Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Dekor ve Dekorasyon Nedir?
www.arsivbelge.com
Dekor ve Dekorasyon Nedir? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Dekor ve Dekorasyon Nedir? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Dekor Ve Dekorasyon Nedir?

       Dekorasyon dendiğinde aklımıza gelen yapı marketlerinden ve mobilya mağazalarından alınan malzemelerdir; oysa dekorasyon öylesi zengin ve geniş bir yelpazeyi içerir ki sadece bir oda, salon, banyo veya mutfağın dekorasyonu dahi başlı başına sayfalar dolusu ifadeleri gerekli kılar. Böyle olmasının nedeni dekor kavramının anlamca genişliğidir. Dekorasyon sadece eşyalarla düzenlenmiş bir alan yaratmanın da ötesinde uyumun, renklerin, psikolojinin, estetiğin ve daha birçok kavramın dâhil olduğu somut malzemelerle soyut değerler yaratma sanatının adıdır demek daha doğru olacaktır. Tüm diğer sanatsal yaklaşımlardan çok daha yaratılması kolay bir hobi olarak değerlendirmek de mümkün elbet. Yaşam içerisinde farkında olarak ya da olmadan her birimiz dekoratif sanatsal bir faaliyet içerisinde olduğumuzu bilmeliyiz. Yaşamın her alanına giren bu yaratıcılığımızın ardımızda kalan etkileri ve izleri elbette ki yadırganamaz.
     
      Yaşamın içerisin de bizlere ait olan her alanda bu etkiler ve izlerle varız aslına bakılırsa. İmkandan ötede bir kavramdır bu. Aynı eşya ve malzemelerle 2 farklı oda ve bu odaların sahibi 2 farklı insan düşünün. Her ikisi de yaşam alanlarını aynı malzemelerle hazırlayacak olsalarda ortaya asla birbirinin aynı 2 oda çıkmayacaktır. İnsanların varlık gereksinimlerinden biridir dekorasyon. Konuşmak, çizmek gibi kişinin kendini ifade etmesinin farklı bir yöntemi. Ziyaret ettiğiniz bir arkadaş yada dostun samimiyetiniz ne kadar çok olursa olsun özel yaşam alanına girdiğinizde o alandaki eşyaları, eşyaların konumları, düzenleri, uyumları, tercihleri o insana dair başka hiçbir yöntemle çözümleyemeyeceğiniz ipuçlarıyla şaşırtacaktır sizleri. Baş köşede duran bir resimdir bazen bunu sağlayan. Belki çarpık ve simetrik olmayan bir biblonun konumu. İki farklı eşyanın birbirine karşı duruşu bazen; ve bazen tezat renklerin, eşyaların, resimlerin ve aslında bütünsel olarak tüm o dağılımın kişiye ait bizlere verdiği ipuçları. Bir insanın nasıl parmak izi sadece kendine ait ve benzersizse o denli muhteşem bir farktır dekorasyon ile insan arasındaki bağ. Ve daha da muhteşem olan yanı kişilerin bilinç altı da dahil kişiliklerine yönelik ipuçlarıyla biraz soyut ama daha bir bizden parçalarımızdır dekoratif yaratıcılıklarımız.
     
      Sektörel açıdan değerlendirdiğimizde de karşımıza çıkan farklı bir durum değildir aslına bakarsanız. Dekorasyon alanında profesyonel çalışmalar yapan insanlar yada ekipler işte tüm bunların hesaplanabilir kısmıyla sizlere hizmet vermeye çalışır. Yatak odanız, salonunuz, mutfağınız ve daha birçok alan evrensel estetik kavramlar gözetilerek dizayn edilir. Ferah bir salondur bu bazen, veya kullanım kolaylığı için dizayn edilmiş mutfak yapılanması. Ama ne denli profesyonel bir yaklaşım sergilenirse sergilensin asla tam anlamıyla mükemmel olmayacaktır sundukları. Çünkü en büyük ve önemli parça olan sizler eksik kalırsınız o noktada.
     
      Güzel bir yatak odası takımı,şık ve rahat bir salon, kullanışlı ve modern bir banyo… Evinizi uzman ekiplerden aldığınız destek ve keliteli modern eşyalarla dekore ettiniz ve herşey bitti mi? Tam aksine herşey yeni başlıyor. Gün be gün farklılaşacaktır o ev, o dekor. Küçük değişiklikler ve eklemelerle zaman içerisinde sizden bir parçaya dönüşmesi kaçınılmazdır. İşte o zaman dekorasyonunuz tamamlanmaya başlayacak ve yaşam içerisinde farklılaşan yaşamınız , psikolojinize eşlik eden bir hızda eviniz sürekli sizinle birlikte değişecek. Durun ve bir bakın dekorunuza ve kendinizi görmeye çalışın o büyük tabloda. Gülümseyin ve keyfinize bakın şimdi; çünkü sizden bir parçanın içinde olduğunuzu farkedip huzur ve mutluluk duymanız kaçınılmaz. Keyfini çıkarın…


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Mobilya Dekorasyon Teknikerliği Mesleği ve Özellikleri(5353)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!