Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Kimyanın Temel Kanunları
www.arsivbelge.com
Kimyanın Temel YasalarıKimyanın Temel Kanunları dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Yazı Girişi: Kimyanın Temel Kanunları; Kütlenin Korunumu Kanunu, Sabit Oranlar Kanunu, Katlı Oranlar Kanunu ve Birleşen Hacim Oranları şeklinde sıralanabilir. Kütlenin Korunumu Kanunu: Bir tepkimeye giren maddelerin kütleleri toplamı, tepkimeden çıkan maddelerin kütleleri toplamına eşittir. Bu kanuna Kütlenin Korunumu Kanunu adı verilir. Antoine Lavosier tarafından bulunmuştur. Hiçbir madde yoktan varolmaz, olan bir maddede yok olmaz. Örneğin ağzı kapalı bir kap içerisinde, HCl(hidroklorik asit) içerisine Zn(çinko)parçası atıldığında, çinko metali hızlı bir şekilde tepkimeye girecek ve H2 gazı çıkışına neden olacaktır... Yazının Tamamı aşağıdadır!

Kimyanın Temel Kanunları

  • Kütlenin Korunumu Kanunu
  • Sabit Oranlar Kanunu
  • Katlı Oranlar Kanunu
  • Birleşen Hacim Oranları
  • Avogadro Hipotezi

Kimyanın Temel Kanunları; Kütlenin Korunumu Kanunu, Sabit Oranlar Kanunu, Katlı Oranlar Kanunu ve Birleşen Hacim Oranları şeklinde sıralanabilir.

 

Kütlenin Korunumu Kanunu

Bir tepkimeye giren maddelerin kütleleri toplamı, tepkimeden çıkan maddelerin kütleleri toplamına eşittir. Bu kanuna Kütlenin Korunumu Kanunu adı verilir. Antoine Lavosier tarafından bulunmuştur. Hiçbir madde yoktan varolmaz, olan bir maddede yok olmaz. Örneğin ağzı kapalı bir kap içerisinde, HCl(hidroklorik asit) içerisine Zn(çinko)parçası atıldığında, çinko metali hızlı bir şekilde tepkimeye girecek ve H2 gazı çıkışına neden olacaktır.

Zn(k)+ 2HCl(s) → ZnCl2(suda)+ H2(g)
Bu tepkimeye giren maddelerin kütlelerini toplarsak, tepkime sonunda çıkan maddelerin kütlelerinin toplamına eşit olacaktır. Bu deney ağzı açık bir kapta yapılsaydı, H2 gazı havaya karışacağı için, tepkimeden çıkan maddelerin kütlesi toplamı, giren maddelerden kütleleri toplamından düşük olacaktı.

Sabit Oranlar Kanunu

Bir bileşiği oluşturan elementler birbirleriyle sabit bir oranda birleşirler.. Buna Sabit Oranlar Kanunu denir. Dalton atom kavramını 1807'de sabit oranlar kanunundan yararlanarak bulmuştur.Örneğin MgO(magnezyum oksit) bileşiğinde magnezyumla oksijenin kütlece birleşme oranı Mg/O= 24/16=3/2 dir.24 magnezyumun atom kütlesi, 16 ise oksijenin atom kütlesidir.3 g. magnezyum ancak en fazla 2 g. oksijen ile birleşebilir. Bu oksijenin tanelerinin magnezyumun tanelerinden büyük olduğunu gösterir. Aynı şekide Fe2O3 bileşiğindeki sabit oran ise
2.Fe/3.O= 2.56/3.16= 7/3 tür. Yani bu bileşikte 7 g. demir ile ancak 3 g. oksijen birleşebilir. Bu demirin tanelerinin oksijenin tanelerinden küçük olduğunu gösterir. Bu bileşik için iki elementten de eşit miktarlarda alınırs aher defasında oksijenden artış olacaktır.

Katlı Oranlar Kanunu

İki element birden fazla bileşik oluşturuyorsa, birinci elementin sabit miktarıyla birleşen ikinci elementin kütleleri arasında belirli bir oran vardır. Buna Katlı Oranlar Kanunu adı verilir. Örneğin MnO(mangan(II)oksit) bileşiği ile MnO2(mangan(IV)oksit) bileşiğine bakacak olursak aynı miktarda Mn ile birleşen oksijenin kütleleri arasındaki oran 1/2 dir. Aynı şekilde SO2(kükürt dioksit) ve SO3(kükürt trioksit) bileşiklerinde Aynı miktarda kükürtle birleşen oksijen miktarları arasındaki oran 2/3tür.

 

Birleşen Hacim Oranları

Birleşen Hacim Oranları'da katlı oranalar kanununa benzer bir kanundur. Örneğin karbon ile oksijen CO(karbon monoksit) ve CO2(karbon dioksit)bileşiklerini oluşturur. Denklemler ise;
2C + O2 → 2CO ile
2C +2O2 → 2CO2 şeklindedir. Burada aynı miktarda C ile birleşen oksijen miktarları arasındaki oran 1/2 dir. 1808 yılında Gay-Lussac yaptığı çalışmalar neticesinde "Molekül" kavramına açıklık getirmiştir.
Eşit hacimler-eşt sayılar varsayımının doğruluğu varsayımı ise Avogadro tarafından ortaya çıkarıldı. Buna göre, birinci denklemde 2 hacim C(karbon)ile bir hacim O(oksijen) birleşmiştir. İkinci denlemde ise 2 hacim C ile bir hacim O birleşmiştir.

 

Avogadro Hipotezi

1)Aynı sıcaklıkta ve basınçta farklı gazların eşit hacimleri eşit sayıda atom veya molekül içerir.
2)Aynı sıcaklık ve basınçta, farklı gazların eşit sayıdaki molekülleri eşit hacim kaplar.
NŞA'da(Normal şartlar altında)( 0 C derecede 1 atmosfer basınçta)bütün gazların birer molleri 22,4 litre hacim kaplar. Buna "Molar Hacim" denir.
Kimya'da kullanılan NŞA, NK, NŞ gibi ifadeler 0 C derece ve 1 atmofer basınçta anlamına gelir. Oda koşulları ise 25 C derece 1 atmosfer basınçta anlamına gelir. Laboratuvar koşullarında dendiğinde ise sıcaklık 20 C derece kabul edilir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Yansıma ve Yansıma Kanunları(5429)

Temel insan hakları(5402)

Organik Kimya ve Ders Notları(5397)

İnsan Hakları(5372)

Temel Çeşitleri Hakkında(5369)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Toplam Yorum Sayısı: 62

Önceki Yorumları Göster!

Son 5 Yorum Aşağıda Listelendi!

krdşm uğraşma - 11.03.2017, 20:52
 

çok güzel olmuş elinize sağlık


trollbro - 14.03.2017, 15:18
 

trollll


Arif ersoy - 19.03.2017, 10:40
 

Çok isime yaradı emeği geçen herkese tesekkurler


hüseyin karslıoğlu - 01.05.2017, 16:32
 

ciddimisin benimde proje ödevim, 100 vermezse seni bulurum


vbv - 22.12.2019, 20:54
 

guzel


Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!