Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Bingöl İli Bitki örtüsü ve iklimi
www.arsivbelge.com
Bingöl İli Bitki örtüsü ve iklimi dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Yazı Girişi: Bingöl coğrafi konum olarak Doğu Anadolu Bölgesi'nde Yukarı Fırat kısmında bulunmaktadır. Matematik konum olarak 38 derece 27 dakikalık ve 40 derece 27 dakikalık doğu boylamları arasındadır ve 41 derece 20 dakika ve 39 derece 54 dakikalık kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. Bingöl İl'inin doğu tarafında Muş İl'i, kuzey tarafında Erzincan ve Erzurum illeri, batı tarafında Tunceli ve Elazığ illeri, güney tarafında ise Diyarbakır İl'iyle çevrelenmektedir. Bingöl İl'inin yüzölçümünün yüzde 23'e yakın kısmı merkez ilçeye ait bulunmaktadır. Merkez İlçe'yi büyüklük bakımından Genç İlçesi, Karlıova İlçesi ve Solhan ilçeleri takip etmektedir. Yazının Tamamı aşağıdadır!

BİNGÖL İLİ BİTKİ ÖRTÜSÜ

 Bingöl coğrafi konum olarak Doğu Anadolu Bölgesi'nde Yukarı Fırat kısmında bulunmaktadır. Matematik konum olarak 38 derece 27 dakikalık ve 40 derece 27 dakikalık doğu boylamları arasındadır ve 41 derece 20 dakika ve 39 derece 54 dakikalık kuzey enlemleri arasında yer almaktadır..
Bingöl İl'inin doğu tarafında Muş İl'i, kuzey tarafında Erzincan ve Erzurum illeri, batı tarafında Tunceli ve Elazığ illeri, güney tarafında ise Diyarbakır İl'iyle çevrelenmektedir.
Bingöl İl'inin yüzölçümünün yüzde 23'e yakın kısmı merkez ilçeye ait bulunmaktadır. Merkez İlçe'yi büyüklük bakımından Genç İlçesi, Karlıova İlçesi ve Solhan ilçeleri takip etmektedir. Deniz seviyesinden yüksekliği en az olan ilçeler; İl merkez ve Genç ilçe merkezidir. Deniz seviyesinden en yüksekte yer alan ilçe ise Karlıova İlçesidir.
Bingöl İl'i yaylaları ile meşhur bir şehirdir. Bu yaylalardan en önemlileri sırasıyla Bingöl Yaylası, Şerafettin Yaylaları, Genç İlçesi'nde yer alan Çötele (Çotla) Yaylası, Karlıova İlçesi'nde yer alan Hırhal ve Çavreş Yaylaları, Kiğı'da bulunan Kiğı Yaylası ve Dağın Düzü Yaylaları, Adaklı' da bulunan Karer Yaylası'dır.
Yaylaların varlığı ile bölgede hayvancılık büyük önem kazanmıştır. Bereketli toprakları ile hayvancılığın çok verimli olduğu bu topraklar Beritan aşireti (Bertyan) ile civar köyler için son derece önemlidir. Yaylalar aynı zamanda arıcılık faaliyetleri içinde inanılmaz derecede önemlidir. Bingöl yaylalarında üretilen bal Türkiye'nin dört bir yanına satılmaktadır.

 TABİ-İ BİTKİ ÖRTÜSÜ

 Doğu Anadolu’nun en zengin orman alanlarına sahip olan İllerden biri olan Bingöl’de ağaç türü olarak meşenin meydana getirdiği ormanlar yaygındır. Bu ormanlar 1900 m. Yüksekliğe kadar yayılış gösterir. Ancak ormanların uzun süre tahrip edilmesi sonucunda ve ormanların tam anlamıyla yok edildiği yerlerde bozkır (Step) bitki örtüsü görülür.

           İlin toplam arazisi 812.537 hektar olup bu arazinin kullanım durumu şöyledir; %7.28’i tarım arazisi, %27.92’si orman, % 10.25’i ağaçlandırma alanı, % 51’i mera, % 2.2’si çayır ve % 1.3’ü diğerleridir.

   İKLİM

 Kuzeyden sokulan nemli-serin hava kütlelerine açık olması ve yükselti faktörü sebebiyle Bingöl ve çevresi yazları sıcak,kışları soğuk geçmektedir.

  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Bingöl’de yıllık ortalama sıcaklık 12.1 derecedir. Yıllık yağış tutarı 873.7 mm. kadar olup, kar yağışlıgün sayısı 24.5 gün, donlu gün sayısı ise 94.1 gün kadardır.İlimizde belli başlı yaylalar ise; Bingöl Yaylası, Şerafettin Yaylaları, Genç'te Çötele (Çotla) Yaylası, Karlıova'da Hırhal ve Çavreş Yaylası, Kiğı'da Kiğı Yaylası ve Dağın Düzü Yaylaları, Adaklı'da Karer Yaylası'dır.

 Hayvancılık için de çok elverişli olan bu yaylalar, Beritan aşireti (Bertyan) ve çevre köyler için vazgeçilmez özelliklere sahiptir. Yine bu yaylalarda yapılan arıcılıktan elde edilen bal yurdun her tarafından aranır duruma gelmiştir. İKLİM: Kuzeyden sokulan nemli-serin hava kütlelerine açık olması ve yükselti faktörü sebebiyle Bingöl ve çevresi yazları sıcak,kışları soğuk geçmektedir.Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Bingöl’de yıllık ortalama sıcaklık 12.1 derecedir. Yıllık yağış tutarı 873.7 mm. kadar olup, kar yağışlı gün sayısı 24.5 gün, donlu gün sayısı ise 94.1 gün kadardır.


Ekleyen:Kadir TALAN
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Endemizm Tanımı - Çeşitleri ve Türkiyede Endemizm(5421)

Erzincan İli(5392)

Akdeniz İklimi(5364)

Botanik Hakkında(5345)

Bingölün Tarihi Ve Kültürel Eserleri(5341)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Toplam Yorum Sayısı: 1

Önceki Yorumları Göster!

Son 5 Yorum Aşağıda Listelendi!

Banu koçyiğit - 23.12.2016, 13:24
 

Bingöl'ün sıcaklık derecelerini yaziiiiiiiin


Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!