Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Odyoloji Bölümü Hakkında
www.arsivbelge.com
Odyoloji Bölümü Hakkında dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Odyoloji Bölümü Hakkında başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Odyoloji Bölümü Hakkında Bilgi

Odyoloji işitme, dengeyle ilgili çalışmaların yapıldığı ve işitme- denge bozukluklarının araştırıldığı bilim dalıdır. Odyoloji biliminin uygulayıcıları, meslek elemanlarına odyolog denir. Ve bu alanı okutan bölümlere Odyoloji bölümü denir. Odyoloji Uzmanına işitme bozuklukları uzmanı da denmektedir. Türkiye'de kimi üniversitelerin eğitim programında konuşma bozukluklarıyla ilgili dersler ve uygulamalar da yer aldığından bu okulların mezunları "İşitme ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı" ünvanı almaktadır.

Odyolojide Ses İşitme

Ses, maddeden oluşan bir ortamda yayılan mekanik bir titreşim dalgasıdır.

İşitme, işitme akustik enerjinin kulak oluşumları ve işitme siniri vasıtasıyla beyne iletilmesi burada sentez edilmesi ve ses olarak algılanmasıdır.

Odyometri

Kişinin işitsel uyarılara göstereceği tepkinin izlenmesi yoluyla, işitme tekniğinin ölçülmesi için uygulanan bir “ Psiko-fizik girişim” olarak ta tanımlanabilir. İşitmeyi inceleyen bilim dalına “Odyoloji” denir.

İşitme iki şekilde gerçekleşir;

1-) Hava yolu iletimi ( Air Conduction –AC ) persepsiyonu,

2-) Kemik yolu iletimi ( Bone Conduction –BC ) persepsiyonu,

1-) Hava yolu persepsiyonu; Dış kulaktan başlayıp, timpan zarı ve kemikçik zinciri yolu ile iletilerek kokleadaki nöro epitial hücreleri uyarması üzerine kurulmuştur.

2-) Kemik yolu persepsiyonu; Koklea, çevresindeki kortikal kemik yapının iletmiş olduğu ses enerjisi yolu ile uyarılmaktadır. Bu şekilde kemik yolu işitme gerçekleşmektedir.

Ülkemizde Odyoloji Bölümü

Ülkemizde yeni hayat bulmuş ve adını son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız Odyolog, Odyoloji biliminde eğitim almış mesleğinde bilgi sahibi olan elemanlara denmektedir. Odyoloji’de işitme problemleri olan insanlarla ilgilenen bilim dalıdır. Odyolog’larda bu işi yapan kişilere denmektedir.

Uzun zaman önce ülkemizde bu meslek seçimi mümkün değildi. Ancak tıp dünyasında her geçen gün atılan önemli adımlar sonucu işitme sorunu yaşayan kişiler için odyologların çalıştığı rehabilitasyon merkezleri açılmıştır. Bu merkezlerde Odyologlar işitme kaybı yaşayan insanların problemlerini belirleyerek, çözüm süreci boyunca onlara rehabilitasyon hizmeti vermektedir.

Kendilerine ait laboratuvarları olan odyologlar, 4 çeşit olan işitme kaybı tipleri konusunda çok bilgili olmalıdır. Koyacağı teşhisler ve vereceği kararlar insan sağlığında çok önemli yer tutmaktadır. Bu yüzden odyologların çok dikkatli olması gerekmekte ve hata yapma şansı olmadığı için vereceği kararları bir çok defa gözden geçirmelidir.

Odyologların ortalama maaşları 5000 Türk Lirasından başlamaktadır. Ülkemizde birçok çalışma yerinde odyoloji uzmanı eksikliği görülmektedir. Bu açığı gidermek adına birçok üniversite günümüzde Odyoloji bölümünü açmıştır. Bu bölümler yüksek maaş vaat ettiği için çok yüksek puanlardan alacağı tahmin edilmektedir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!