Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Çok Gezen Bilir Tez Savunması örneği
www.arsivbelge.com
Çok Gezen Bilir Tez Savunması örneği dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Yazı Girişi: Rakip arkadaşlarımızdan biri “Allah’ın ilk sözü oku’dur, Allah bizden okumamızı istiyor.” dedi ve salondan büyük alkış aldı. Sıra bana geldiğinde; “Allah’ın ilk sözü okudur. Doğru. Allah Kur’an-ı Kerim’i okuyun diye emretmiş. Şimdi soruyorum size: İçinizden hanginiz Kur’an-ı Kerim’i okumasını biliyor? ” deyiverdim çocuk aklımla. Konuklardan büyük alkış aldım. Bu alkış bana cesaret verdi. Yine rakiplerimizin “Cahillerden her kötülük gelebileceği” sözlerine de; ( O günlerde gazetede okuduğum, hocalarının arabasını yakan, üniversite kapılarında olay çıkaran öğrencileri hatırlatıp) “Bunları yapan okumuşlar mı, yoksa cahiller mi?” deyiverdim. Yazının Tamamı aşağıdadır!

Çok Gezen mi Bilir? Çok Okuyan mı? ( Münazara Örneği )

 Çok Gezen Bilir Tezi Savunması örneği

Rakip arkadaşlarımızdan biri “Allah’ın ilk sözü  oku’dur, Allah bizden okumamızı istiyor.” dedi ve salondan büyük alkış aldı.  Sıra bana geldiğinde; “Allah’ın ilk sözü okudur. Doğru. Allah  Kur’an-ı Kerim’i okuyun diye emretmiş.  Şimdi soruyorum size: İçinizden hanginiz Kur’an-ı Kerim’i okumasını biliyor? ”  deyiverdim çocuk aklımla. Konuklardan büyük alkış aldım. Bu alkış bana cesaret verdi.  Yine rakiplerimizin  “Cahillerden her kötülük  gelebileceği” sözlerine de; ( O günlerde gazetede okuduğum, hocalarının arabasını yakan, üniversite kapılarında olay çıkaran  öğrencileri hatırlatıp)  “Bunları yapan okumuşlar mı, yoksa cahiller mi?”  deyiverdim. Sanki içimden bir ses beni yönlendiriyordu. Ve arkasından   Macellan’ın,   dünyanın yuvarlak olduğunu okuyarak değil gezerek ispatladığını söyledim.  Birçok icadın okuyarak değil;  gezip görerek, araştırma, inceleme yaparak, gözlem yaparak gerçekleştirildiğini söyledim. Arşimet’in suyun kaldırma kuvvetini, Edison’un elektrik ampulünü, Cristof Colomp’un Amerika Kıtasını okuyarak bulmadığını söyledim.   Konuşmama biraz ara verdiğimde veya cümleler arasında  alkışlar geliyordu.  Bu alkışlar büyüyor büyüyor, sanki bir hamamda yankılanıyordu.

Alkışlardan, konuşmamın gayet iyi gittiğini anladım. Uzay, Güneş, Yıldızlar ve Ay hakkında bilgilerin okuyarak değil, gezerek  elde edildiğini, yeryüzü haritalarının gezerek ve görerek çizildiğini söyledim.  Şu anda hatırlayamadığım başka şeyler de söyledim. Bu arada heyecanı falan unutmuştum.

Konuşmama devam edecekken,  konuşma süremim  bitmesi nedeniyle, jüri başkanının süremin bittiğini bana  işaret edeceğini anlar anlamaz da, “Daha söyleyeceklerim bitmedi ama sürem bitti”  dedim.  Zamanı iyi kullanabilmek de puan getiriyordu çünkü. Bana ayrılan sürede konuşmamı bitiremez, konuşmam yarıda kalırsa, puan kaybedecektim. Konuklara saygılar sunup grubuma döndüm. Alkışlar bir müddet daha devam etti. Galiba konuşmam beğenilmişti.

Jüri üyelerinin değerlendirme aşaması bana yıl kadar uzun geldi. Son konuşmamı yaptıktan sonra, biraz umutlanmıştım. Belki de münazarayı biz kazanacaktık.  Şükrü Bey sonucu jüriden aldı ve mikrofona geldi. Münazaranın galibini açıkladı. Aman Allah’ım!  Münazarayı bizim grup kazanmıştı. Dünyalar bizim olmuştu.  Ayrıca   konuşmacılardan birinci ve ikinci  sözcü seçilmişti. Tezini en iyi savunan konuşmacı ben seçilmiştim.  Birinci sözcü  olduğum için bana bir de ödül verdiler.( Atatürk’ün  Nutkunu.)


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Çok Gezen mi Çok Okuyan mı bilir? (Münazara örneği)(5738)

Çok Gezen mi – Çok Okuyan mı Bilir Tez Savunmaları(5644)

Para Her Kapıyı Açar Münazara Savunması(5631)

Küresel Çevre Kirlenmesi Makale Örneği(5631)

Veri Madenciliği Teknikleriyle Veri Kümelerinden Bilgi Keşfi- Makale(5598)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Toplam Yorum Sayısı: 106

Önceki Yorumları Göster!

Son 5 Yorum Aşağıda Listelendi!

yusuf ali - 14.05.2017, 08:16
 

çok gezen daha iyi bilir türkiye haritasını okuyarakmı çizdiler gezerekmi #gezerek


Gökçenur - 27.05.2017, 13:21
 

sizin sayenizde kazandım sağolun

 


ZİYARETÇİ - 27.09.2017, 15:07
 

BENCE ÇOK GEZEN BİLİR


MÜNTEHE YRB - 16.11.2017, 16:30
 

Bencede gezen daha iyi anlar ve daha iyi bilir 


Ayça Çakır - 16.11.2019, 20:24
 

Bence çok okuyan bilir pazartesi münazara var ayrıca gezilen yer hakkında bilgin olmadan gezersen hiçbir şey anlamazsın hatta para ve zaman kaybı olmuş olur bu okuma-yazma bilmeden sokak tabelasına bakmak gibidir. Sadece fikrimi söyledim


Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!