Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Amerikan Güreşi (smackdown)
www.arsivbelge.com
Amerikan Güreşi (smackdown) dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Amerikan Güreşi (smackdown) başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Amerikan güreşi ( smackdown )

Amerikan güreşi, diğer adıyla smack down; Türkiye dışında daha çok profesyonel güreş olarak bilinir. Bir spor türüdür ve dövüş ve güreş ögeleri içerir.Sonucu önceden belirlenmiş olan güreş tarzını belirtmek için kullanılır. Modern amerikan güreşi bir tür gösteri formudur. Katılımcıların amacı, ring içinde önceden planlanmış fiziksel bir güreş maçı sunarak izleyicileri eğlendirmektir. Güreşteki gerçekliğin derecesi ülkesine ve federasyonuna göre değişmektedir.Amerikan güreşinde sonuçlar önceden belirlenir ama bunu sadece o maçtaki güreşçiler ve hakemler bilir. Hareketlerin güreşçiler üzerindeki etkisi asla abartılmaz. Birçok kişiye göre Amerikan güreşi bir şov olarak kabul görür ve "sahte" kelimesi tercih edilmez. Birçok güreş hareketi gerçek acı doğurabilir ve yanlış uygulanırsa sakatlıkla sonuçlanabilir.Maçlarının sonucunun ve genel gidiş önceden bellidir. Genelde maçlar face olarak tanımlanan iyi karakterli güreşçiler ve heel olarak bilinen kötü adamlar arasında gerçekleşir. Bir güreşçi kariyeri boyunca hikâyeler gereği hem iyi hem de kötü adam durumuna geçebilir.En büyük federasyonları WWE ve TNA dır.

WWE en doğru anlamıyla kas renk atımlı müzik ve pirotekniğin bir karışımı olan büyük gösteridir.
Güçlü ve karizmatik sporcuların mücadelelerinin komik skeçlerin güzel kadınların ve popüler WWE Divaları’nın yer aldığı bir "Dünya Güreş Eğlencesi (WWE)” olarak da nitelendirilir.
Her yıl Dünya Kupası’nın eşdeğeri olan WrestleMania’ya 20’den fazla ülkeden fanlar katılmaktadır.

2007’de gerçekleşen WrestleMania 23 bir günde en yüksek sayıda-80.103 fanı çekerek WWE tarihinin en yüksek katılım rekorunu kırmıştır.

1 vs. 1 Normal Maçlar
Maç içinde güreşçinin rakibini yenebilmesi için tuş pozisyonuna getirip hakemin 3'e kadar sayması gerekir. Bu kuraldan başka olarak rakibin diskalifiye olması ve rakibi pes ettirerek maç kazanılır.

2 vs. 2 Tag Team Match
2 kişiden oluşan iki takımında birer güreşçisi ring içinde güreşir diğer iki güreşçi ise ringin kendi takımlarına ait köşelerinde ringin üstünde ama iplerin dışında bekler, içerideki güreşçiler kendi takım arkadaşıyla el çırparak yer değiştirebilir.

2 vs. 2 Tornado Tag Team Match
Yine ikişer kişiden oluşan iki takımın mücadelesidir ama bu maç çeşidinde 4 kişide aynı anda ringde güreşir.

Steel Cage (Kafes) Maçı
İki güreşçiden birinin yukardan indirilen üstü açık yaklaşık 3 metrelik kafesten kaçması ile kazandığı maç çeşididir.Kafesten çıkmanın 2 yolu vardır: 1. Yukarıdan çıkmak 2. Kafesin kapısının açılması ile kapıdan çıkmak.

First Blood (İlk Kanama) Maçı
Bu maçta diskalifiye yoktur. Yani dışardan maça başka isimler karışabilir, sandalye gibi nesnelerle rakibe vurulabilir. Bu maçı kazanmak için rakip güreşçinin yüzünde ciddi bir kanamaya neden olmak gerekir.

Stretcher (Sedye) Maçı
Bu maçta ringin biraz uzağında bir çizgi, ringin iki tarafında da sedyeler bulunur. İki rakipten biri rakibini sedyeye yatırıp belirlenen çizgiye sürerek maçı kazanmaya çalışır. Eğer sedye ile rakibinin çizgiyi geçmesini sağlarsa maçı kazanır. Diskalifiye yoktur.

Royal Rumble
30-20-10 veya 6 adamla yapılabilen maç türüdür. Maçı kazanmak için 1 dakika aralarla ringe gelen farklı rakipleri ring dışına atarak elemektir. Ringde son kalan kişi maçı kazanır. Diskalifiye yoktur.

Hell In A Cell
Bu maçta güreşçilerin üstüne 6.096 metrelik ve 5 tonluk üstü kapalı bir kafes indirilir, diskalifiye yoktur.Kafesin üstünde tam ortasında bir üstüne bir güreşçi atılınca açılabilen kapalı bir kısım vardır.

