Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!


Araştırmalarınız için Arama Yapın:


  
Hastalıklara Yol Açan Virüs - Bakteriler ve Korunma Yolları
www.arsivbelge.com
Virüs ve Bakterilerin Neden Olduğu HastalıklarHastalıklara Yol Açan Virüs - Bakteriler ve Korunma Yolları dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Yazı Girişi: Menenjit: Beyni saran zarların iltihabıdır.Bu iltihaba mikroplar neden olur.(Virüsler veya bakteriler).Menenjit geçiren çoğu kişi bu hastalıktan tamamıyla kurtulurken, bazen ölümle de sonuçlanabilir.Ya da hastalık sonrası sakatlıklar kalabilir. Bakteriyel Menenjit: En önemli nedeni Hib bakterisidir. 1993 yılından itibaren uygulanan aşı programı ile Hollanda’da bu hastalık neredeyse hiç görülmemektedir. Orta Kulak İltihabı: Kulak zarı arkasındaki orta kulak boşluğunun iltihabıdır. Çocuklarda östaki tüpü erişkindekinden daha kısadır ve bu nedenle mikropların burundan orta kulağa ulaşması daha kolaydır. Yazının Tamamı aşağıdadır!

Hastalıklara Yol Açan Virüs veya Bakteriler ve Korunma Yolları

Virüs ve Bakterilerin Yol Açtığı Hastalıklar

Menenjit
Menenjit beyni saran zarların iltihabıdır.Bu iltihaba mikroplar neden olur.(Virüsler veya bakteriler).Menenjit geçiren çoğu kişi bu hastalıktan tamamıyla kurtulurken, bazen ölümle de sonuçlanabilir.Ya da hastalık sonrası sakatlıklar kalabilir.

Bakteriyel Menenjit
Bakteriye menenjitin en önemli nedeni Hib bakterisidir.1993 yılından itibaren uygulanan aşı programı sayesinde Hollanda’da bu hastalık hemen hemen hiç görülmemektedir.

Orta Kulak İltihabı (Otitis Media)
Orta kulak iltihabı,kulak zarı arkasındaki orta kulak boşluğunun iltihabıdır.Çocuklarda östaki tüpü erişkindekinden daha kısadır ve bu nedenle mikropların burundan orta kulağa ulaşması daha kolaydır.Bunun sonucunda orta kulakta iltihap sıvısı birikir; sıvının yaptığı basınç ağrıya ve kulak zarının titreşmemesine neden olur.Bu nedenle orta kulak iltihabı sırasında bir miktar işitme kaybı meydana gelir.Uygun ilaç tedavisi ile bakteriler öldürüldüğünde orta kulaktaki sıvı da ortadan kalkar ve işitme düzelir. Orta kulak iltihabı,çocukluk çağının sık görünen bir hastalığıdır.Orta kulak iltihabının tedavisi antibiyotiklerle yapılmaktadır.

Zatürre (Pnömoni)
Bir veya birkaç akciğer lobunun iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. İltihaplanmaya virüs,bakteriler veya mantar gibi mikroorganizmalar sebep olmaktadır.Ayrıca alkol,uyuşturucu maddeler,sigara ve kötü hayat şartları zatürreye ortam hazırlayan faktörtörlerdir.

KIZAMIK (Rubelo)

Bu hastalığın nedeni virüslerdir. Bu virüsler Miksovirüs grubundandır. Kızamık virüsü 150 nanometre boyutundadır. Genetik materyali tek iplikli RNA’dır. Bu virüsler örneğin hapşırma sırasında yayılabilecek olan mikrop zerreciklerinin solunum yoluyla içe çekilmesiyle geçebilir.

Kuduz
Kuduz hayvanın ısırması ve salyasının insan vücudundaki herhangi bir sıyrıktan girip, kana karışması sonucu ortaya çıkan bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Tıp dilinde rabies veya hydrophobia denir

SOĞUK ALGINLIĞI

İnsanlarda virüslerin sebep olduğu en sık rastlanan hastalık herhalde soğuk algınlığıdır. Çok değişken olmakla birlikte genç bir kişi senede ortalama iki ya da üç kez soğuk algınlığına yakalanır. Özellikle çocuklarda ve gençlerde burunda virüs iltihabı sık görülür.

AIDS

AIDS insan vücudunu immün sistemini yok eden ve bir dizi belirtilerle karakterize olan bir immün yetersizlik sendromudur. Bu hastalığın nedeni HIV virüsüdür. HIV Virüsü retrovirüsler grubundandır. Retrovirüsler de diğer virüsler gibi sıkıca paketlenmiş bir genetik yapıya ve protein kılıfına sahiptir.Bu virüs 100 nanometre boyutundadır. Genetik materyali RNA’dan oluşur.

