Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Ramazanoğulları Beyliği
www.arsivbelge.com
Ramazanoğulları Beyliği dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Ramazanoğulları Beyliği başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Ramazanoğulları Beyliği Hakkında Bilgi

Ramazanoğulları Beyliği Hakkında BilgiRamazanoğulları, Anadolu Türk beyliğidir. (1352-1608). Adana Bölgesi’nde egemenlik kurdu. Beyliğe adını veren Türkmen beyi Ramazan’ın adına ilk kez 1353’te rastlanır. Dulkadiroğulları beyi Karaca’nın Memlûk Valisi Bay-Boğa ile birlikte Memluklara karşı hareket etmesi üzerine, Memlûk sultanı tarafından Dulkadiro-ğulları Beyliği’nin toprakları Ramazan Bey’e verildi (1352-1353). Oğlu İbrahim Bey, Memlûklu Sultanlığı’na bağlı olarak 1381’de Türkmenlerin önderi, 1383’te Adana valisi olarak görülür. Bir süre sonra Karamanoğulları Bey’i Alaattin Bey ile İtitfak içinde olduğunu ileriye süren Memlûklar, üzerine asker gönderdiler. Halep Valisi Yelboğa en-Nasırı, Sis’te yapılan savaşta İbrahim Bey ve kardeşi Kara Mehmet’i öldürdü (1383). İbrahim Bey’den sonra küçük kardeşi Şihabettin Ahmet Bey, Türkmen beyi ve Adana egemeni oldu. 1410’da Ahmet Bey Memlûk Devleti’nin başkenti Kahire’ye giderek sultan Nasrettin Ferec’i zayeret etti. 1415’de yedi aylık bir kuşatmadan sonra Karamanoğullarına bağlı olan Tarsus’u ele geçirerek yönetimini oğlu İbrahim Bey’e verdi. 1416’da ölmesi üzerine oğulları arasında taht kavgaları başladı, İbrahim beyliğin başına geçti. 1417’de Halep’te bulunan Memluk Sultanı Melik Müeyyet’e gitti ve bağlılığını bildirdi. Memluklara bağlı olan Tarsus’u almak isteyen Karamanoğulları ile birleşmesi üzerine beylikten alındı, yerine kardeşi İzzettin Hamza getirildi (Eylül 1418). Karamanoğulları beyi İbrahim Bey tarafından Memluk Sultanı Barybas’ın adamlarına teslim edilince öldürüldü (15 Aralık 1427). Hamza Bey karşıtlarıyla yaptığı savaşlardan birinde öldürüldü (1426), yerine oğullarından önce Mehmet, sonra da Ali geçti. Bu tarihten sonra Ramazanoğulları Beyliği’nin eski önemini giderek yitirdiği görülür. Ridaniye Savaşı’ndan (1517) sonra beyliğin başına Halil Bey’in oğlu Kubat Bey’in getirildiği yalnız Adana’ya sahip olduğu anlaşılmaktadır. Halil Bey’in öteki oğlu Piri Bey tüm Çukurova’yı elinde tutuyordu. Çok geçmeden beyliğin tüm toprakları Piri Bey’e verildi. Piri Bey bölgedeki ayaklanmaları bastırdı, daha sonra Karaman, Halep ve Şam beylerbeylikleri yaptı. Yeniden beyliğinin başına geçmesi için Kanuni Sultan Süleyman’a ricada bulunup kabul edilmesi üzerine yeniden beyliğinin başına geçti ve 90 yaşım aşkın 1568’de öldü. Yerine oğlu Derviş Bey geçtiyse de altı ay sonra öldü, yerine ağabeyi İbrahim Bey geçti. İbrahim Bey’i oğlu Mehmet Bey ve Pir Mansur Bey izledi. Pir Mansur Bey’in 1608/1609’da beylikten çekilmesi üzerine Adana bir Osmanlı vilayeti olarak Kıbrıs Beylerbeyliği’ne bağlandı.

Ramazanoğulları Beyliği döneminde Adana ve Tarsus’ta bayındırlık etkinlikleri gerçekleştirdi, birçok cami, medrese, han, hamam vb yapılar yapıldı. Adana’daki Akça Mescit, Hasan Ağa Camisi, Irmak Hamamı, Ramazanoğlu Türbesi, Ulu Cami, Yağ Camisi bu eserlerin başlıcalarıdır.

kaynak: nkfu.com


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Beylikler Dönemi Mimari Eserleri(4478)

Anadoluda Kurulan Türk Beylikleri(3029)

Dulkadiroğulları Beyliği Hakkında Bilgi(2342)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!