Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Kamuyu Aydınlatma Platformu Hakkında
www.arsivbelge.com
Kamuyu Aydınlatma Platformu Hakkında dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Kamuyu Aydınlatma Platformu Hakkında başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Kamuyu Aydınlatma Platformu Hakkında Bilgi

( Borsada işlem gören şirketler hakkında bilgi )

Borsada işlem gören şirketlerin hepsi hakkında birçok bilgiye ulaşmak internetin yaygınlaşması ve gelişmesi sayesinde mümkün olmaktadır. Arama motorlarına şirketin adını yazdığımızda bir sürü bilgi karşımıza gelmektedir. Peki bu bilgiler ne kadar doğru bilgilerdir? Bilgiler güncel midir? En önemlisi bilgiler objektif veya nesnel mi?

Yukarıdaki bir çok soruya cevap olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu(Public Disclosure Platform) karşımıza çıkmaktadır. SPK tarafından kurulmuş olan bu yayın organının amacı yatırımcıların doğru, anlaşılır, tam bilgiye, internet üzerinden eş anlı ve düşük maliyetle erişebilmelerine olanak sağlamaktır. Sitedeki arama çubuğuna herhangi bir şirketin adını yazdığımızda o şirket hakkında genel merkezinin yeri, fabrikalarının yeri, faaliyet alanı ve sektörü, bağlı bulunduğu endeksler, sermaye yapısı ve ortakları, ortakların sahip olduğu payların miktarı ve halka açıklık oranı gibi temel bilgiler bulunabilmektedir. Ayrıca şirketlerin her çeyrek dönemde ( 3 aylık dönemde) yayınladığıkonsolide bilanço, gelir tablosu , nakit akım tablosu gibi tablolarda bulunmaktadır. Buna ek olarak şirketin faaliyetlerini etkileyen her türlü olay özel durum açıklaması olarak sitede yayınlanmaktadır.

Diğer haber ve bilgi kaynaklarımız ise borsadaki şirketlerin kendi web siteleridir. Bu sitelerde “yatırımcı bölümü” tarzı bölümler bulunmakta ve KAP’a yapılan açıklamaların yanında esas sözleşme, şirket yatırımları, şirketin vizyonu ve misyonu gibi bilgilerde bulunmaktadır.

Bahsettiğimiz iki kaynakta da temel bilgiler bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken ise bu bilgilerin kesin ve doğru bilgi olmasıdır.Bu bilgilerin yorumlanması ve yatırım stratejilerinin oluşturulması her yatırımcının kendi tasarrufundadır. İnternette hisseler hakkında bulunan ve karşılaşılan her bilginin mümkünse doğruluğu teyit edilmeli , kesinlikle okunulan görüşlere,tüyolara, “borsa sihirbazlarına” körü körüne inanılmamalıdır. Borsa bir kumarhane değil yatırım yeridir ve her hisse alış yada satış fikri üzerinde dikkatlice düşünülmüş olmayı gerektirir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Elektrik ve Aydınlatma Teknolojisine Katkıda Bulunan Bilim Adamları(5564)

Geçmişten Günümüze Aydınlatma(5542)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!