Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Enterferans
www.arsivbelge.com
Enterferans dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Enterferans başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Enterferans

"Enterferans" terimi, ilgili Kanun ve Yönetmelik/Tebliğe uygun olarak sağlanan her türlü sistem/cihaz faaliyetini engelleyen, haberleşmede kesinti doğuran veya kalitesini bozan her türlü yayın veya elektromanyetik etkiyi ifade eder.

"Etkileyen Sistem" terimi, çalışması esnasında havaya istenmeyen sinyal yayarak diğer sistemlerin faaliyetini engelleyen her türlü (Radyo/TV vericisi, telsiz, sanayii cihazları vb.) sistem/cihazı ifade eder.

"Etkilenen Sistem" terimi, çalışması esnasında istenmeyen sinyallar tarafından faaliyeti engellenen veya kesintiye uğrayan her türlü (Radyo/TV, telsiz, telefon, sinyalizasyon sistemleri vb.) sistem/cihazı ifade eder.

Doğrudan Telekomünikasyon Kurumuna veya Telekomünikasyon Kurumu Bölge Müdürlüklerine TK-11 formu ile yapılan enterferans müracaatları için; şikayetin doğruluğunun teyit edilmesini (adres, telefon numaraları, şifai olarak enterferans ile ilgili gerekli bilgilerin alınması) müteakip gerekli çalışmalar başlatılır.

Enterferansların tespiti ve giderilmesi işleminde Milli Monitör Sistemi imkanlarından geniş ölçüde faydalanılmaktadır.

Herhangi bir verici/alıcı ve diğer sistemlerin enterferansa maruz kalmaları durumunda etkilenen sistem veya cihazın kullanım amacına ve yerine göre enterferansa sebep olan sisteme Telekomünikasyon Kurumu tarafından aşağıda belirtilen süre verme veya derhal kapatma işlemleri uygulanır.

Enterferansa neden olan sistem, deniz veya hava seyrüsefer sistemlerini veya haberleşmesini veya milli/uluslararası tehlike, çağrı veya acil yardım kanallarını, ülke, devlet, can ve mal güvenliğini ilgilendiren kamu hizmeti veren kurumları (Acil servis, itfaiye, ulaşım v.b) Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait sistemleri veya haberleşmesini etkiliyorsa, sözkonusu sistemin faaliyeti, ilgili kuruluş yazılı olarak bilgilendirilmek suretiyle süre verilmeksizin derhal durdurulur.

Enterferansa neden olan kurum/kuruluş/istasyon yetkilileri; Telekomünikasyon Kurumundan "Bakım Onarım Yetki Belgesi" almış firmalara, vericilerinin bakım-onarım ve testlerini yaptırarak, firma tarafından tanzim edilecek raporu Telekomünikasyon Kurumuna/Bölge Müdürlüğüne göndermek zorundadır.

Etkilenen sistemin kullanım amacına bağlı olarak; etkileyen kurum/kuruluş/istasyon yetkililerine enterferansın giderilmesi amacıyla 1-30 gün arasında makul bir süre verilir.

Enterferansın giderilmesi amacıyla, süre verilen kurum/kuruluş/istasyon yetkilileri; Telekomünikasyon Kurumundan "Bakım Onarım Yetki Belgesi" almış firmalara, vericilerinin bakım-onarım ve testlerini yaptırarak, firma tarafından tanzim edilecek raporu veya etkilenen kuruluştan enterferansın giderildiğine dair alınacak yazıyı Telekomünikasyon Kurumuna/Bölge Müdürlüğüne göndermeleri gerekmektedir.

Verilen süre içerisinde enterferansın giderilmemesi veya Test Bakım Onarım Raporunun (Televizyon Verici ve Aktarıcı Cihazlarına Ait Bakım Onarım Test Raporu - FM Radyo Verici ve Aktarıcı Cihazlarına Ait Bakım Onarım Test Raporu) veya etkilenen kuruluştan enterferansın giderildiğine dair alınacak yazının Telekomünikasyon Kurumuna gönderilmemesi veya gönderilen Test Bakım Onarım Raporunda belirtilen standart değerlerin sağlanmaması veya eksik doldurulması durumunda gerekli düzeltmeler yapılıncaya kadar sistem/cihaz faaliyeti, ilgililer yazılı olarak bilgilendirilmek suretiyle geçici olarak durdurulur.

TK tarafından faaliyeti durdurulan radyo/TV istasyonlarının yeniden faaliyete geçebilmesi, Telekomünikasyon Kurumunun uygun teknik görüşü ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun iznine bağlıdır.

Enterferans araştırması sırasında, Telekomünikasyon Kurumundan izin alınmadan kurulduğu/kullanıldığı tespit edilen sistem/cihaz için herhangi bir enterferans araştırması yapılmaksızın sistemin / cihazın faaliyeti derhal durdurulur.

Enterferans sebebiyle faaliyeti durdurulmasına rağmen, sebep olduğu enterferansı gidermeden izinsiz olarak yeniden faaliyete geçen kurum/kuruluş/istasyon sahipleri veya işletenler hakkında 3984, 2813 ve Türk Ceza Kanununun 391. maddesi hükümlerine göre hukuki müeyyideler uygulanır.

Enterferans müracaatı yapıldığı bir durumda, Kurumumuzca herhangi bir müdahale yapılmadan önce enterferansın kendiliğinden ortadan kalktığı durumda, Kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla Kurumumuza ivedilikle bilgi verilmesi gerekmektedir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!