Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Zirkonyum ve Zirkonyum Kaplama
www.arsivbelge.com
Zirkonyum ve Zirkonyum Kaplama dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Zirkonyum ve Zirkonyum Kaplama başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Zirkonyum ve Zirkonyum Kaplama Hakkında Bilgi

 

Zirkonyum nedir?

 

Zirkonyum (zirkon, zirkonia) 18.yy’da keşfedilmiş bir tür metaldir. Uzay sanayiinden, askeriyeye kadar birçok alanda kullanılır. En büyük özelliği korozyona uğramadığı için bir çok alanda tercih edilen bir metal türüdür. Renginin beyaz olması ve ışığı geçirgen olması nedeni ile diş hekimliğinde, seramik kuronların altında altyapı malzemesi olarak kullanılır.

 

Son yıllarda diş hekimliğinde gerçek anlamda çığır açan materyaller ve uygulamalar geliştirilmiştir. İmplantlar ve zirkonyum alt yapı materyalleri ise en çok bilinen, tercih edilen  ve en önde gelen uygulamalar arasındadır.

 

Neden zirkonyum kaplama yaptırmalıyım?

 

Doğada bulunan ve biouyumluluğu çok yüksek olan bu materyal, dişeti sağlığına katkı sağlamaktadır. Ayrıca beyaz renkli oluşu ışık geçirgenliğine izin vermekte ve doğal diş görüntüsünün yakalanmasını sağlamaktadır. Estetik açıdan elde edilen bu saydam ya da şeffaf görüntü çok olumlu sonuçlar vermektedir.

 

Beyaz bir metal oluşu,  diş hekimliğinde kullanılan diğer alt yapı materyalleri ile karşılaştırıldığında dayanıklılık açısından da üstün, baskıya ve gerilme kuvvetlerine daha dirençli olmasını sağlamıştır.

 

Zirkonyum öncesinde kullanılan tam seramik kaplamalar ağırlıkla ön dişlerde tercih edilebilmekte azı dişler bölgesinde ki çiğneme kuvvetlerine dirençlerinin zayıflığından ötürü tercih edilememekteydi. Zirkonyum altyapı ise normal metallerden daha da dayanıklı oluşu sayesinde hem estetik hem de fonksiyonel açıdan tatmin edici sonuçlar vermektedir.

 

Zirkonyum kaplama kimlere uygulanabilir?
 

Zirkon seramik kuronlar herkese uygulanabilir. Zirkon’un herhangi bir alerji özelliği bulunmadığı için kullanım alanı geniştir. Herhangi bir yaş aralığı yoktur.

 

Zirkonyum kaplamanın diğer kaplamalara göre avantajları nelerdir?
 

Zirkon kuronların diğer metal destekli kuronlara göre üstünlüğü fazladır. Zirkonlar beyaz renkli ve yarı şeffaf oldukları için ışığı geçirirler. Işık geçirgenliği doğal dişe en yakın olduğundan doğal dişin estetiğine ulaşırlar. Metal destekli kuronlarda bu durum söz konusu değildir. Zirkonlar korozyona uğramazlar böylece ağızda renk değişikliği veya metalik tat bırakmazlar. Metal destekli kuronlar ağızda korozyona uğrarlar.

 

Zirkonyum kaplamaların vücuda herhangi bir zararı var mıdır?
 

Zirkonların vücuda herhangi bir zararı yoktur. Doku dostu malzemelerdir.

 

Zirkonyum kaplama ile dişetlerine herhangi bir morarma olur mu?
 

Zirkon kuronların korozyona uğramadıkları için dişetinde herhangi bir enfeksiyona sebep olmazlar. Eğer hasta ağzı hijyenine dikkat ediyorsa dişetinde sıkıntı yaratmazlar. Bazen kanal tedavisi olmuş dişler ağızda renk değiştirirler. Zirkon doğallığını kaybetmeden bu renkleşmeyi gizler. Bu durumlarda renk değişikliği ince diş eti altında görülür. Bu durumda zirkon kuronlardan değil dişin kendi renk değişikliğinden kaynaklanır.

 

Zirkonyum kaplama çok pahalı bir kaplama mıdır?
 

Zirkon seramikler, metal destekli kuronlara göre daha pahalıdır. Bunun nedeni cad cam sistemi denilen bilgisayarlı ortamda 3 boyutlu hazırlanmasından ve teknisyenlik işçiliğinin zor olmasından kaynaklıdır. Ayrıca doğada bulunan zirkonun birçok işlemden geçirilip diş hekimliğinde kullanılmasından dolayı maddenin fiyatı artmaktadır. Aynı zamanda hekimin kuron uygulanacak olan dişin zirkona göre hazırlaması işçiliği arttırmaktadır.

 

İmplantların üzerine Zirkonyum kaplama yapılabilir mi?

İmplantların üzerine zirkon seramik kuronlar uygulanabilir. İmplantın maddesi olan titanyum ile herhangi bir etkileşim göstermezler.

 

Zirkonyum kaplama ile dişlerin ışık geçirgenliği kaybolur mu?
 

Zirkon seramik ile doğal dişin ışık geçirgenliği aynıdır. Özellikle estetik bir görünüm isteyen hastalarda rahatlıkla uygulanabilir.

 

Zirkonyum kaplama tedavisi ne kadar sürer?
 

Zirkon seramik tedavisi 5 günde tamamlanabilir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Nikel Hakkında ve Nikelaj ( Nikel Kaplama )(2827)

Çinko Kaplama Hakkında(2423)

Dış Cephe Kaplama ( Mantolama )(2389)

Bitki Kökenli Zemin Kaplama Malzemeleri(2318)

Nano Teknoloji Ahşap Yüzey Koruma(2159)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!