Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Prefabrik Evler Hakkında
www.arsivbelge.com
Prefabrik Evler Hakkında dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Prefabrik Evler Hakkında başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Prefabrik Evler Hakkında Bilgi

Hangi aileler prefabrik yapıda yaşayabilir?

Prefabrik evlerde her aile yapısına uygun çözümler mevcuttur. Çocuklu ailelerin çocuk sayısına göre 2+1, 3+1, 4+1 yatak odalı çözümler mevcuttur. Bekarlar için stüdyo dairesi dediğimiz binalar mevcuttur. Ailenin yapısı projeyi şekillendirmektedir. Daha çok emekli olmuş arsası olan ya da orta kesim dediğimiz kesimin tercih ettiği, arsasının üzerine ev yaptırmak için çözüm arayan ama hızlı çözüm olsun ve fiyatının dışına çıkmayayım diyen kesim prefabrik evleri daha çok tercih ediyor. Ayrıca lüx evlere sahip olupta yanına ayrıca küçük bir sayfiye evi yaptırmak isteyenlerde olabiliyor.

Prefabrik evde yaşayanlar nelere dikkat etmeli?

Prefabrik evlerde güvenlik açısından herhangi bir problemle karşılaşılmaz. Pencerelere uygulanan ferforje sistemi veya panjur sistemi yine binalardaki gibi kullanılabiliyor. Kapılar çelik kapı olduğu için zaten standart bir binadan farkı yoktur. Yangın açısından da kullanılan malzeme betonarme binadan çok daha üstün bir malzemedir. Çimento esaslı yonga levhanın yangın sınıfı B sınıfıdır. Dolayısıyla bunun yangında belli bir dakika süresi var. Kullanılan her malzemede yanmazlık özelliği ve sertifikaları mevcuttur.

Prefabrik binada yaşayacak kişi öncelikle aldığı binanın teknik özelliğine dikkat etmesi gerekiyor. Bulunduğu iklim bölgesine uygun bir duvar kalınlığı seçmeli ve karlı bölgeyse ona uygun bir çatı kaplaması seçmesi ilerde herhangi bir sorun yaşamasını engelleyecektir. Bu prefabrik evlerin bakımları sadece her yıl veya iki yılda bir boyanmasıdır. Bunun dışında herhangi bir bakım gerektirmemekte ve betonarme binadan bir farkı bulunmamaktadır. Sadece ısı yalıtımı olarak daha üstün özelliklere sahiptir. Ve kolaylıkla taşınabilme, modüler olma, hızlı kurulma ve ekonomik olma özelliklerine sahiptir.

Prefabrik evlerde ısı yalıtımı nasıl sağlanır?
Prefabrik yapılarda ısı yalıtımının doğru uygulanabiliyor olması bölgelere göre çok önemli. Örneğin İstanbul’da yapılan bir pefabrik ev ile Samsun veya Ordu’da yapılan prefabrik bina aynı yapı özelliğine sahip olmaması gerekiyor. Her iklim bölgesine göre çözümlerin müşteriye sunulmuş olması gerekiyor. Bunun içinde örneğin dışarıda kullanılan kaplamanın cinsi artı olarak tüm metal aksamı kapatıyor olması, tamamiyle aksesuarlarla kaplı olması binanın çok önemli bir etken. Bu içeriden dışarıya ve dışarıdan içeriye olan ısı transferini engellemektedir. Ayrıca çatıda kullanılan yalıtımın katmanları önemlidir. Çünkü örneğin İstanbul’dan 80 mm cam yünü kalınlığı uygulanırken Ağrı bölgesinde 160 mm kalınlık uygulanması gerekiyor. Bu da iklim koşullarına göre değişiyor.
Çatıda kullanılan malzemenin cinsi önemlidir. Ondülin kullandığınız zaman çatıda iyi bir yalıtım elde edemezken onun üzerine tam tersine OSB, tyvek ve şingıl gibi bir uygulama yaptığınızda çok daha iyi bir yalıtım özelliği ve estetiğie sahip olmaktadır.
Binalar ısı yalıtım yönetmeliğine uygun olarak yapılmak zorundadır. Bunun için TSE normları var. Aynı zamanda Türkiye 4 iklim bölgesinden oluştuğu için bu prefabrik yapıları biz 3 iklim bölgesinde uygulamayı öngörüyoruz. Birinci iklim bölgesi akdeniz bölgesi iken, İkinci iklim bölgesi İstanbul çevresi ve 4. İklim bölgesi Ağrı , Kars tarafları olmakla birlikte dördüncü iklim bölgesinde uygulanması önerilmemektedir.

Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Prefabrikasyon Çeşitleri ve Tarihi(5469)

Prefabrik Yapılar Hakkında(5467)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!