Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Satılan Gülüş Kitabı Hakkında
www.arsivbelge.com
Satılan Gülüş Kitabı Hakkında dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Satılan Gülüş Kitabı Hakkında başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Satılan Gülüş Kitabı Hakkında

Yazarı: James Krüss

Şair yazar James Krüssün klasikleşen ünlü romanı her şeyin alınıp satıldığı bir dünyada insani değerlerin önemini tartışıyor. Kısa öyküleri ve şiirleriyle de tanınan Krüss okurunu farklı coğrafyalarda heyecanlı bir maceraya sürüklerken arka planda günümüz toplumuna ve kapitalizme yönelik köklü eleştiriler getiriyor. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupada kapitalizmin yükselişini romanına ustalıkla yerleştiren Krüss Şeytanla anlaşma yapan insanın çıkmazını gerçekçi imgelerle gözler önüne seriyor. Maddi değerlere karşı insani değerleri zorluklara karşı dostluğu ve dayanışmayı yücelten kitap sürükleyici anlatımı ve ilginç kurgusuyla her yaştan okuru cezbedecek bir başyapıt. 

Timm sevimsiz analığı ve üvey kardeşiyle yaşadığı yoksul evde mutsuzdur. Pazarları soluğu ölen babasıyla sık sık gittiği hipodromda almaktadır. Bir gün orada tanıştığı Baron Silbi ona tuhaf bir anlaşma önerir Timm gülüşünü Barona satarsa her bahsi kazanma yeteneğine sahip olacaktır. Delikanlı hayatını değiştirme umuduyla bu teklifi fazla düşünmeden kabul eder. Ancak umduğu gibi olmaz serüven hızlandıkça Timm kendini amansız bir mücadelenin içinde bulacaktır.

Bu Baron Silbi denen adam, turşu satan suratına Timm’in gülüşünü kondurarak “neşeli” birine dönüştüğünü sanıyor. Hem kötü hem de çocuk gibi gülen bir adam hayal edebiliyor musunuz? Yazar söylemiyor ama onun Şeytan olduğunu anlıyoruz.

Timm, üvey ailesine yaranmak için yaptığı anlaşmayı bozabilecek mi? Tüm bahisleri kazanma ayrıcalığından vazgeçecek mi? Para mı daha değerli gülüşü mü? Gülüşünü geri alabilir mi? Dünyanın en zengin adamı olan Baron’la baş edebilecek mi? Birçok yere seyahat ediyorlar; Yunanistan, Mezopotamya, İtalya… Gemi, tren, uçak… Şeytan’ı aramak için yola çıkan Timm onunla karşılaştığında neler olacak? Baron’la yolculuk nasıl geçecek?

Timm yalnız değil. Mücadelesinde ona destek olan arkadaşları var. Güçlü dümenci Jonny, mücadeleci Bay Rickert, zeki ve gizemli Kreschimir. Ya Baron’un adamları? Her anı onu satmak için değerlendiren ortakları. Onların yararı olacak mı Timm’e?

Çocuk edebiyatının klasiklerinden sayılan bu farklı kitabı, Günışığı Kitaplığı “Genç Roman” dizisinden yayımladı. Kitapları 40 dile çevrilen, bol ödüllü James Krüss’ün bu romanını, Suzan Geridönmez duru bir çeviriyle sunuyor.

Neşesiz bir hayat… Mümkün mü? Gülüşünüzün değerini hatırlayın, bana hatırlattı Satılan Gülüş. Gülmek özgürlüktür!

Kısaca Konusu:

Gülüşü satmak ne kadar zor olsada Timm bunu pek fazla düşünmede yapar ve  Baron Silbi adında birine satar. BU adam ise neşe isteyen issanlara satın aldığı gülüşleri satmaktadır tabiki daha karlı bir fiyatla. Ama Tim üvey ailesine söylememiştir bu durumu bu yüzden artık daha fazla yaranması gerekmektedir. Tim sırayla  Yunanistan, Mezopotamya, İtalya gibi yerleri gezmektedir. Bu hikayede buradanda anladığımız kadarıyla hikaye bayağı eski dönemleri canlandırmaktadır . Gemileri trenleri uçakları da kullanması gerekecektir. Tekrardan gülüşünü alabilmek için Baron'dan (Şeytan). Tim bu arayışda bir kaç arkadaşıyla beraber yola çıkmaktadır. Ve sonunda bulur Şeytanı ve gülüşüne alır arkadaşlarınında yardımıyla tekrardan ve anlarki gülmenin önemi pek az şeye değişilebilecek kadar değerlidir.

Kaynaklar: Gaye Dinçel'in Yazısı ve Kitap Tanıtım Yazısı


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Öğretmenim Lütfen Bu Kitabı Okur musun? Kitap Özeti(3654)

Aptallık ve Şans Tarihi Nasıl Değiştirdi? Kitabı Hakkında(1565)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Toplam Yorum Sayısı: 1

Önceki Yorumları Göster!

Son 5 Yorum Aşağıda Listelendi!

furkan yüksel - 16.04.2018, 16:31
 

nasıl bir cevap ya kitap hakkında diyo surekli soru soruyo bize. sinirlendim


Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!