Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Ahit Sandığının Sırrı
www.arsivbelge.com
Ahit Sandığının Sırrı dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Ahit Sandığının Sırrı başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Ahit Sandığının Gizemi

Kutsal Ahid Sandığının Sırrı!Ahit Sandığı binlerce yıldır gizemini taşıyıp, hala ortaya çıkmamış ve tüm sırlarıyla günümüze kadar gelmiştir. Peki Ahit sandığının içersinde ne vardır? Hikayesi nedir? Hadis ve Kutsal kitaplarda nasıl bahsedilir?

Bu gizemli sandığın İsrailoğullarının Mısır'dan çıktıktan sonra çölde yapıdığına inanılmaktadır. Bu kutsal Ahit Sandığının içersinde Hz Musa'ya verilen 10 Emir Tabletlerinin olduğuna, Hz Harun'un eşyalarının olduğuna ve çeşitli dini objelerin olduğuna inanılır. MÖ 587 yılında kaybolduğu düşünülen sandıkla ilgili Kur'an ayetlerinde ve hadislerde bilgiler yer almaktadır.

Şekil olarak Ahit Sandığının altın kapağının üstünde kanatlarıyla sandığı koruduğu tasvir edilen 2 çocuk melek figürünün olduğu, sandığın kenarlarında ise akasya ağacından yapılmış altın kaplama sırıkların taşıma amacıyla yer aldığı düşünülmektedir.

Kuran'da sandıkla iligli olarak Talut kıssasında bahsi geçer. İlgili ayet şöyledir: "Peygamberleri, onlara dedi: "O’nun hükümdarlığının belgesi, size Tabut'un (sandığın) gelmesidir. Onda Rabbiniz'den 'bir güven duygusu ve huzur' ile Musa ailesinden ve Harun ailesinden artakalanlar var; onu melekler taşır. Eğer inanmışlarsanız, bunda şüphesiz sizin için bir delil vardır." (Bakara Suresi, 248) Ayette geçen tabut sözcüğünün sandık anlamında olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Tabut olarak tabir edilen sandığın içinde çeşitli rivayetlere göre Hz Musa'nın asası, Tevrat Levhaları, Hz Harun'un asaı ve sarığının bulunduğu sanılmaktadır. Bazı hadislere göre de ahir zamanda gelecek olan mehdinin bulunamayan esrarengiz sandığı bulacağı bildirimektedir.

Sandığın akıbetiyle ilgili çeşitli rivatetler vardır. Bir rivayete göre; Babillier Kudüsü ele geçirdikten sonra yaptıkları yıkımda sandığı da yok etmiştir. Başka bir rivayete göre ise 70 yılında Romalıların Kudüsü işgalinde sandık kaybolmuştur. Başka bir söylentiye göre ise Mısır firavunu Şoşenk tarafından sandığın götürüldüğüdür. Bazı hadisler kaynak gösterilerek bu sandığın Ülkemizde, Antakya civarında bulunacağı da başka bir rivayettir.


Kaynak: www.arsivbelge.com
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!