Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Maurice Ravel Kimdir?
www.arsivbelge.com
Maurice Ravel Kimdir? dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Maurice Ravel Kimdir? başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Maurice Ravel Kimdir?

Maurice Ravel, Fransız bestecisidir. (Ciboure 1875-Paris 1937). 7 yaşında piyano, 11 yaşında armoni eğitimine başladı. 1889′da Paris Konservatuvarı’na girdi. 1895′de piyano için yazdığı ilk eseri Nenuet antique (Antik Menuet) basıldı ve daha o sıralarda Habanera ile özgün tarzını oluşturdu. 1899′ da ünlü piyano eseri Pavane pour une infante défunte (Ölü Bir Prenses için Pavan) besteledi. Birinci Dünya Savaşı’nda gönüllü olarak orduya katıldı. 1917′de La Tombeau de Coperirtı (Coperin’in Mezarı) tamamladı. Aynı yıl Montford l’Amoury’ye yerleşti. 1928′de keman ve piyano için sonatını tamamladıktan sonra dört aylığına ABD’ye gitti ve burada konserler verdi. Fransa’ya dönüşünden sonra 20. yüzyılın en popüler eserlerinden biri olan Bolero üzerine çalışmaya başladı. 1928′de Oxford’dan verilen fahri doktora unvanı için İngiltere’ye gitti. 1933′de beyin kanaması geçirdi, 1937′de başarısız bir ameliyat sonucunda öldü. Ravel, 20. yüzyılın en önemli bestecilerinden biridir. Müzik dilindeki buluşları ve yenilikleriyle dönemini etkiledi. Piyanoya egemen bir virtiöz olmasının yanı sıra, büyük bir besteciydi. Piyano için yazılan pek çok eserin orkestrasyonunu da yaptı.

Başlıca eserleri: Opera: L’heure es-pagnola (İspanyol Saati) 1911, L’enfant et les sortileges (Çocuk ve Büyücüler) 1925. Bale: Daphnis et Chloes-(Daphnis ve Khloe) 1912, La valse (Vals) 1920, Bolero (1928), Oda Müziği: Yaylı Sazlar Dörtlüsü (1903), Keman, Viyolonsel ve Piyano İçin Üçlü (1914), Keman ve Piyano için Sonat (1927), Piyano Müziği: Jeux-d’eau (Su Oyunları) 1901 Miroirs
(Aynalar) 1905, Sonatine (Küçük Sonat) 1905, Gaspard de la nuit (Gecenin Gaspard’ı) 1908, Vales, nobles et-sentimentales (Soylu ve Duygulu Valsler) 1911. Orkestra Müziği: Rap-sodie espagnole (İspanyol Rapsodisi) 1907, Keman ve Orkestra için Çigan (1924), Piyano Konçertosu (1931).


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Esra Erol Kimdir?(5367)

Miley Cyrus Kimdir?(5349)

Zuhal Topal Kimdir?(5334)

Esra Harmanda Kimdir?(5334)

Selen Seyven Kimdir?(5331)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!