Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Soya Fasulyesi Yağının Faydaları ve Kullanımı
www.arsivbelge.com
Soya Fasulyesi Yağının Faydaları ve Kullanımı dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Soya Fasulyesi Yağının Faydaları ve Kullanımı başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Soya Fasulyesi Yağının Faydaları Ve Kullanımı

 Soya Fasulyesi Yağının Faydaları Ve Kullanımı,Bilindiği gibi yalnız hayvani kökenli yağlar kolestrol içerir. Bunun için özellikle, diyette ve dengeli beslenmede soyanın yeri çok önemlidir. Öğrenmek istedikleriniz makalemizde mevcuttur okumanız yeterlidir.

  Soya yağı, bitkisel kökenli bir yağ olması nedeniyle kolestrol içermez.Ayrıca soya yağı linoleic ve linolenic isimli iki adet çok önemli yağ asidini içerir. Bu yağ asitlerinin gıdalarla mutlaka alınması gerekmektedir. Çok miktarda doymuş yağ içeren gıdaları tüketen kimselerde, kandaki LDL (düşük dansiteli lipoprotein) -ki buna kötü huylu protein de denir- seviyesi artacağından kalp hastalığı riski artmaktadır.

   Doymamış yağ asidi yüksek olan soya yağı ile beslenme durumunda ise, kötü huylu protein (LDL) oranının azalmasına yardımcı olunacaktır. Soya lifi kandaki kolestrol seviyesinin azalmasında kan şekerinin düşmesine yardımcı olmaktadır. Araştırmalar soya lifi (fiber) kullanan kimselerde kolon kanserine yakalanma riskinin azalmakta olduğunu tespit etmektedir. Soya fasülyesi aynı zamanda zengin bir Vitamin ve mineral madde kaynağıdır. Kalsiyum, demir, çinko, fosfor, magnezyum ve B vitaminleri en fazla bulunan Vitamin ve mineral maddelerdir.Bu nedenle sağlıklı bir yaşam ve dengeli beslenme için soya ve soyadan yapılan ürünlerin kullanılması önerilmektedir.

Soya yağının faydaları

   Harran Üniversitesi'nce (HRÜ) yapılan bir araştırmada, soya yağındaki E vitamininin, özellikle çocukların beyin hücrelerinin gelişimine önemli katkı sağladığı belirlendi.

   HRÜ Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Hayoğlu, Uzakdoğu'da 4 bin yıl önce yetiştirilmeye başlanan soyanın, unu, küspesi ve sütünden de faydalanıldığını kaydetti.

   Bu özellikleriyle soya yağının sofralardan eksik edilmemesi gereken önemli bir besin maddesi olduğunu anlatan Doç. Dr. Hayoğlu, soya yağının, gıda, boya, ilaç ve kozmetik sanayiinde kullanılan önemli bir besin ve katkı maddesi olduğunu söyledi.

   Soya yağının bileşimindeki ''Omega'' yağ asitlerinin sağlık açısından birçok faydası olduğuna işaret eden Doç. Dr. İbrahim Hayoğlu, soya yağını diğer bitkisel yağlardan ayıran en önemli özelliğin, çoğunluğunun doymamış yağlardan oluşması olduğunu kaydetti. Kolesterolü düşürücü etkiye sahip olan soya yağının B vitamini bakımından da oldukça zengindir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Tarihte ilk aşı kullanımı(5320)

Araç Bakımı ve Güvenli Sürüş Hakkında(5320)

Sütün Önemi ve Faydaları(5320)

Elmanın Fayda ve Zararları(5319)

Suyun Faydaları ve Hayatımızdaki Önemi(5319)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!