Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

SÜPEROKSİT DİSMUTAZ
www.arsivbelge.com
SÜPEROKSİT DİSMUTAZ dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
SÜPEROKSİT DİSMUTAZ başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

 SÜPEROKSİT DİSMUTAZ

 

Milyarlarca yıllık bir geçmişe uzanan evrim sürecini algılamamıza yardımcı olan moleküler ve genetik yöntemler sayesinde çok önemli bilgiler elde etmiş bulunuyoruz. Son yıllarda ağırlıklı olarak yapılan genetik çalışmalar, canlıların tarihini barındıran genlerin yapısının aydınlatılmasını sağlamıştır. Bakteriler, algler, bitkiler, sürüngenler ve memelilere kadar pek çok canlıda bulunan ortak proteinler, enzimler gibi hücre işlevinde önemli rollere sahip moleküller canlıların ortak bir atadan geldiğini açıkça ortaya koymaktadır.


Peki oksijenli solunumun evrimleşmesiyle organik molekülleri enerjiye dönüştüren canlılar bu süreç sırasında oluşan zararlı maddeleri nasıl etkisiz hale getirebildiler?


Bu sorunun cevabını araştırırken özel bir örnek üzerinden gideceğiz. Süperoksit dismutaz enziminin evrim sürecini alglerde yapılan çalışmaların sonuçlarına değinerek anlamaya çalışacağız. Hepimizin bildiği gibi prokaryotik ve ökaryotik canlılarda ortak bir molekül olan süperoksit dismutaz enzimi solunumda oluşan süperoksit radikalini daha az zararlı bir molekül olan hidrojen peroksit ve suya dönüştürmektedir. Solunum sonucu oluşan reaktif oksijen türevleri protein ve lipidlerin yapısını bozarak hücreye çok büyük zararlar vermektedir. Hücrenin çeşitli kısımlarında (sitoplazma, mitokondri, kloroplast gibi) koruyucu işlev gören bu enzimin Fe, Mn, Cu/Zn, Ni olmak üzere dört alt birimi mevcuttur. Ökaryotik alglerde süperoksit dismutazın alt birimleri fotosentezi korumak üzere fotosistemlerle birlikte bulunmaktadır. Hücrenin farklı bölmelerinde yer alan alt birimler hücrenin çekirdeğinde kodlanmaktadır. Süperoksit dismutaz enziminin alt birimlerini sentezleyen genlerin gen duplikasyonları ve gen transferleri sonucu meydana geldiğini moleküler ve genetik verilerden öğrenmekteyiz. Hücrenin çekirdeğinde ifade edilen bu genler endosimbiyoz yoluyla evrimleşen organellerin kökenine ışık tutmaktadır. Süperoksit dismutaz enziminin geçmişten günümüze ulaşan evrimsel tarihinde gen dizilerinin değişimi kadar çevresel baskılar da önem taşımaktadır. Besin eksikliği, ultraviyole ışınlar, ışık stresi, metaller gibi çevresel baskılar değişimi zorunlu kılmıştır. Evrimin temel mekanizması olan doğal seçilim bu faktörlerle tetiklenmektedir. Oksijenik ökaryotlarda fotosistem II’nin ve mitokondrinin atası olduğu bilinen proteobakterilerde de süperoksit dismutaz enziminin bulunması, bu enzimin evrimsel geçmişinin çok eskilere dayandığını kanıtlamaktadır. Süperoksit dismutaz enzimi organel tarihine ışık tutmakla kalmayıp biyolojik çeşitliliği oluşturan genetik temelin algılanmasında da önemli bir mihenk taşıdır.


Moleküllerin detaylı yapısını inceleyerek evrimsel biyolojiye yeni bilgiler ekleyen bilim insanları dahil hiçbir canlı evrim sürecinin dışında tutulamaz. Evrenin oluşumuyla başlayan evrim süreci akıl almaz bir hızla devam ediyor. Enerjinin ve hareketin sonlandığı ve zamanın durduğu ana dek…

 

 

Çeviri:  Seher YOLCU
 
Kaynak: Felisa Wolfe, Oscar Schofield, Paul Falkowski (2004). The Role and Evolution of Superoxide Dismutase in Algae. Journal of Phycology

 


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!