Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

URARTU Konulu Tezler
www.arsivbelge.com
URARTU Konulu Tezler dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
URARTU Konulu Tezler başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

URARTU Konulu Tezler

 

Urartu Krallığı ve Dış Politikası: I. Sarduri (MÖ 844-828),

İşpuini (MÖ 828-810) ve Menua (MÖ 810-785) Dönemi

 

Giriş

 

Anadolu‟yu da içine alan Ege Göçleri sonucunda dengeler değişmiş, Doğu Anadolu‟da yeni bir siyasi güç olarak Urartu Devleti ortaya çıkmıştır. M.Ö. XIII. yüzyılın ilk çeyreği ile M.Ö. IX. yüzyılın ilk yarısı arasındaki Uruatri ve Nairi Konfederasyonları dönemi, “Proto Tarihi” veya “Urartu‟nun Arkaik Çağı” olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde Van Gölü çevresinde çeşitli beyliklerin varlığı bilinmekte ve kurulma aşamasındaki Urartu Devleti için en büyük engeli ise hiç şüphesiz Asur Devleti oluşturmaktaydı.

Asur kralları I. Salmanassar, Tukulti-Ninurta, Tiglat-Pileser, III. Adad Nirāri, II. Tukulti-Ninurta, Aşur-nasir-pal ve III. Salmanassar dönemine ait Asur belgelerinde, bilhassa kral yıllıklarında, Urartu Devleti‟nin kuruluş aşaması ile ilgili bilgi verilmektedir. Bu belgeler aynı zamanda Urartu Devleti‟nin dış politikasının da temelini oluşturmaktadır. Bu makalede I. Sarduri, İşpuini ve Menua dönemi Urartu dış politikası ele alınmaktadır.

 

“ Urartu Krallığı ve Dış Politikası: I. Sarduri (MÖ 844-828), İşpuini (MÖ 828-810) ve Menua (MÖ 810-785) Dönemi ” Tezini İndirmek için tıklayınız…

 

URARTU BRONZ KEMERLERİ VE ADAK LEVHALARI

ÜZERİNE BETİMLENEN ÖLÜ ZİYAFETİ SAHNELERİ

Giriş

Doğu Anadolu coğrafyasında M. Ö. 9. yüzyıl ile 6. yüzyıl arasında güçlü bir kültür birliği sağlamış olan Urartular Van Gölü Havzası merkez olmak üzere, kuzeydoğuda Kura Çöküntüsü, doğuda Urmiye Platosu; batıda Fırat Nehri ve de güneyde Toros Dağları ile çevrili olan coğrafi alan içinde yayılmışlardır (Harita 1).

Urartu Krallığı, Doğu Anadolu Bölgesi’nin iklim ve coğrafyasına bağlı zor yaşam şartlarına rağmen, bölgedeki yerel beyliklerin merkezi bir yönetim altında toplanmasıyla, M. Ö. 9. yüzyıl’da bugünkü Van ili sınırları içerisinde yer alan Tuşpa’da (Van Kalesi) kurulmuştur. Krallık en parlak dönemini M. Ö. 8. yüzyıl ortaları ile 6. yüzyıl başları arasında yaşamıştır.

Urartular bulundukları coğrafi alanın olumsuz şartlarını, kendileri için olumlu hale getirebilmeyi başarmış, doğal çevreyi kendi yararları için kullanabilmişlerdir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde doğal geçitlerin az olması, Urartular için her zaman bir avantaj olmuş, özellikle savaş zamanlarında bu bir savunma aracı olarak kullanılmıştır. Merkezi yönetim sisteminin devamlılığı ve etkinliği, yerleşim merkezleri ve bölgeler arasında kurulan bağlantılarla sağlanmıştır; yüksek dağların arasında yapılan geçitler ve yollar, bölgeler arasında kurulan ilişkinin temel unsurlarıdır. Bu bağlamda, özellikle de M.Ö. 9. yüzyıl’da başlayan toprak genişletme politikalarının da etkisiyle, yeni yol şebekeleri kurulmaya başlanmış, yolların geçeceği yerler belirlenirken genellikle doğal güzergahlar tercih edilmiştir1. Buna bağlı olarak Anadolu ve Eski Önasya Dünyası’nın en eski ve düzenli yollarını oluşturmuşlardır2.

Urartu Krallığı I. binyıldan itibaren Doğu Anadolu Bölgesi’nde sosyal ve ekonomik alanda birçok yeniliğe imzasını atmıştır. Urartuların özellikle madencilik ve mimari alanda yaptıkları yenilikler, bölgenin zor yaşam koşullarını iyileştirme alanında önemli adımlardandır. Demir madeninin etkin ve yaygın kullanımı sayesinde silahlı büyük orduların kurulması olanaklı olmuş ve savunma yapılarının inşası kolaylaşmıştır.

Urartu’nun madencilik alanındaki başarısı onun bölgenin süper güçleri arasına girmesine zemin hazırlamıştır.

 

URARTU BRONZ KEMERLERİ VE ADAK LEVHALARI ÜZERİNE BETİMLENEN ÖLÜ ZİYAFETİ SAHNELERİ Tezini indirmek için tıklayınız…


Ekleyen:Yahya Polatkan
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Bitirme Tezi Şabonu(5222)

Pdf nedir?-Bilgi(5206)

Demir Çağı ve Urartular(5203)

Antrenörlük Yapan Bireylerin Liderlik Tarzlarının Karşılaştırması - Tez(5200)

Seramik Sanatı Konulu Tezlerin Değerlendirilmesi(5199)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!