SARS (Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu

Ağır hastalık oluşturan, günler içerisinde ani başlayıp gelişen, öncelikle üst solunum yolları ve akciğerleri tutan bir enfeksiyon hastalığıdır. Sars öksürük veya hapşırmayla bulaşır.Bu hastalığa neden olan virüs coronavirüs ailesinden gelmektedir. SARS virüsü solunum yollarına ve akciğere yerleşir.Yaklaşık 120 nanometre boyutundadır. Genetik materyali RNA’dan oluşur.

KABAKULAK

Kabakulak çocuk hastalığıdır, fakat yetişkinlerde de görülebilir. Genellikle kulak altında bulunan tükürük bezlerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Kabakulak virütikdir. Kabakulak virüsü Paramyxoviridae ailesinden genetik materyali RNA olan bir virüstür. Kabakulak virüsü 150 nanometre boyutundadır. Kabakulak virüsü +4 derece ve -65 derecede yaşamını sürdürebilir

SU ÇİÇEĞİ

Varicella da denen su çiçeği esas olarak çocuklarda görülür. Bağışıklığı olmayan yetişkinler de bu hastalığa yakalanabilir. Bu hastalık virütiktir. Su çiçeği enfeksiyonu varicella zoster virüsü tarafından meydana getirilen bir hastalıktır. Varisella zoster virüsü (VZV) bir herpes virüstür. Zarflı ve çift zincirli bir DNA virüsüdür. Bilinen tek bir tipi vardır. Bu virüs 225-300 nm boyutundadır

ÇOCUK FELCİ (Poliomyelit)

Polyo veya çocuk felci de denilen poliomyelit bir viral enfeksiyon hastalığıdır. Virüs ağızdan girer. Kan yoluyla yayılır. Beyin ve omuriliğe yerleşen bu virüs sinir sistemine çok zarar verir ve felce neden olur. Çocuk felci bulaşıcıdır. Çocuk felci virüsü Picornaviridae ailesindendir. 25-30 nanometre boyutundadır. Genetik materyali RNA’dan oluşur.

UÇUK

Uçuk çok yaygın virütik bir hastalıktır.Uçuk virüsü sinir hücrelerine yerleşir. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda etkin hale geçer. Uçuk virüsü Herpes Simplex bulaşıcıdır. Uçuk virüsü 180-250 nanometre boyutundadır. Genetik materyali DNA’dan oluşur.

Hastalıklara Yol Açan Virüs ve Bakterilerden Korunma Yolları

1. Elleri iyi yıkanmalı: Ellerin yıkanması hastalıklardan korunmak için en temel kurallardan birisidir. Ellerin temiz tutulması virüslerin de vücudumuzdan uzak durmasına yardımcı olacaktır. Ellerin sık sık yıkanmasında fayda vardır. Çünkü virüsler ellerimiz yoluyla ağızdan bize ve bizden de başka insanlara yayılırlar.

2. Ev temizliğine dikkat edilmeli: Evde sık kullanılan yerler özellikle dezenfekte edilmelidir. Kapı kolları, masa üstleri, bilgisayar klavyeleri, telefon, elektrik düğmeleri ve evde paylaşılan diğer şeyler mutlaka dezenfekte edilerek temizlenmelidir.

3. Grip aşısı olarak önlem alınmalı: Grip mevsiminde virüslere karşı koruma sağlamak için tüm aile bireylerinin grip aşısı olmalarında fayda vardır. Okulda, işte ve kalabalığın olduğu her yerde virüsler kolayca insandan insana geçebilmektedir.

4. Sigara İçilen Ortamlarda Bulunulmamalı: Evde sigara içilmesi özellikle çocuklar için oldukça risklidir. Sigara dumanı çocuklarda solunum problemleri riskini artırarak daha fazla soğuk algınlığı sorunları yaşamalarına sebebiyet verir.

5. Öksürme ve hapşırma sırasında dikkat edilmeli: Öksürürken ve hapşırırken mutlaka kol bükülerek ağız ve burun kısmı kolumuzla kapatılmalıdır. Öksürürken ağız ve burun elle kapatılmamalıdır. Bunu evdeki tüm aile bireyleri uygulamalıdır. Eğer elle kapatılacak olursa öksürük veya hapşırıktan sonra eller sıcak ve sabunlu suyla iyice yıkanmalıdır.

