Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Projeksiyon Cihazı
www.arsivbelge.com
Projeksiyon Cihazı dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Projeksiyon Cihazı başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Projeksiyon Cihazı Hakkında Bilgi

 Projeksiyon cihazı, içinde bulundurduğu lamba (ışık kaynağı) sayesinde, harici bir kaynaktan (bilgisayar, medya oynatıcı vs) aldığı video sinyalleri aracılığıyla elektronik ve optik donanımlar kullanarak ışığı filtre eder veya polarizasyonunu değiştirerek görüntü oluşturur. Işık kaynağı (lamba), lens ve elektronik elemanlardan oluşur. CRT, LCD, DLP gibi farklı görüntü elde etme teknolojilerine göre adlandırılır.

 Projeksiyon Cihazında Görüntünün Oluşum Aşamaları

  -Işık kaynağından yola çıkar

-Yoğunluk ayarlayıcı filtrelerden geçer

-Renkler ayrıştırılır

-Ayrıştırılan renkler yansıtılır

-Birleştirici tüpte toplanır ve prismada son şeklini alır

-Lens yardımıyla yansıtılır.

 Burada renklerin ayrıştırılmasında, ışığın lense yansıtılmasında farklı teknolojiler kullanılır, yada renklerin kaç kontrolcü ile ayrıştırıldığına göre teknolojiler yeni adlar alır.

 Projeksiyon Cihazını tanımak için kullanılan teknolojileri bilmek gerekiyor. Ancak teknolojiler arasındaki farkı anlamak için bazı temel bilgiler edinmemiz gerekiyor.

 Piksel Mantığı

 Tüm görüntü elde ettiğimiz cihazlarda olduğu gibi projeksiyon cihazında yansıttığımız görüntü piksellerden oluşur. Piksel dijital olarak işlenmiş en küçük parçadır. İşlenmiş binlerce hatta milyonlarca piksel görüntüyü oluşturur. Bir resmi açtığımızda zoom yaparsak pikselleri rahatlıkla görebiliriz, her piksele ilgili renkler işlenir ve birleşmesinden görüntü oluşur.

  Projeksiyon Cihazlarının Temel Özellikleri

 1 - Görüntüleme teknolojisi

 Pikselleri oluşturma yöntemimize göre farklı teknolojiler geliştirilmiştir. LCD, DLP teknolojiler gibi...

 2 - Çözünürlük

 Bir projeksiyon cihazındaki en önemli özelliklerden biridir. Yatayda ve dikeyde kaç piksel olduğunu bize söyler... Piksel sayısı arttıkça görüntü kalitesi ve ayrıntılar o kadar artar. Full HD dediğimiz cihazlar 1920x1080 adet pikselden oluşur. Günümüzde 4K yada Ultra HD denilen teknolojiler Full HDx4 diyebiliriz yani 7680x4320 adet pikselden oluşur.

 3 - Işık Gücü, Parlaklık, Brightness

 Işığın olmadığı yerde görüntü oluşamaz, her projeksiyon cihazında kaynak olarak lamba kullanılır. Beyaz ışık prizma deneyinde olduğu gibi gökkuşağı renklerine ayrıştırılabilir... Ortamın karanlık-aydınlık durumu, projeksiyon ile perde arasındaki mesafe, perdenin boyutu, projeksiyon cihazı seçiminde rol oynayan önemli faktörlerdir ve buradaki değişkenler ışık gücüne karar vermenizde etkili olur. 

  4 - Kontrast

 Kontrast renkler arasındaki zıtlık anlamına gelir, projeksiyon cihazı içerisindeki renk işlemci donanımları, prizmatik donanımlar, membranlar görüntü kalitesini belirler. Yüksek kontrast kırmızı bir elmayı ne kadar doğal tonlarında görebileceğinizi gösterir. Yada ekranda siyah olması gereken alanların ne kadar siyah olacağını gösterir. Yüksek kontrast ışık yansımalarını engeller ve koyu siyahların oluşmasını sağlar.

  Projeksiyon cihazlarının farklı özelliklerde sesi alacak, görüntüyü aktaracak girişleri mevcuttur. Yakın zamana kadar mutlaka harici bir kaynak (bluray oynatıcı, ps3, medya oynatıcı) isteyen projektörler, şimdilerde USB'den direk oynatabildiği gibi dahili hafızası olan modeller de mevcuttur. Hoparlörü sayesinde ses çıkışı da alabilirsiniz.

 Ayrıca projeksiyon cihazları kullanım alanına göre farklı ek özellikler de içerebilir, örneğin okullarda akıllı kalemiyle birlikte akıllı tahta işlevine sahip projektörler olduğu gibi, konferans salonlarında değiştirilebilir lense sahip projektörler de kullanılabilir. Ultra kısa mesafe, kısa mesafe projeksiyon cihazları yakından büyük ekran almak isteyen kullanıcılar için uygundur.

 BoyutDijital.com sitemizde sağ blokta yer alan kategoriler ve filtre seçenekleri sayesinde aradığınız projeksiyon cihazına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!