Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Bugünün Saraylısı Kitap Özeti
www.arsivbelge.com
Bugünün Saraylısı Kitap Özeti dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Bugünün Saraylısı Kitap Özeti başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Bugünün Saraylısı Kitap Özeti

Bugünün Saraylısı romanının şahısları

 • Ata Efendi – Ailenin babası.
 • Üftade Hanım – Evin annesi.
 • Feride – Ata Efendi’nin Kızı.
 • Atıf – Ata Efendi’nin Damadı.
 • Yaşar – Ata Efendi’nin akrabası.
 • Ayşen – Yaşar’ın Kızı.
 • Rüştü Efendi – Ata Efendi’nin patronunun oğlu.
 • İsmail – İş yerinin katiplerinden.
 • Mesture Hanım – İsmail beyin hanımı.
 • Berin – Mesture hanımın kardeşi.
 • Deniz – Berin hanımın kızı.
 • Alımsızoğulları – Yaşar Beyin ortakları.
 • Sait Reşit Bey – Mısır elçisi.

Bugünün Saraylısı kitabının kısa özeti

Ata efendi İstanbul’da karısı Üftade Hanım, kızı Feride ve damadı Atıf’la birlikte yaşamaktadırlar. Durumları pek iyi değildir. Zor geçinmektedirler. Bu sırada Ata efendi’nin akrabası olan Yaşar’dan bir mektup gelir. Yaşar mektupta işlerinden dolayı kızı Ayşen’i onların yanında oturmaya yolladığını yazar. Ayşen ile birlikte ayrıca 300 lira da yollayacağını bildirir.

Bu durum Ata efendiyi endişelendirir. Kızın kaç yaşında olduğu aile tarafından merak edilir. Yaşar 3 evlilik yapmıştı. Eğer kız ilk evlilikten olan kızsa 18, son evlilikten olan bir çocuksa 8 yaşında olabilirdi. Üftade Hanım kız 18 yaşındaysa onu geri göndermesini Ata Efendi’ye tembihler. Beraber oturdukları damatları Atıf’ın çapkınlıklarını bildiklerinden Ayşen’in aileye gelişinin sorun çıkarmasından endişelenmektedirler.

Ata efendi gara gider ve kızı beklemeye başlar. Gar insanlar tarafından boşaltıldığında ortalıkta kimse kalmayacak böylece kızı tanımakta zorluk çekmeyecekti. Tahmin ettiği gibi de olur. Bir kız Ata efendi’ye seslenir. 18 yaşında, uzun boylu, sarı karşı, alımlı bir kızdır. Ata efendi kızı eve götürür. Üftade Hanım durumdan pek hoşnut olmaz.

Yemek sırasında kız hediyelerden bahseder. Aynı zamanda babasının bir ticaret ortağı ile sürekli para göndereceğinden bahseder. Bu sürpriz haberle aile rahatlar ve herkes sevinir. Parasızlıktan kurtulurlar.

Ata efendi bu sırada Ayşen’e tutulur. Ayşen ona “dayıcığım” diye hitap etmektedir. Bu sırada Ata efendinin patronunun oğlu olan Rüştü Efendi Ayşen’i görür ve çok beğenir. Ata efendi ile yakınlaşır ve bunun sonucunda Ata efendi işinde terfi eder. Ayşen ise Rüştü Efendi’ye hayır demez ve onu idare eder. Bu sırada çevreleri ile birlikte ortak vakit geçirmeye başlarlar. Ayşen, yani “Bugünün saraylısı” çok değişmeye, güzelleşmeye başlar. Berin’in yardımıyla modayı yakından takip etmeye başlar.

Günler geçtikçe Ayşen’in hayranlar artmaya başlar. Çevresinde çok sayıda ona aşık erkek var. Ve Ayşen hepsini idare etmektedir. Bir süre sonra Mısır elçisi Sait Reşit Bey ile evlenip yurt dışına gitmeye karar verir.

Fakat gittiği yerde mutlu olamaz ve bunu Rüştü Efendi ile Ata efendi’ye bildirir. Zaten kız gidince parasızlık içine düşmüş olan Ata efendi de Ayşen’i geri döndürmek için çaba harcar. Ayşen geri döner ve Rüştü Efendi ile evlenir.

Kitapta ele alınan esas fikir; dış güzelliğin insan hayatına olumsuzluk getirebileceği ve para ilk başlarda mutluluk getirse de bu durum bir süre sonra değişebileceğinden çıkar için ahlaki değerlerden vazgeçilmemelidir.

Refik Halid Karay Bugünün Saraylısı romanını 1954 yılında yazdı. Tasvirler, portreler, benzetmeler kullanarak, sade, akıcı dili, güçlü tekniği ile geçen yüzyılın en iyi romancılarından biri olan Refik Halid Karay Türk edebiyatına çok sayıda güzel eser kazandırmıştır.

Bugünün Saraylısı romanı daha önce tv dizisi olarak TRT ekranlarında yayınlanmıştır. 2013 tarihinde Avşar film tarafından Kudret Sabancı’nın yönetmeliğinde yapılan dizinin oyuncu kadrosunda ise Selçuk Yöntem, Nazan Kesal, Serhat Teoman, Cansu Tosun, Ali Ersan Duru, Gözde Çığacı, Derya Durmaz gibi isimler yer almaktadır.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Yalnız Efe Kitabı Kısa ve Uzun Özeti(5776)

Robin Hood Kitap Özeti(5735)

Kuyucaklı Yusuf Kısa ve Uzun Özeti(5717)

Don Kişot Eseri Hakkında ve Kitap Özeti(5706)

Kürk Mantolu Madonna Özeti, Ana Fikri ve Kişileri(5667)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!