Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

STOK YÖNETİMİNE GİRİŞ
www.arsivbelge.com
STOK YÖNETİMİNE GİRİŞ dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
STOK YÖNETİMİNE GİRİŞ başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

1. STOK YÖNETİMİNE GİRİŞ

1.1. Stok Yönetiminde Temel Kavramlar

Stok yönetimi konusuna girmeden önce bazı terimlerin açıklanması, konunun anlaşılması açısından sizlere yardımcı olacaktır.

1.1.1. İşletme

İnsan gereksinimlerinin karşılanması için mal veya hizmet üretiminin gerçekleştirildiği iktisadi birimdir. Bu birimler, insanların ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılamak amacıyla sınırlı kaynakları en verimli biçimde kullanmak için oluşturulmuşlardır.

1.1.2. Stok

Tedarik edilerek veya üretilerek elde edilen, kullanılmadan veya müşteriye arz edilmeden önce belirli bir süre bekletilen mal miktarıdır.

1.1.3. Depo

Ürünlerin hammadde aşamasından üretim ortamına, oradan da tüketim ortamlarına  ulaştırılmasına kadar olan bütün  faaliyetler dizisinin gerçekleştirilmesinde stratejik rol oynayan ara birimlerdir.

1.1.4. Sipariş

Bir firmanın ürettiği veya satışını yaptığı ürün veya hizmetlerin müşteri tarafından miktar ve zaman verilmek suretiyle firmaya bildirdiği alım kararıdır.

1.1.5.Pazar

Mal ve hizmetlerin satışa sunulduğu, alıcıların ve satıcıların karşılaştıkları, malların sahipliğinin değişiminin yapıldığı yerdir. Pazar; mal ve hizmetlerini satmak isteyenlerle ihtiyaçlarını karşılamak için satın almak arzusundaki insanların buluştuğu sosyal ve ekonomik bir alandır.

1.1.6.Etiketlendirme

Etiket alıcıyı bilgilendirmek amacıyla ürünün ambalajına yazılan, yapıştırılan veya takılan ürün, üretici ve firma bilgilerini içeren barkodlu ya da barkodsuz baskılardır. Ürünlerin dış ambalajları yapıldıktan sonra etiketleme işlemleri yapılır. Etiketleme makinesine basılması istenilen bilgiler girilerek etiketler basılmalı ve ürün ambalajı üzerine yapıştırılmalıdır.

1.1.7.Kontrol

Olması gerekenle  olanın karşılaştırılması, aradaki olumsuz farka yönelik belirlenecek düzeltici tedbirlerin alınmasıdır. Diğer bir deyişle kontrol; işletmede planlar çerçevesinde alınan kararların ne ölçüde başarıya ulaştığını gösteren bir işlevdir.

1.2. Stok Kavramı

1.2.1. Stok Nedir?

İşletmenin satmak, üretimde kullanmak veya tüketmek amacıyla edindiği ilk madde ve malzeme, yan mamul, mamul ticari mal, yan ürün, artık ve hurda gibi, normal faaliyet döneminde satılacak veya işleme girecek varlıklardır. Vergi Usul Kanunu’nda (VUK) “Emtia” olarak ifade edilmektedir. (Md. 274) Satın alınan veya imal edilen emtia, ilk madde ve yan mamuller bu kavram kapsamındadır.

1.2.2. Stok Yönetimi Neye Denir?

Stok yönetimi, işletmenin normal faaliyetlerini yürütebilmek için satmak üzere ürettiği ya da satın aldığı varlıkların kontrolünü içerir. Stok yönetiminin genel amacı; işletmenin karlılığını artırmak için tüm stok maliyetlerini en aza indirecek stok seviyesini belirlemektir. Bu genel amacın yanı sıra stok yönetimi; stok yatırımlarını minimize etmeye, müşteri hizmet kalitesini maksimize etmeye ve etkin üretim (düşük maliyetli) sağlamaya yardımcı olur. Stok yönetiminin bu amaçlar dışında yüksek devir hızına ulaşmak, etkin tedarikçi ilişkileri kurmak ve devamlı tedarik imkanı bulmak gibi ikincil amaçları da mevcuttur.

1.3. İşletmelerde Stok Bulundurma

Toplam varlıklar içinde stokların payı işletmeden işletmeye farklılık gösterir. Dolayısıyla elde stok bulundurmanın önemi de işletmeden işletmeye değişmektedir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!