Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Kibrit Çöplerinden Eyfel Kulesi Yapımı
www.arsivbelge.com
Kibrit Çöplerinden Eyfel Kulesi Yapımı dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Kibrit Çöplerinden Eyfel Kulesi Yapımı başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Kibrit Çöplerinden Eyfel Kulesi Yapımı

Resimli Anlatımı için üstteki Word Simgesine Tıklyınız...

Gerekli Malzemeler:

Kibrit
Tutkal
maket bıçağı
cetvel,kalem
Sıcak silikon ( maketi zemine sabitlemek için ve bazı parçalarını birbirine yapıştırmak için )
maketi yapabileceğiniz set bir zemin
+ zaman ve sabır :)
Şimdi ilk olarak Kulemizin alt direklerden başlıyoruz yanlız dikkat etmeniz gereken bir şey var oda direklerin yere ola açıları bunu için herhangi biyer olabilir, ben maketi yapacagım zemine çizdim bir nevi klavuz çiziyoruz direkleri bu klzvuz çizgiler üzerinde kuracagız. aşağıdaki fotoda olduğu gibi. . .

bu şekli çzidikten sonra kibritlerin uç kısımlarını maket bıçağı yardımıyla soyuyoruz, kesmeye kalkarsak hepsinin boyu eşit olmayacağından sorun çıkar. daha sonra kibritleri birbirne tutkal yardımıyla yapıştırmaya başlıyoruz. aşagıdaki resimde size benim nasıl yaptıgımı gösteren bi foto koyucam ama dediğim gibi bu benim yapış şeklim sizinkini isterseniz daha farklı şekilde yapabilirsiniz. Benim için en pratik yolu buydu :)

Resimde görüldüğü gibi 4 adet kibrit uzunluğunda yapıyoruz. 1. kısımdaki gibi kibritleri birbirine yapıştırıyoruz soldaki kibritleri sağdakilerinin tam ek yerleri üzerine yapıştıralımki kibritler birbirini tutsun sağlam olsun. en üstteki ve en sondaki kalan yarım kısımları kalan alanla sığacak şekilde kesin yapıştırın diğer parçası diğer tarafa tam olarak sığacak zaten. 2. kısımda 1. kısımda kırmızı ok ile gosterdiğim tarafa bir sıra daha kibrit yapıstırıyoruz bunu 1. kısım kuruduktan sonra yapsanız daha iyi olur. sonunda 2. kısımda gorduğunuz gibi (yandan gorunumu) bir şekil çıkıyor. yeşil renkle gosterdiğin taraf bizim diğer kibritlerimizi yapıştıracağımız yer olacak .

evet yukarıdaki resimde gordugunuz gibi iki adet yaptığımız parçaları klavız resim üzerine koyup doğru açıda birleşmelerini sağlıyoruz . iki parçayı tam ek yerlerinden 4 eşit bölüm olacak şekilde tutkal ile yapıştırıyoruz.
Not : Klavuz resimde gözüken 16 cm lik yeri 16 cm çizmişim diye öyle yazdım orası 4 kibrit uzunluğunda olcak. oda yaklaşık 16 cm :)
daha sonra bu parçalardan tam 4 adet yapıyoruz.

gördüğünüz şırıngayı iğnesi içn kullanıyorum tutkalı onunla sürüyorum başka birşey değil yani :D ucu ince bir cisimle tutkalı sürebilirsiniz. . . ha bu arada burda 3 tane var diyebilirsiniz 4 olucak onları sadece göstermek için koydum :)
daha sonra bu yaptığımız 4 parçanın içlerini işlemeye geldi yani kulede buunan çapraz desenli ksımlara.

arkadaşlar bu arada şunu söylemeyi unuttum yukarıda yapacağınız 4 parçanın 2 si klavuz resimde olduğu tarafa diğer ikisi ise resmin tam tersi yönünde yani sağ tarafa eğimli olarak şekilde yapılacak. neden? çünkü bu dört parçayı birleştirip bir adet direk elde ederken ikisi iç tarafa diğer iki parça dış tarafa bakmalı. aşağıda göstercem birazdan :)
bu arada yine şunu söyleyeyim her parçada oluşan 4 bölmenin sadece 3 bolmesini çapraz desen yapın en üstteki kızım başka deen olucak.
aşağıdaki resimde olduğu gibi. . .

şekillerde çapraz olan kısmı işlemeden önce tam ortaya konulan ( sadece 3 bölmeye ) kibritleri unutmayın . 4. bölümü yani en üst bölümü yukarıdaki şekildeki gibi işlicez. (bu benim işeyiş biçimim siz daha detaylı yapabilirizsiniz size bağlı)
Ha bu arada biraz önce bahsettiğim 2si sağ acıda 2si sol açıda yapılcak kısmı yukarıdaki resimde açıkca görebilirsiniz.

vee yaptıgımız 4 parçayı silikon yardımıyla daha önce zemin üzerinde belirlediğimz yere teker teker yapıştırıyoruz birbirlerini tutması için aralarınada silikon sürüyoruz.


evet yukarıda ilk direğimiz gözüküyor .
daha sonra yine aynı yöntemle 2. 3. ve dördüncü direklerimizi yapıyoruz, yapıyoruz ama bunları ne kadar aralıklarla yerleştiricez peki? işin en zor kısımlarından birinde bu. . . benim nasıl yaptığımı anlatmaya çalışıcam.


yukarıdaki fotolarda görüldüğü gibi zemin üzerine diğer direğin nereye gelmesi gerektiğini hesaplayarak çizdim . bunun için direğin boyutlarını hesaba alarak şöyle bir hesap yaptım. . . . . . neyse anlatamıcam aşağıdaki fotodan anlatmaya çalışayım :)

evet gördüğünüz gibi iki kulenin uç kısımlarının arası yaklaşık 15cm olacak (+1, -1 olabilir) diğer direkleri yerleştirirken direklerin taban arası uzunlukarı kafanızı karıştırmasın bu dediğim yer 15 cm oldukca sorun yok. . .


3. ve 4. direkten sonra aralarını hani en başta çizdiğim bir resim vardı onun gibi çubuklar yapıp ( bu çucuklar onlardan daha uzun ve daha kısadır buraları ölçerek yapın, yanlız fazla fazla uzun yapın cubukları direklere yapıştıtırken kesersiniz fazlalığını) yapıştırıyoruz bunları yapıştırmakta biraz zor :) isteyen silikon kullanabilir. . . daha sonra aralarına dikey şekilde kestiğimiz küçük kibritlerle dolduruyoruz. . .


tüm bunlar bittikten sonra üst kısmı için ince strafor köpüğü kullandım hafif olması bakımından. . . .

bu köpüğü tamamen uç kısımalrını kestiğimiz kibritlerden kaplıyoruz kaplamadan önce yapıştırmayın direklere. . .

kaynak: kendinyapsitesi.com


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Cam Nasıl Yapılır(5323)

Müzik Aletleri Yapım Örnekleri(5321)

Ud ve Kanun Hakkında Bilgiler(5321)

Evde Şarap Yapımı(5321)

Kapı Yapımı(5320)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!