6. Hasta kişilere fazla yaklaşılmamalı: Hem kendimizi hem de çocukları soğuk algınlığı veya grip geçiren kişilerden zak tutmak gerekir. Bu tür hastalıların başkalarının kaptığı virüsten bulaşabileceğini unutmamak gerekir.

7. Bağışıklık sistemini güçlü tutmaya özen gösterilmeli: Özellikle bebeklerin emzirme döneminde mutlaka anne sütü ile beslenmesi ( en az 6 ay ) bebeklere grip gibi hastalıklara karşı koruma sağlayacaktır.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:


Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Bakteriler ve Özellikleri(47774)

Bakteriler(7417)

Bakteriler Ayrıntılı Bilgi(3996)

Facebook Virüsü - Korunma ve Kurtulma Yolları(3356)

Spam Nedir? Nasıl Korunulur?(1497)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

asdfgh - 07.10.2014, 13:26
 

ÇOK KISAAA


asdfgh - 08.10.2014, 23:43
 

ama işe yaradı yine de çook teşekkürler :D:DD.d:d.Dd.:D


asdfghgdhg - 11.11.2014, 10:28
 

tşk ederim 


Muck up to you ✌️ - 12.11.2014, 21:05
 

❤️❤️❤️❤️Çok güzel bir site


Ziyaretçi - 12.11.2014, 21:13
 

Bulaşma yolları da yazılsaydı daha güzel olurdu.


Sevgi Çimen - 14.11.2014, 19:36
 

çokk uzunnnnn ya bunu kim yazıcakk


nurullah - 14.12.2014, 20:06
 

tskrler

 


Ziyaretçi - 17.12.2014, 18:49
 

çok kısaa


Sexygrl - 02.01.2015, 16:58
 

Çok güzel olmuş ödevden 100 aldm saoln emeğe saygm sonsuz <3 <3 :)


ğığhüp - 06.02.2015, 10:23
 

çok güzel sagolun iyi yapmışınız ve kısalığı falan çok iyi


asdfghjklşi - 14.02.2015, 08:21
 

iyi yahhhahah

 


qwer - 16.02.2015, 18:09
 

sağolun ALLAH RAZI OLSUN


ahahaha - 23.02.2015, 14:23
 

Teşekkürler


fatma çelik - 28.02.2015, 07:47
 

hoca çok şaşırdı ama ödevden  100 aldım


esra - 02.03.2015, 17:00
 

çok kısa performans ödevi için kısaaaa


yaratıkk - 05.03.2015, 17:56
 

güzel


derya - 05.03.2015, 20:14
 

proje ödevi için yeterlimidir arkadaşalr sizcee :) 


İSiMSİz - 16.03.2015, 17:44
 

sizcede biraz uzun değilmi ?


İrem Gültekin - 30.03.2015, 14:49
 

Olmasaydi bir de 5saat yazacaktım cok sagolun ama kisa buuu


derya - 08.04.2015, 08:20
 

işime biraz olsada yaradı;))))


enes - 19.04.2015, 09:12
 

çok güzel


elif ada - 19.04.2015, 17:32
 

saolun cok işime yaradı teşekür ederim herşey için cok güzel bir ödev yaptım hoca 100 verdi 


enes baba - 20.04.2015, 12:47
 

adamın dibisiniz varya

 


Hilal - 27.04.2015, 20:17
 

Arkadaşlar emeğe saygı nasıl yazıldığı önemli değil önemli olan işe yarayıp yaramadığı hiç olmaktansa yine çok iyidir.İYİ Kİ YAZILMIŞ PROJE ÖDEVİMDİ ÇOK GÜZEL OLMUŞ TEŞEKKÜRLER...


burak demir - 29.04.2015, 15:32
 

Arkadaşlar emeğe saygı nasıl yazıldığı önemli değil önemli olan işe yarayıp yaramadığı hiç olmaktansa yine çok iyidir.İYİ Kİ YAZILMIŞ PROJE ÖDEVİMDİ ÇOK GÜZEL OLMUŞ TEŞEKKÜRLER...

