Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Mobil Geniş Bant Ağ
www.arsivbelge.com
Mobil Geniş Bant Ağ dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Mobil Geniş Bant Ağ başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Mobil Geniş Bant Ağ

Kablosuz geniş alan ağı (WWAN) teknolojisi olarak da adlandırılan mobil geniş bant teknolojisi, taşınabilir aygıtlar üzerinden yüksek hızlı Internet erişimi sağlar. Bu teknoloji Windows'un bu sürümünde desteklenmektedir. Mobil geniş bant ile mobil Internet bağlantıları için GSM veya CDMA tabanlı hücresel hizmetlerin bulunduğu her yerden Internet'e bağlanabilirsiniz. Mobil bağlantılar ile bir yerden bir yere giderken bile Internet bağlantınızı sürdürebilirsiniz.

Mobil geniş bant çoğu 2G, 2.5G ve 3G hücresel ve mobil ağlarda kullanılabilmektedir.

Mobil geniş bant terimleri

Mobil geniş bant teknolojisinin kendi özel terimleri vardır:

 • Veri kartı mobil geniş bant Internet erişimi sağlayan küçük bir kart veya aygıttır. Çıkarılabilir veri kartları PC kartı, USB kartı veya "dongle" ya da ExpressCard biçiminde olabilir. Veri kartları ayrıca dizüstü modüllerde yerleşik olabilir.
 • Abone kimlik modülü (SIM), mobil geniş bant hizmetleri için abone kimlik ve güvenlik bilgileri içeren küçük, çıkarılabilir bir karttır. Bazı veri kartlarının fiziksel olarak tanınabilir veya çıkarılabilir SIM'leri olmayabilir.
 • Erişim noktası adı (APN) veya erişim dizesi mobil operatörünüzün sahip olduğunuz ağ erişimi türünü tanımak için verdiği bir harf ve sayı bileşimidir. Mobil operatörünün farklı tür hizmetler sunan farklı APN'leri olabilir.
 • Otomatik bağlanma mobil geniş bant ağına otomatik olarak bir bağlantı kuran mobil geniş bant bağlantı yöneticisini anlatır.
 • Otomatik seçme, ev ağı sağlayıcınız artık kullanılamadığında otomatik olarak bağlanılacak bir geniş bant bağlantısı seçen mobil geniş bant bağlantı yöneticisini anlatır.
 • Cep telefonunuzda olduğu gibi burada da dolaşım il, eyalet, ülke veya bölge gibi normal kullanım alanınızın dışına çıkmayı anlatır. Dolaşım sırasında mobil operatörünüze ortak bir ağ üzerinden bağlanırsınız ve veri hizmeti için genellikle daha fazla ücret ödersiniz.
 • 2G ve 3G ağları farklı bağlantı hızlarını ve teknolojilerini destekleyen hücresel ağlardır.

Mobil geniş bant kullanmak için neler gerekir

Internet'e mobil geniş bant kullanarak bağlanmak için bir mobil geniş bant veri kartı (bir PC kartı, USB kartı, ExpressCard veya yerleşik bir dizüstü modülü olabilir), doğru sürücülerin yüklenmiş olması ve mobil bir geniş bant aboneliği gerekir.

Mobil geniş bant teknolojisi kullanılarak Internet'e nasıl bağlanıldığını öğrenmek için bkz. Internet'e bağlanmak için mobil geniş bant kullanma.

Önerilen veri hizmetleri

Mobil operatörleri sıklıkla farklı veri hizmeti planları sunar. Internet deneyiminin tüm özelliklerini elde etmek için yüksek hızlı, sınırsız veri kullanımı olan ve Internet'e bağlanmak için kullanacağınız program türlerine sınırlama getirmeyen bir hizmet planı seçmenizi öneririz.

Diğer programlar için önerilen ayarlar

En iyi Internet deneyimi için, bulunduğunuz bölgede sunuluyorsa sınırsız bir veri hizmeti ve yüksek hızlı bağlantı almayı düşünün.

Sınırsız bir veri hizmeti almıyorsanız ve yüksek hızlı bir 3G ağına bağlanmıyorsanız, aşağıdaki ayarlar önerilir.

 • E‑posta programınızı karşıdan yalnızca üstbilgileri yükleyecek şekilde ayarlamalısınız. Üstbilgiler konu ve e‑postanın kimden kime gönderildiği bilgilerini içerir. Bu modda, önce karşıdan e‑posta üstbilgilerini yükler, sonra e‑postanın tamamını karşıdan yükleyip yüklemeyeceğinize karar verirsiniz. Bu, mobil geniş bant bağlantısı üzerinden aktaracağınız veri miktarını en aza indirir.
 • Ek ücret ödemekten ve düşük performanslı ağlardan kaçınmak için tarayıcınızın ayarlarını, görüntüleri otomatik yüklememesi ve göstermemesi için değiştirin.
 • Mobil geniş bant bağlantısı üzerinden aktarmanız gereken veri miktarını daha da düşürmek için, Windows Update ayarlarınızı, güncelleştirmelerin otomatik yüklenmemesi için değiştirin. Bunu yapmak için, aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Windows Update'i açmak için Başlat düğmesini tıklatın. Arama kutusuna Update yazın ve sonuç listesinde Windows Update'i tıklatın.
  2. Sol bölmede Ayarları değiştir’i tıklatın.
  3. Önemli güncelleştirmeler altından, listeden Güncelleştirmeleri denetle, ancak karşıdan yükleme ve kurma konusundaki kararı bana bırak seçeneğini işaretleyin ve Tamam'ı tıklatın.

 Kaynak: windows.microsoft.com


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
3 Top Karambol ve 3 Bant Bilardo(5595)

Ağ Yönetimi ( Network Management )(5530)

Kinesio Bant Tekniği(5496)

Basit Ağ Yönetimi Protokolü ( SNMP )(5443)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!