Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Pekin Operası Hakkında
www.arsivbelge.com
Pekin Operası Hakkında dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Pekin Operası Hakkında başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Pekin Operası Hakkında Bilgi

Pekin Operası

 “Pekin Jingju” ya da “Pekin Başkent Operası”, Çin kültürünün başlıca geleneklerinden biri. Geleneksel enstrümanlar kullanılıyor. Jingju’nun repertuvarında 1000’in üzerinde opera olduğu biliniyor. Bu operalar, geleneksel halk hikayelerinin anlatıldığı köy seyirlik oyunlarına benzetilebilir. Hikayelerde konu olarak aşk, kahramanlık, savaş gibi temalar işleniyor.

Pekin Operası, klasik Batı sahneleme anlayışlarının dışında kostüm, oyunculuk ve müzikleri ile İstanbullu seyirci açısından farklı bir deneyim sunuyor. Tanıtım dergisinden ve gösteri öncesi gösterilen videoda şöyle ifade ediliyor: “Opera, öykü anlatmak ve karakter çizmek için oyunculuk yöntemlerini kullanarak şarkı söyleme, okuma, rol yapma, dövüşme ve dansı harmanladığı bir gösteri biçimi geliştirmiş. Pekin Operası’nda başlıca roller erkek, kadın, boyalı yüzler ve komik karakterlerdir; yardımcı roller de vardır. Rollerin kişilikleri, özellikleri ve kaderlerini sembolize etmeleri dolayısıyla makyaj ve özellikle de renkler, Pekin Operası’nın sanatının en özgün yanlarından biridir.”

Gösteri başlamadan sahneye çıkan bir oyuncu yaklaşık 30 dk boyunca makyajını seyirci karşısında yapıyor ve daha sonra da abartılı ve ince ince işlenmiş, görsel açıdan oldukça zengin bir kostümü de gene seyirci karşısında giyiniyor.

Pekin Operasının Geçmişten Günümüze Gelişimi

Çin, en meşhuru Pekin operası olan 300 den fazla geleneksel opera ile övünmektedir. 19. yüzyılın başlarında Pekinde oluşmaya başlamıştır; ismi de buradan gelmektedir. Pekin operası drama, şarkı, müzik, dans ve dövüş sanatlarını içeren benzersiz bir sanattır. Yaklaşık 200 yılda oluşmuş repertuarda binden fazla eser bulunmaktadır. Çin Halk Cumhuriyetinin kurulmasından bu yana geçen yaklaşık 50 senede devlet ve halk Pekin operasına çok, büyük ilgi göstermişlerdir. Tarihi hikâyelerden, günlük yasama ait pek çok yeni gösteriler de sahneye konmuştur. Ayni zamanda pek çok seçkin Pekin opera sanatçısı da çıkmıştır. Mei Lanfang, Cheng Yanqiu, Ma Lianliang, Zhou Xinfang, ve Du Jinfang bunlardan bazılarıdır. Çin kültürünün özünü geliştirmek ve tanıtmak için sanatçılar ve opera severler özveri ile çalışarak hem bu sanatı korumuş ve geliştirmiş, hem de tanıtımını yapmışlardır. Pekin operasına yabancı izleyiciler de ilgi göstermektedirler. 

‘Kavşakta’ oyunu pek çok ülkede sahnelenmiştir. Üç askeri kahraman bir handa karsılaşırlar. Tartışırlar ve karanlıkta gizlice birbirlerini öldürmeye  çalışırlar. Operadaki becerikli akrobatlar hem heyecan verici hem de komiktirler. Pekin operasındaki dövüşme tarzı, Çin dövüş sanatları ile Çin tiyatro sanatının bir birleşmesi seklindedir. Aktör ve aktrislerin bu performansı sağlayabilmeleri ve sahneye taşıyabilmeleri için henüz çocuk yastan itibaren çok sıkı bir fiziksel ve beceri eğitimi almaları gerekmektedir.
 
Her zaman bayan rolünde oynayan Mei Lanfang, Pekin operasını Japonya’da, Amerika’da ve Rusya’da 1920–1930 yılları arasında sahnelemiştir. 

Pekin opera enstitüsü 1950 de kurulmuş olup, miras kalan bu kültürü kendi becerileriyle birleştirerek geliştiren pek çok yeni aktör ve aktris yetiştirmiştir. Ayni zamanda, diğer yerel operalar da kendi temel geleneğini sabit tutarak yenilikler yapmış ve kendilerini geliştirmişlerdir. Bazı yerel operalar günümüzde popüler olmuştur. Yueju (Shaoxing Opera, Zhejiang), Huangmeixi (Anhui), Chuanju (Sichuan Opera), Yuju (Henan Opera), ve Yueju (Guangdong opera) bunlardan bazılarıdır.

Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Büşra Pekin Kimdir?(6892)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!