Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

ÖRGÜTSEL PRESTİJİN ÖRGÜTSEL VATANDAŞLIK DAVRANIŞLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
www.arsivbelge.com
ÖRGÜTSEL PRESTİJİN ÖRGÜTSEL VATANDAŞLIK DAVRANIŞLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
ÖRGÜTSEL PRESTİJİN ÖRGÜTSEL VATANDAŞLIK DAVRANIŞLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

OTEL İŞLETMELERİNDE ALGILANAN ÖRGÜTSEL PRESTİJİN ÖRGÜTSEL VATANDAŞLIK DAVRANIŞLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

( Makale Örneği )

 

Küreselleşmenin ve ülke içerisindeki rekabetin arttığı Dünya’da insan kaynağının elde edilmesi, korunması ve yönetilmesi sorunu oldukça önemli bir konuma gelmiştir. Bu durumun etkin bir şekilde sağlanması örgütlerin başarısına ve rekabetçi bir güç kazanmalarına neden olmaktadır (Nadiri ve Tanova, 2010: 33). Genellikle örgütlerin iyi bir imaja sahip olması, diğer yatırımcıları ve müşterileri çekmesi açısından oldukça çekici ve rekabetçi bir ortam oluşturması bakımından önemlidir. Bu durum sadece söz konusu paydaşlar için önemli değildir. Örgütün sahip olduğu ün dolaylı da olsa örgütün diğer paydaşı olan çalışanlar içinde önemlidir (Mignonac, Herrbach ve Guerrero, 2006: 478). Dutton, Dukerich, ve Harquail (1994) çalışanlar örgütlerin dışarıdan olumlu bir şekilde algılandığını düşünmesi onların örgütleriyle daha sıkı bir bağlılık içinde olmalarına sebep olacak, bunun da örgütsel vatandaşlık gibi olumlu örgütsel sonuçların ortaya çıkmasına katkı sağlayacağını belirtmektedir.

Örgütsel vatandaşlık davranışına yönelik yapılmış çalışmalar iki başlık altında toplanılabilir. Bunlardan ilki ÖVD’nin iş tatmini, örgütsel bağlılık gibi öncüllere bağlı olan çalışmalardır. Bunlara ilaveten görevden ve ya liderden memnuniyet sonucu oluşmuş örgütsel vatandaşlık davranışlarıdır. İkinci grup ÖVD çalışmaları ise ÖVD’yi örgütsel düzeydeki performans belirleyicilerle ilişkilendiren çalışmalardır. Bu iki grup içindeki ortak noktalar ise çalışmaların sonucunda ise verimlilik yaratarak, etkinliği artırarak ve sosyal sermaye oluşturarak örgütlere oldukça fazla katkı sağlamalarıdır (Bolino ve Turnley, 2005: 740).

ÖVD ile ilgili literatürde çok az çalışma algılanan örgütsel prestijle ilişkilendirilmiştir. Bu konu üzeride çalışma yapanlar ise algılanan örgütsel prestijin örgüt içindeki bireyin davranışlarına doğrudan yansıdığı üzerinde durmaktadır. Örgütün sahip olduğu ün, örgütle bağlantısı olmayanların örgüt içindeki fikirlerini yansıtmaktadır. Algılanan örgütsel prestij ise örgüt çalışanların örgüt hakkındaki fikirlerini oluşturmaktadır (Carmeli ve Freund, 2002: 50). Algılanan örgütsel prestijin örgütsel sonuçlar açısından değerlendirilmesinde bağlılık, özdeşleşme ve statü gibi aracıların kullanılması konunun daha kolay açıklanmasına neden olacaktır.

Makalenin Tamamı İçin Tıklayınız…


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Örgütsel Sessizlik Nedir – Makale Örnekleri(5302)

Bilişim Teknolojilerinin Yönetsel ve Örgütsel Etkileri(5215)

Örgütsel İletişim ve Ders Dokümanı(5210)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!