Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
Düşük Yakıt Tüketimi için ne yapılmalı?
www.arsivbelge.com
Düşük Yakıt Tüketimi için ne yapılmalı? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Düşük Yakıt Tüketimi için ne yapılmalı? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Düşük Yakıt Tüketimi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Aracın seyrini etkilemeyecek en ideal ve düşük devirlerde vites değiştirmek muhakkak surette yakıt ekonomisi sağlayacaktır’.

Eğer tercihimiz örneğin 2 bin devir değil de 3 bin ya da 3 bin 500 devirde motor hızında vites değişikliği olursa, burada hızlı bir ivmelenme sağlamak mümkün olacaktır. Ancak yakıt tüketimimiz bir o kadar artacaktır. Kontrollü vites geçişi önemli. Özetle, araçlarda yüksek vites düşük devir sabit hız mantığı en temel yakıt tüketim uygulamasıdır. Araç hızı arttığında, araca yönelik hava direnci de artacağından yüzde 10 ve yüzde 20 arasında yakıt tüketimi fazlalaşmaktadır.’

Araçta tasarruf için bir diğer konunun da frenlemedir, üretilen enerjiyi hareket etmek için kullanacakken, ani fren yakıt tüketimini artıracaktır.

‘Günlük hayattan buna bir örnek vermek gerekirse, 200 metre ileride trafik ışıklarında kırmızı ışığın yandığını gördüğümüz halde halen gaza basıp enerji üretir ve ışıklara yaklaştığımızda sert fren ile durmaya çalıştığımız anlarda, aslında ilerlemek için üretmiş olduğumuz ve daha fazla mesafe gidebileceğimiz enerjimizi frenleme ile kaybetmiş oluyoruz. Bu nedenle trafik şartlarını göz önünde bulundurarak ani frenlemelerden kaçınmak, yakıt tüketiminizi azaltır. Araçlarda bulunan konfor donanımları da aracın yakıt tüketimini etkilemektedir. Klima bunların başında gelmektedir. Unutulmaması gereken şey, araç üzerinde çalışan herhangi bir parça, enerjisini doğrudan ya da dolaylı olarak motor ana milinde üretilmiş olan güçten almaktadır. Dolayısıyla aracınız seyir halinde iken klimanın açılması, klima kompresörü ve donanımlarının ana milden güç çekeceği anlamına gelir. Bu durumda tekerleklere iletilmesi gereken gücü sağlamak amacı ile kaybedilen güç ekstra yakıt ile sağlanmaktadır.

Sunroof ve pencerelerin açık olması, hava direncini artıracağından yakıt tüketimini de artıracaktır. Kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise lastik havalarıdır. Eğer lastik havaları standart değerlerden düşük olursa, yol ile olan temas yüzeyi artacağından, sürtünme artacaktır. Bu nedenle aracı istenilen seviyede hareket ettirebilmek için yakıt tüketimi artacaktır. Düzenli olarak araçlarda lastik havalarının kontrolü yapılmalıdır. Ayrıca araçların bakımlarının düzenli olarak yapılması, yukarıda sıralanan konuların etkinliğini artıracaktır.

Yakıt Tüketimini Azaltmak için Tavsiyeler

Benzin fiyatlarının neredeyse her gün arttığı ülkemizde bu da yetmezmiş gibi benzinden alınan özel tüketim vergisi de arttırıldı. Böylelikle dünyada benzin deposunun doldurmak için en fazla para ödemede olan dünya ikinciliğimizi de perçinlemiş olduk. Bu durumda benzini az tüketen araçları tercih etmek tek başına yeterli olmayabiliyor. Zira sürüş alışkanlıkları da benzin tüketimine önemli derecede etki edebilmektedir. Aşağıda belirtilen ipuçlarını uygulamak benzin tüketiminizi azaltacaktır.

Öngörmek: Trafikte ilerlerken önünüzdeki araçların hareketlerini takip ederseniz, daha az frene basma imkanına sahip olursunuz. Örneğin 20 metre önünüzde bir araç var ve onun önünden bir yaya karşıdan karşıya geçiyor. Bu durumda önünüzdeki araca yaklaşana dek ayağınızı gaz pedalından çekmek yakıt tüketimini düşürecektir. Böylelikle sadece benzin tüketimini azaltmayacak aynı zamanda fren balatalarının ömrünü uzatabilirsiniz.

Ani hızlanmayın: Trafik ışıklarında kırmızı ışığın sönüp yeşile dönmesiyle birlikte hemen hızlanan araçları çok görmüşsünüzdür. Yüksek viteslerde fakat düşük hızlarda araç kullanmayı doğuran ani hızlanmalar benzin tüketimini arttırır.