Submission Match(Pes Ettirme Maçı)
Maçı kazanmanın tek yolu rakibi pes ettirmektir. Maçın kuralına göre diskalifiye olabilir.

Tables Ladders and Chairs(TLC)
Her şey serbesttir kazanmanın tek yolu ringin üstüne bir merdiven kurarak tepede asılı olan kemeri ya da başka birşeyi bağlı olduğu yerden çıkartıp eline almaktır.

Table Match
Kazanmak için ringin çevresindeki masaları rakip ile kırmak gerekir bazı yöntemler şöyledir -Normal bir hareketi masa üstünde ya da masaya doğru yaparak masayı kırmak -Rakibi masaya yatırıp üstüne diving hareket yapmak(ringin köşesinden,merdivenden atlamak)
Not:Yukarıdaki belirtilen şeyleri SAĞLAM bir masaya yapmak zorunludur.

Ladder Match
Kurallar TLC maçları ile aynıdır fakat masalar yoktur.Sandalye ringin altından ,anonsçu masasından vb. yerlerden alınabilir.

Handicap Match
Kurallar normal maçlarla aynıdır 1 vs. 2, 1 vs. 3 vb. şekillerde bir takımın bir takımdan daha fazla güreşçi içermesiyle oluşan maç çeşididir.

Ironman Match
Duruma göre diskalifiyeli ya da diskalifiyesiz olabilir veya Table Match gibi maç çeşitlerinede uyarlanabilir, konsept olarak ironman maçları belirlenen süre içinde(60dk vb.) en yüksek puanı toplayanın(tuş, pes ettirme vb.)kazandığı maç çeşididir.

İnferno Match (Cehennem Maçı)
Ringin üst kısmı ama iplerin dışında olan kısımda sıcaklığı 500 fahreneit derece sıcaklığa ulaşabilen adeta alevden bir duvarla kaplıdır maçı kazanmak için rakibi ringden atmak gerekir, atılan güreşçi heryer alev kaplı olduğu için atıldığı sırada yanar ve dışarı düşünce teknik ekip vb. kişiler tarafınca yangın söndürücü ile söndürülür.

Last Man Standing
Yere düşen ve hakemin sayacağı 10 sayım içinde ayağa kalkamayan güreşçi kaybeder

Extreme Rules Match
Her şey serbesttir ring altından çıkarılacak binbir türlü obje ile rakibe saldırılabilir maç tuş veya pes ettirme ile biter.

Sumo Match
Ringden ilk atılan güreşçi kaybeder.

Retirement Match
Kaybeden güreşten emekli olur.Örn: WrestleMania XXVI Shawn Michaels ve Undertaker'ın maçı.

Loser Leaves Town Match
Kaybeden güreşçi aynı güreş federasyonunda güreşemez başka bir federasyona geçer.

(Move) Match
Belirlenen hareketi(mesela bodyslam Mark henry vs Big show gibi) ilk yapan kişinin kazandığı maç çeşididir.

No Hope Barbed Wire Deathmatch
İplerin çıkartılıp ipler yerine ringin dikenli teller ile çevirildiği maç türüdür.

Falls Count Everywhere
Bu maçta heryerde tuş yapmak serbesttir ki Jeff hardy vs. Umaga maçı ringin bulunduğu binanın dışında bitmiştir. JEFF HARDY seni unutmadık

Casket Match
Bu maçta iplerin hemen altında bir tabut bulunur ve rakibini tabuta ilk yerleştirip kapağını kapatan kazanır.

Elimination Chamber
Ringin üzerine en alçak kısmı ringin üst kısmı kadar ringi içine kapsayan 4 ucunda (sözde)kırılmaz camlardan oluşan kabinler bulunan büyük bir kafes indirilir.4 kabindede birer güreşçi bulunmak üzere 4 kişi kabinlerde 2 kişi ise ringdedir, belirlenen zaman aralıkları ile kabinler açılır ve güreşçiler tek tek dışarı çıkar, tuş ve pes ettirme ile 5 güreşçi elenir en son kalan güreşçi kazanır.

Gauntlet Match
Bir güreşçi 3 rakibe karşı mücadele eder.İlk başta ilk rakibi gelir onunla güreşir eğer onu tuş veya pes ettirise diğer güreşçi ringe girer 1. güreşçi ringi terk eder.Yine onuda yenerse 3. güreşçi gelir ve maç böyle devam eder.Tag team Gauntlet Match'da olabilir.Diskalifiye vardır.Maçı kazanmak için sırayla 3 rakip ya tuş ettirilmeli ya da pes ettirilmelidir.

Buried Alive Match
Ringin dışında bir mezarlık çukuru vardır ve maçı kazanmak için rakip çukura atılmalı ve üzerine toprak dökülmelidir.Bir tür diri diri gömmede denilebilir.


Kaynak: msxlabs.org


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:


Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!