Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Mikro Ekonomi ve Makro Ekonomi
www.arsivbelge.com
Mikro Ekonomi ve Makro Ekonomi dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Mikro Ekonomi ve Makro Ekonomi başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Mikro Ekonomi ve Makro Ekonomi Nedir?

 

Mikroekonomide küçük üniteler(ev halkı, firma, devlet) ele alınmakta ve ağırlıklı olarak tüketicinin fayda optimizasyonuna, frmanın(üreticinin) kar maksimizasyonuna nasıl ulaştığı araştırılmaktadır.* Bunu yaparken kısmi denge analizleri kullanılır.Yani bir üniteyiincelerken onu diğer ünitelerden ve bütünden bağımsız düşünür.sözkonusu bir malın fiyatı incelenirken bu fiyatın diğer mallarınfiyatlarındaki değişmelerden etkilenmediği varsayılır.

* Serbest piyasada ürün fiyatlarının nasıl oluştuğu, fiyatınoluşmasını etkileyen temel unsurlar ile fiyat arasındaki ilişki de mikroekonomininanaliz konuları arasındadır.

* Makroekonomi genel denge analizlerinden yaralanır.Tüm ekonominin vepiyasaların tüm sektörlerinin birlikte nasıl dengeye geleceklerisorunu incelenir. Konuları arasında enflasyon, döviz kuru, ödemelerdengesi, işsizlik, milli gelir gibi büyüklükler vardır.

EKONOMİDE MAL, HİZMET ve PARA AKIMI

* Üretici firmalar ile aileler arasında iki ayrı akım vardır:

a) Mal ve hizmet akımı: Aileler üretim için gerekli girdilerifirmalara sağlarken firmalar da bu girdileri kullanarak ürettiklerimalları ev halkının kulanımına sumaktadır. Yani aileler üretimfaktörlerini (daha çok emek) firmalara vermekte karşılığında firmalarda tüketim malarını üretmektedirler.

b) Gelir ve harcama akımı: Firmalara üretim faktörlerini veren ailelerbunun karşılığını rant, ücret, faiz olarak firmalardan almaktadır; buailelerin gelirini oluşturur.Daha sonra aileler belli bir harcamayaparak firmaların ürettileri tüketim malarını satın almaktadır ki buda firmaların geliridir. Bu para akımına harcamalar akımı diyebiliriz.

PARA TEORİSİ

Eski zamanlarda uygulanan takas(trampa, mübadele) yöntemi birçokgüçlükler doğurmaktaydı. Bu nedenle insanlar malın mall değişimiyerine başka bir değişim aracı buldu: Para.

Paranın İşlevleri: Ortak bir değer ölçüsüdür. Tüm mal ve hizmetlerindeğeri para ile ölçülebilir. Ortak bir değişim, Tasarruf aracıdır. Buözelliğini sürdürebilmesi için zamanla değer kaybetmemelidir. Borçödeme aracıdır. Ekonomi politikası aracıdır.

Paranın Çeşitleri

Mal Para: İlk toplumlarda başka malların değişiminde kullanılanmallardır. Ör: deri, midye kabuğu, tütün.

Temsili Para veya Kağıtan Para: Altın ve gümüş sertifikalar, banknot,kağıt para ve ufaklık para(metal para) bu türdendir.Ufaklık paradaparanın yapıldığı maddenin değeri ile üzerinde yazan değer farklıolmalıdır.Enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde değerli metaldenyapılmış ufaklık paralar metali kendisinden daha değerli olduğu içinpiyasadan kaybolmuştur.Bu kavram Gresham's law(Gresham'ın kanunu)adıyla bilinen "bad money drives out good"(kötü para iyiyi safdışıeder) kanunuyla anlatılabilir.
Kaydi Para(Banka Parası): Özellikle gelişmiş ülkelerde ödemelerinbüyük kısmı bizzat para ile yapılmaz. Borçlu kimse borcunu çek ileödediğinde çeki alan kimse ya da firma bankadan nakit almayacak fakatçek tutarını kendi hesabına yazdıracak veya aktaracaktır. Kaydi paradiğer adıyla banka parası gözle görülür bir para değildir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Mikro Öğretim Yöntemi ve Özellikleri(5396)

Bor Madeni ve Türkiye Ekonomisi(5389)

İşletmelerin Ekonomi İçindeki Önemi ve Ekonomik Birim Olarak İşletme(5379)

Mikrobiyoloji(5373)

Türkiye 2013 - Siyaset, Hukuk, Dış Politika, Ekonomi(5344)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!