Stop etmek yada boş viteste beklemek: Aracınızda arkadaşınızın bankamatikten para çekmesini beklerken arabatyı stop ettirmek yada boş viteste beklemek arasındaki kararsızlık bu duruma en basit örnek olarak verilebilir. Eğer bekleyeceğiniz sürenin bir dakikadan fazla olacağını öngörüyorsanız arabanızı stop edebilirsiniz. Motorların 10 ila 30 saniye arasında ısındığını gözönüne alırsak, bir dakikadan fazla boş viteste beklemenin arabayı stop edip tekrar çalıştırmaktan daha fazla benzin harcayacağını bilmeliyiz. Otomatik vitesli araçlarda ise örneğin trafik ışığına takıldığınızda vitesinizi Park(P) yada boş (N) konumuna almanız yakıt tüketimini %35′lere varan oranlarda düşürücektir.

 • Vites seçimi: Otomatik vitesli araçlarda Overdrive’ın ON olması yakıt tüketiminizi azaltır. Manuel vitesli araçlarda ise aracın devri düşmeden vitesi düşürmelisiniz.
 • Çok hızlı seyahat etmeyin: 100 km’li hızlardan sonra rüzgarın direnci önemli derecede artacağından yakıt tüketiminizde artacaktır.
 • Doğru lastikleri seçin: Aracınızın lastiklerini sırf havalı olsun diye geniş yanaklı lastiklerden yana kullanırsanız yakıt tüketiminizde artacağını hesaba katın.
 • Trafik yoğunluğunu göz önünde tutun: Trafiğe çıkmak için trafiğin yoğun olduğu saatleri tercih etmeyin. Yoğun trafikte çok fazla dur-kalk yapmak yakıt tüketimizi arttırır.
 • Gideceğiniz ilk yer uzak mesafedeki olsun:  Örneğin Kadıköy’den aldığınız hafif iki koliyi Pendik’e ve Gebze’ye bırakıp tekrar Kadıköy’e dönceksiniz. Bu durumda ilk olarak Gebze’ye gidersiniz. Aracınızı stop edersiniz fakat araç motoru deyim yerindeyse açılmıştır. İşinizi kısa sürede hallettikten sonra Pendik’e giderken aracınızın motoru zaten açılmış olduğundan yakıt tüketimini düşürebilirsiniz. Yani kısa mesafeli dur-kalklarda motorunuzundan tam randıman alamazsınız ve yakıt tüketiminizi arttırırsınız.
 • Klimayı kullanırken iki kere düşünün: Şehir trafiğinde aracınızın fanını açmak yada camları indirmek sizi serinletmeye yetebilir. Şehirlerarası yolculuklarda ise camları indirmeniz klimanızı açık tutmanıza göre daha fazla yakıt tüketmenize neden olabilir. Ayrıca klimanızı gideceğiniz yere varmadan biraz önce kapatmak mantıklı bir tercih olarak düşünülebilir.
 • Camlarınıza film çektirin: Aracınız camlarına film çektirtiğinizde klimayı açmanıza gerek kalmayabilir yada klimaya düşen yükü azaltabilirsiniz. Cam filmleri aynı zamanda aracın iç kısmına doğrudan güneş ışığının gelmesine mani olacağından iç mekanın güneşten dolayı deforme olmasını engeller. Yalnız cam filmi çektirirken yasaların müsaade ettiği limitleri unutmayın.
 • Yakıtınızı sıcaklığın düşük olduğu saatlerde alın: Her ne kadar yakıt tüketimini düşürmese de örneğin yakıtınızı havanın daha tam olarak ısınmadığı zamanlarda satın aldığınızda yakıtta buharlaşmanın az olmasını sağlarsınız.
 • Aracınızda gereksiz eşyaları taşımayın: Bu durumda aracınız daha ağır olacağından daha fazla yakıt tüketirsiniz. Örneğin çocuğunuzun evde olduğu durumlarda çocuk koltuğu, çocuk arabasını arabanızdan çıkartabilirsiniz.
 • Gölgeye park edin:Yakıt tankınız ne kadar ısınırsa buharlaşmada o kadar fazla olur. Bunun yanında gölgede beklemiş olan aracınızda klimayı açma ihtiyacı duymayabilirsiniz.
 • Lastik basınçlarını takip edin: Aracınızın genellikle ön kapılarını açtığınızda bir etiket görürsünüz. Bu etikette aracınızın lastik basınçlarının ne olması gerektiği yazılıdır. Yolculuğa çıkmadan önce bir benzin istasyonunda lastik basınçlarınızı ölçün ve gereken miktarda hava basın. Düşük havalı lastiklerle yolculuk etmek yakıt tüketiminizi arttırır.

kaynak: hemsoruhemcevap.net


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:


Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Enerji Tüketimi ve Çevre Sorunları(3212)

Motorin (Mazot)(1754)

Neon Hakkında(1510)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!