Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Sahra Çölü İklim Özellikleri ve Yüzey Şekilleri
www.arsivbelge.com
Sahra Çölü İklim Özellikleri ve Yüzey Şekilleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Sahra Çölü İklim Özellikleri ve Yüzey Şekilleri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

SAHRA ÇÖLÜ

Sahra, dünyanın en büyük çölü, Ku­zey Afrika’nın Akdeniz kıyıları ve Zenci Af­rika, Atlas okyanusu ile Kızıldeniz arasın­da 8 milyon km2′yi aşan bir alan kaplar (yılda 100 mm’den az yağış alır). Kuzey’indeki Sahra Atlasları, Libya ve Mısır’da deni­ze kadar ulaşan çölün kuzey sınırını çizer. Güney’de, belli bir sınır belirleme olanağı ve­ren hiç bir yüzey şekline rastlanmaz; bu nedenle Sahra’nın Cenchrus biflorus’un ortaya çıktığı, çöle özgü yeşil Cornulaca monacantha tutamlarının yok olduğu ku­şakta sona erdiği kabul edilir: Sahil’e öz­gü, oldukça düzenli yaz yağmurları iste­yen dikenli taneli bir buğdaysı olan Cenchrus biflorus kesintisiz bir örtü oluşturur.

İKLİM ÖZELLİKLERİ

Sahra, kuşaksal çölün (yıl­lık yağışların az olmasına yol açan yarı- tropikal yüksek basınçların bu enlemde bulunması nedeniyle gelişmiştir) en iyi ör­neğidir. Ne var ki yağışlar yıldan yıla bü­yük değişiklikler gösterir (sözgelimi Tamengest’e [Tamanrasset] bir yıl 159 mm, bir başka yıl 6,4 mm yağış düşmüştür); bazense çok şiddetli yağmurlar yağar: özellikle Orta Sahra’da evleri yıkan yağ­murlar yağar. Çok görkemli kum fırtınala­rı, sıcaklık yükselmesine yol açan güney rüzgârıyla (sirokko) birlikte gerçekleşir. Bu­lutsuz havada güneş alma rekor düzey­de sıcaklıklara ulaşılmasına neden olur: mutlak maksimum 50 °C, hatta 55 “C’tır. Gündüzle gece arasındaki sıcaklık fark­ları büyüktür (15° – 30 °C) ve çoğunlukla yaz-kış farklarından (10° – 20 °C) fazladır. Kışın, bazen 0 °C’ın altında mutlak mini­mumlar da gözlenir.

YÜZEY ŞEKİLLERİ

Sahra yüzey şekillerinin temel özelliği, düz anahtar katların önemidir: yüzeyin bü­yük bölümü reg’dir (yer yer rüzgârın bı­raktığı çakılların bulunduğu ova); flama­da, sert bir kayacın (kireçtaşı) yüzeye çık­masından oluşan bir platodur. Kumullar çoğunlukla kütleler halinde toplanır (erg­ler) ve Sahra yüzeyinin beşte birini bile kaplamaz. Tek tük dağlar, tortul örtüsünün ortasında beliren ve çoğunlukla üstünde yanardağ engebeleri (trakitler sivri doruk­ları ve Hoggar fonolitleri) yükselen sert ta­banın geniş yarı çaplı kıvrımlı kabartıları­dır. Hoggar’ı çevreleyen kumtaşlı platola­ra tassililer denir. Sebha ya da yanlış ola­rak şot adı verilen birkaç kapalı çöküntü alanı, deniz düzeyi altına kadar iner. Çöl dışında doğan Nil, çölü aşmayı başaran tek ırmaktır. Başka yerlerde, uvedlerin akı­şı geçici değildir: uvedler kapalı çöküntü alanlarında kaybolurlar (içakışıklık). Bu akarsular yüzeyde akmadıklarında yeral­tında akabilirler (altakım) ve bitkiler için el­verişli bir kuşak oluştururlar. Geri kalan yerlerdeyse bitkilere çok ender rastlanır ve var olanlar da kuraklığa uyarlanmıştır (di­kenler, çok gelişmiş kökler vb.).

kaynak:Büyük Larousse Ansiklopedisi-Milliyet Yayınları


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Dış Kuvvetler ve Oluşturdukları Yeryüzü Şekilleri(5370)

Resimde Mekan, Derinlik ve Yüzey Düzenlemesi Analizleri(5333)

Sudaki Yüzey Gerilimi(5283)

İklim Değişikliği(5270)

İklim Elemanlarının Sera Tasarımı Üzerine Etkisi(5268)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!