 


güzel - 11.05.2015, 10:01
 

nabeeeer arkadaşlar


alparslan sarıçiçek - 11.05.2015, 17:32
 

çok kısa bana 10 katı lazım


birisi - 12.05.2015, 08:41
 

çok uzun

 


cgdsfg - 20.05.2015, 13:40
 

saolun cok işime yaradı teşekür ederim tübitak beğendilerrrrrrrrr


aollğoüğmuck - 20.05.2015, 13:47
 

sağoll


ugghghgjgyg - 21.05.2015, 16:01
 

Emeğe saygi çok teşekürler yarin yaz ilim var Allah kolaylik versin inşallah


asdfghjklşi, - 28.09.2015, 11:28
 

çok güzel teşk


4898 - 23.11.2015, 20:03
 

çok sağol


ece dila hekim - 28.11.2015, 17:02
 

çok teşekkürler


AsDfG - 06.12.2015, 10:35
 

BİLGİLER ÇOK İŞİME YARADI TEŞEKKÜR EDERİM


9/e - 26.12.2015, 09:44
 

9/e

 


ece karlı - 03.02.2016, 10:42
 

ÇOK GÜZEL OLMUŞ...


misafir - 22.02.2016, 13:07
 

Cok guzel olmus ellerinize saglik


Yakacık EML - 27.02.2016, 10:22
 

ÇOK İYİ EYVALLAH GENÇLER


Ezgi - 27.02.2016, 15:58
 

Ben beğendim güzel olmuş bazı kısımları başka sitelerde de gördüm ama olsun güzel yine de bana sadece korunma yolları yeterliydi keşke o kısım daha uzun olsaydı yine de güzel emeğe saygı 


Erkan yavaş - 01.03.2016, 16:00
 

proje ödevi içindi çok güzelll 100 tam puan aldım


ahmet demir - 05.03.2016, 15:02
 

Allah sizden razı olsun çok saolun


devran A. - 09.03.2016, 19:17
 

ÇOK GÜZEL OLMUŞ AGAA


yusuf zor - 23.03.2016, 17:46
 

virüsleri aşağıya bakterileri yukarıya yazsaydınız iyi olrdu

 


berk - 28.03.2016, 18:40
 

yetersiz


eda - 30.03.2016, 15:55
 

ede ben öldürücü fılan istemedim ben virüsün neden olduğu hastaları aradım site çok saçma beğenmedim aradığımı bulamadım


elamsu - 13.04.2016, 13:56
 

beyenmedimmm


abuluk ahmet - 16.04.2016, 18:27
 

çooookkkkk çoookkk tşkrler

 


Erkan - 19.04.2016, 18:49
 

Bence Güzel 


Canan - 25.04.2016, 16:36
 

Çok güzeeeeeeel😇😉


EBRU CAN - 30.04.2016, 14:05
 

ÇOK KISA VE YAZILAR ANLAŞILMIYOR AYNI DURUMDA RESİMDE BELLİ DEĞİL CANIM


YUNUS EMRE - 01.05.2016, 18:29
 

ÇOK GÜZEL


AYŞEGÜL GÜLER - 12.05.2016, 16:58
 

çok güzel. ödevime yardımcı oldu


Meltem küskün - 21.11.2016, 12:40
 

Çok güzel bir site emeği geçen herkese teşekkürler...


Meltem küskün - 21.11.2016, 12:43
 

Yusuf senin seviyorummm 😍😍😍😍😙😘😚😻💏💑👫👰💋


MuhammetAli Güngör - 28.11.2016, 20:04
 

Öğretmen bana Virüslerin Yapısını ve yaptığı hastalıkları araştırmamı istedi (PerformansÖevi).Yardım edin lütfen.


Gamze - 04.12.2016, 07:54
 

Harika


Ziyaretçi - 07.12.2016, 17:38
 

Var ya adamsınız sayenizde iki sınavımda 100


Ziyaretçi - 21.12.2016, 07:55
 

inş işime yarar yinede tşkler. 


ahmet ilkel - 02.01.2017, 17:18
 

çok güzel


sehernur odabaş - 22.01.2017, 11:37
 

kısa ve öz bilgilerinizle aydınlattığınız için teşekkür ederim.


sehernur odabaş - 22.01.2017, 11:38
 

bilgiler için çok teşekkür ederim


İsmini Vermeyen Mehmet - 09.02.2017, 15:28
 

TEŞEKKÜR EDERİM ÇOK GÜZELLLLLL


karabük - 04.03.2017, 18:18
 

biyoloji performansı için dert e bire bir


GÜZEL AMA AÇIKLAYICI DEİL - 13.03.2017, 17:36
 

GÜZEL AMA AÇIKLAYICI DEĞL...


ketuue00 - 15.04.2017, 15:25
 

bune abi ya. kim yazacak bunu


sekan - 17.04.2017, 10:55
 

güzel olmuş ama çok fazla gibi görünüyor


harun - 28.04.2017, 11:43
 

çok bilgi yok


Ebru Yualar - 25.05.2017, 18:21
 

Çok uzun ya kim yazacak şimdi 😳😳


Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!