Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Goriot Baba ( Balzac )
www.arsivbelge.com
Goriot Baba ( Balzac ) dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Goriot Baba ( Balzac ) başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Goriot Baba ( Balzac )

1819 senesinde Paris’in kenar mahallelerinin birindeki Madam Vaquer’in pansiyonunda çeşitli sınıftan olan insanların ve farklı dünya görüşlerinin temsilcileri kalmaktadır. Amerika hayalleriyle yaşayan Vautrin, hukuk öğrencisi Eugine, çok zengin birisiyken gördüğü vefasızlık sonucu maddi sıkıntıya düşen Goriot Baba…
Asil bir ailenin çocuğu olan Eugine’in amacı hukuk alanında ilerleyip para kazanmaktır. Ayrıca Eugine kuzeni olan Madam de Beausant aracılığıyla yüksek sosyeteye girer.Eugine kendisiyle aynı pansiyonda kalan Goriot adlı ihtiyar bir adamla tanışır. Goriot Baba uzsun süre kimse tarafından çözülemeyen bir bulmaca gibidir.Çünkü Goriot Baba her sene parasızlıktan daha kötü koşullara sahip odaya taşınmasına rağmen on iti giyimli kızlar ziyaret etmektedir. Bu çelişki insanların kafasını karıştırmaktadır. Goriot’un tek tutkusu gözlerini para bürümüş iki kızıdır. Goriot Baba iki kızını da asil damatlarla evlendirmiştir . Ne var ki bu şımarık kızlar babalarının kanını emmektedirler. Eugine önce Goriot’un büyük kızına ve daha sonra da küçük kızına aşık olur. Goriot Baba’nın küçük kızıyla muhabbetini ilerleten Eugine, Goriot Baba’nın manevi oğlu olarak yerini alır. Fakat bu genç bayanlar babaları olan Goriot Baba’ya vefasızlık göstermişlerdir. Oysa ki Goriot Baba bütün hayatını onlara adamış, her şeylerini onlara vermiştir. Onlar ise Goriot Baba vefat ettiğinde cenazesine gelmeyip bir baloya gitmeyi tercih ederler. Bundan dolayı cenazeyi Eugine üstlenir. Kızlarının Goriot Baba’ya yaptığı bu haksızlık Eugine’i rahatsız eder ve Paris sosyetesinden nefret edip ilişkilerinde mesafeli olmaya çalışır. Paris’te yaşayan insanlar 2000 frank için zengin bir adamın, oğlunu öldürtmesine şahit olur ve Eugine’i de bu işe ortak etmeye çalışırlar. Bunu da Eugine’i adamın kızıyla evlendirmeye çalışarak yaparlar. Eugine Paris’in bu vicdansız yaşamına karşı savaş vermeye ve çekiciliğine kendini kaptırmamaya çalışır.

Balzac

Fransız edebiyatının ünlü eserlerinden biri olan Goriot Baba, realist akımın başarılı bir örneğidir. Goriot Baba’da çocuklarına karşı aşırı sevgi duyan bir babanın dramı anlatılmıştır. Balzac’ın bu eseri bir “karakter romanı” özelliği taşır. Roman, babalık sevgisinin bencil evlatlar tarafından nasıl istismar edildiğini göstermesi bakımından oldukça ilgi çekicidir. Goriot Baba, iyilik ve saflığın; çocukları ise kötülük ve nankörlüğün temsilcileridir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Zeynel Babanın Şiir Dünyası(5322)

Gül Baba Kimdir?(5319)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!