Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Stratejik Planlama Modeli
www.arsivbelge.com
Stratejik Planlama Modeli dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Stratejik Planlama Modeli başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Stratejik Planlama Modeli

Günümüzde yöneticilerin kurumlarını yönetmeleri eskisi kadar kolay değildir. Sürekli değişen çevre şartlarına ayak uydurmak ve değişimi yakalamak zorunluluğu vardır. Bunu başaran yöneticiler kurumlarını gelecek yıllara daha güvenli bir şekilde taşıyabilmektedir. Aksi taktirde kuruluşların başarısı yöneticilerin kişisel gayretleri ve becerileri ile sınırlı olmaktadır. Bu da, yöneticileri, içinden çıkılması zor durumlar ile karşı karşıya bırakmakta ve çok önemli sorunlar oluşturmaktadır. O nedenle sürekli değişimi yakalamak ve kurumda görevli herkesin aynı doğrultuda geleceğe bakmalarını sağlamak çok önemli görülmektedir. Bu ise stratejik planlama ve stratejik yönetim ilkelerini benimsemek ile mümkün olabilmektedir. Çünkü, stratejik planlamaya dayalı bir yönetim anlayışı özellikle gelecekte beklenmedik durumlarda kurumun nasıl davranması gerektiğini ortaya koyar. Stratejik düşüncenin ürünü olan stratejik planlar ise yöneticilere yollarını gösteren önemli araçlardan sayılmaktadır.  Stratejik planları bir kurumun anayasası gibi görmek gerekir.

Stratejik planlama bir organizasyonda çalışan personelin kendi sektörleri hakkındaki bilgileri ve topladıkları veriler ışığında geleceğe bakışlarını gösterir. Üst düzey yöneticilerin bu planın hazırlanmasında ve uygulanmasında gerekli titizliği göstermeleri ve katılımı sağlamaları önemlidir. Stratejik planı hazırlamak kadar uygulamaya geçirmek ve ona dayalı eylem planlarını gerçekleştirmekte önemlidir.

En iyi stratejiyi belirlemek yetmez !
En iyi stratejiyi belirlemek yetmez, onun uygulanması da önemlidir. Uygulanabilen bir strateji uygulanmayan en iyi stratejiden daha iyidir.


Stratejik planının uygulanması için yöneticiler hem kurum geneli için hem de her birim bazında eylem planlarını gerçekleştirmek durumundadırlar. Yapılacak eylemlerin planlanması, zamanlandırılması ve takip edilmesi (izlenmesi) başarılı bir yönetim için çok önemlidir. Eylem plânlarını uygulayabilmek için gerekli mali ve teknik olanakları sağlamak kurum yöneticilerinin en önemli görevlerindendir. Bu konularda ortaya çıkacak problemlerin kimler tarafından, ne şekilde çözüleceğinin de karara bağlanması ve eylem plânı üzerinde (geri besleme) belirtilmesi lazımdır.

 

Stratejik Planlama Süreci

Bir organizasyonun uygulamaya alacağı her türlü stratejilerin belirlenmesi için yaptığı çalışmalar ve izlediği süreçler bütünü Stratejik Planlama Süreci olarak bilinmektedir.


Stratejik Planlama Süreci, her hangi bir organizasyonda (imalat veya hizmet sektöründe)  dinamik ortamlarda ve değişen çevre şartlarında çalışanların aynı amaçlar doğrultusunda faaliyetlerini yönlendirebilmeleri için sistematik olarak organizasyonun amaçlarını ve önceliklerini belirleme ve gerekli eylemleri uygulayabilme (katılım)  süreci olarak tanımlanmaktadır.

Stratejik Planlama süreci temel olarak 3 ana aşamadan oluşmaktadır;

 • ANALİZ
 • DEĞERLENDİRME
 • GELİŞTİRME

Stratejik Planlama Sürecinin tüm detayları bu 3 ana aşama içerisinde alt adımlar olarak yer almaktadır. Örneğin analiz aşamasında kurum içi analizler, kurum dışı analizler yapılması gibi alt adımlar yer  almaktadır.

Niçin Stratejik Planlama?

 • Çalışanlara organizasyonun neden var olduğunu, amacının ne olduğunu, nereye ulaşmak istediğini, kararları ilgilendiren ilkelerin neler olduğunu gösterir ve anlamalarını sağlar
 • Çalışanların eylemlerini gerçekleştirmelerinde rehber olur
 • Çalışanların başarılarını ölçülmesini ve değerlendirilmesini sağlar
 • Kurumda çalışanların özellikle yöneticilerin, kurumun kuvvetli yönlerini, zayıf yönlerini, fırsatları ve tehditleri belirlemelerini sağlar. Ayrıca kuvvetli yönler ile zayıf yönleri, fırsatlar ile zararları ortadan kaldırmayı öğretir.
 • Belirsiz dünyada kurumun stabil bir yapıya kavuşmasını sağlar
 • Kurumun kısıtlarını ve sınırlamalarını değerlendirmesine yardımcı olur.
 • Teknolojik gelişmeleri izlemeye yardımcı olur.
 • Fırsatların ortaya çıkartılmasını sağlar.
 • Rekabet avantajının sağlanmasına yardımcı olur.
 • Kurum içinde kritik çalışma alanlarının ortaya çıkartılmasını ve sınırlı kaynakların bu alanlarda kullanılmasını sağlar.
 • Risklerin belirlenmesi ve en aza indirilmesini sağlar.
 • Yönetimde esnekliğin oluşmasına yardımcı olur.

Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
DNA Modeli Yapımı Projesi(5504)

Atom ile ilgili çalışan Bilim Adamları(5286)

Gemi Modelciliği ve Gemi Modeli Yapımında Kullanılan Araç - Gereçler(5251)

Malzeme Yönetiminde Malzeme İhtiyaç Planlaması ve Kanban Sistemleri(5222)

Türkiyede Kent Planlaması Düşüncesinin Gelişimi(5217)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!