Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Salt Okunur Dosya
www.arsivbelge.com
Salt Okunur Dosya dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Salt Okunur Dosya başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Salt Okunur Dosya Nedir?

Salt okunur (Read Only) sıklıkla karşılaştığımız bir terim. Hata pencerelerinde de karşımıza çıkan bu terimin ne olduğuna ve nerelerde kullanılabileceğine bir göz atalım.

Salt Okunur (Read Only) özelliğine sahip dosyalar sadece okunabilirler. Bu dosyalar üzerinde yazma işlemi gerçekleştirilemez. Yazma izni genellikle dosya içeriğinin korunması için kaldırılır. Dosya içerisinde yapılacak yanlış bir değişiklik, dosyayı ilgilendiren programın çalışmasını engelleyecekse veya dökümana sahip olduğu özelliği kaybettirecekse, dosyanın "Salt Okunur" özelliği aktif edilir ve  bu şekilde dosya içeriği korunur. Bu özelliğe ulaşmak için istediğiniz dosyanın üzerine sağ tıklayarak özelliklerine gitmeniz yeterlidir. Sadece dosyalar salt okunurluk özelliği kazanabilir, klasörler için bu özellik geçerli değildir. Eğer klasör salt okunur olarak tanımlanırsa, aslında klasörün içerisindeki dosyalar salt okunur olacaktır. Salt Okunur dosyalar silinebilir ve taşınabilirler; ancak Windows, Salt Okunur dosyayı silmek veya taşımak için kullanıcıdan onay bekler.

Örneğin boot.ini, io.sys, msdos.sys gibi Windows kurulumu sırasında yüklenen dosyalar öntanımlı olarak Salt Okunur özelliğine sahiptirler. Bunun sebebi bu dosyalarda yapılacak değişikliklerin sistemin çalışmasını etkileyebilecek olmasıdır. Eğer bu dosyalarda değişiklik yapmak istiyorsanız öncelikle Salt Okunur özelliğinin kaldırılması gerekir.

Salt Okunur dosyaya ihtiyaç duyabileceğimiz bir senaryo örneği vermemiz gerekirse, içi formüllerle dolu bir Excel dosyasını düşünebiliriz. İşyerinizde, hesaplama yapılması için kullandığınız Excel dosyası üzerinde yapılacak ufak bir değişiklik bile formüllerin bozulmasına sebep oluyorsa, dosya Salt Okunur olarak tanımlanır. Bu şekilde, dosya üzerinde değişiklik yapılsa bile orjinal dosya üzerine herhangi bir yazma işlemi yapılamayacağı için kayıt gerçekleşmez. Bu şekilde farketmeden yapılan bir değişiklik nedeniyle, ileride karşımıza çıkabilecek hatalar önlenir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Etkili bir Dosyalama Sisteminin Özellikleri(5528)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!