Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!


Araştırmalarınız için Arama Yapın:


  
Bilinçli İlaç Kullanımı

                    

www.arsivbelge.com
Bilinçli İlaç Kullanımı dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Bilinçli İlaç Kullanımı başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Bilinçsiz İlaç Kullanımı Hakkında Bilgi

Bilinçsiz İlaç Kullanımı Bilinçsiz ilaç kullanımı toplumsal olarak yaptığımız ve halen yapmaya devam ettiğimiz genel alışkanlık halindeki bir hatadır. Baş ağrısı, öksürük ve ateşlenme gibi basit rahatsızlarda bile doktora başvurmadan ve teşhis konulmadan kullanılan ilaçlar sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. İster kimyasal olsun ister bitkisel olsun, doğru tanı konulmadan vücuda alınmış ilaçlar, sağlımız açısından daha ciddi yan etkiler gösterebilmektedir. Yani hastalıktan kurtulamaya çalışılırken yeni hastalıklara yol açılabilir ya da var olan hastalık daha da tetiklenebilir, ağırlaştırılabilir. Çeşitli hastalıklar sebebiyle ilaç kullanmak zorunda olan hastalar, ilaçların birbiriyle etkileşimlerine çok dikkat etmelidirler, bilinçsizce ilaç kullanımı ölümlere bile yol açabilir. Özellikle bilinçsizce alınan ağrı kesicilerin mideye zararlı olduğunu belirten Medical Park Ordu Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. İrfan Uruç, bilinçsiz ilaç kullanımının vücudumuza olan zararları hakkında şunları söylüyor: ''Bilinçsizce kullanılan güçlü ağrı kesiciler midemizde istenmeyen durumlara yol açabilir. Bu durum midesinde geçmişte herhangi bir rahatsızlığı olan hastalarda daha da ciddi problemlere yol açabilir. Midede özellikle kanamaya, ülsere ve şiddetli ağrılara neden olabilirler. Bunun dışında özellikle ağrı kesiciler ve antibiyotikler karaciğer fonksiyon testlerinde bozulma, karaciğer yetmezliğine kadar giden durumlar ortaya çıkmasına yol açabilirler. Ayrıca bilinçsiz kullanılan ağrı kesici ve antibiyotikler bağırsak sisteminde uzun süren, neredeyse iki ayı bile bulabilen kanlı veya kansız kronik ishallere sebep olabilirler.''

İlaçlar Doktor Kontrolünde Kullanılmalı

Antibiyotik tedavisine ihtiyacı olan hastaların, kendilerinde daha önceden bilinen herhangi bir karaciğer, bağırsak veya mide rahatsızlığı varsa tedaviye başlamadan önce doktorlarına mutlaka bu konuda bilgi vermeleri gerektiğine vurgu yapan Uzm. Dr. İrfan Uruç; ''Bu tür problemi olanlar kullanacakları ilaçları mutlaka bir uzmana danışarak almalıdırlar. Geçmişte herhangi bir hastalık öyküsü olmayan kişiler, bu tip ilaçları kullandığı zaman, midelerinden rahatsız oluyorlarsa, şikâyetleri devam ediyorsa mutlaka ilgili branşlara mide yakınmaları için başvurmalılar. Bir de antibiyotiklerle ilgili olarak, özellikle cilt lezyonları için kadın hastalıkları ve dermatoloji uzmanlarının hastalara önerdiği bazı antibiyotikler (Tetrasiklin grubu) vardır. Bu gibi ilaçlar ağızdan alınıp, akabinde hemen yatılırsa, yemek borusunda ülser oluşturabilmektedir. Özellikle antibiyotik grubu ya da bu tip ilaçları kullananlar ilacı içtikten sonra hemen uzanmamalılar, mutlaka üzerine sıvı ürünler tüketmeliler. Ayrıca unutulmaması gereken ve çok önemli olan bir konu da bir kişiye iyi gelen bir ilacın, bir başkasına yan etki yapıp, onun hayatının riske girmesine sebep olabileceğidir. Bir ilaç, bir hastalık için bir kişiye verilirken, aynı hastalık için başka bir kişiye verilmeyebilir. Kişinin o ilaca alerjisi olabilir, dozunu o kişiye göre daha farklı ayarlamak gerekebilir. Bilinçsiz ilaç kullanımının geri dönüşü olmayan sağlık sorunları oluşmasına neden olabileceğini düşünerek, kimse kimseye ilaç önerisinde bulunmamalıdır. İlaç yazmak sadece hekimlerin muayenesi ve tetkikleri sonucu yapılacak bir işlemdir.'' demiştir.

Bilinçli İlaç Kullanımı Dokümanının Tamamı için tıklayınız...

Ayrıca; Akılcı İlaç Kullanımı Powerpoint Slayt Dokümanı için tıklayınız...


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:


Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Tarihte ilk aşı kullanımı(7784)

Geri Dönüşümün Önemi ve Doğal Kaynakların Bilinçli Kullanılması(2463)

Araç Bakımı ve Güvenli Sürüş Hakkında(1374)

Bilinçli Bir Tüketici Nasıl Olmalıdır?(1062)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!