Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Nurettin Topçu
www.arsivbelge.com
Nurettin Topçu dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Nurettin Topçu başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Nurettin Topçu

 

(1909-10 Temmuz 1975): Yazar. İstanbul'da doğdu. Vefa İdadîsinde ve İstanbul Lisesinde okudu. 1928'de Avrupa'da tahsil için açılan imtihanı kazanarak Fransa'ya gitti. Bir yıl Bordeaux Lisesine devam ettikten sonra sonra Strasbourg Üniversitesinde Felsefe öğrenimi gördü. Paris Sorbonne Üniversitesinde doktorasını tamamladı 1934). İstanbul Galatasaray, İzmir Atatürk, Denizli, İstanbul Haydarpaşa, Vefa, İstanbul İmam Hatip liselerinde, Robert Kolej'de felsefe, psikoloji, din psikolojisi ve ahlâk dersleri verdi. 1948'de doçentliğe yükseldi. İki yıl İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde iki yıl ders verdi; ancak, kadroya alınmadı.

Nurettin Topçu "Anadolucu" hareketin fikriyatçısı olarak bilinir. İslâmî değerler ve Türkçülüğü telif etmiştir. Fikir ve Sanatta Hareket dergisini çıkardı (1939. Önce İzmir'de, sonra İstanbul'da). Çok sayıda ilmî ve fikrî eserlerinin yanında bir hikâye kitabı ve bir romanı yayınlanmıştır.

Hikâyeleri: Taşralı (1959). Romanı: Reha (Yazılışı: 1926, yayını: 1999). Denemeleri: Var Olmak (1965). İncelemeleri: Confıormisme et Révolte (Doktora tezi, Paris 1934; Mustafa Kök İsyan Ahlâkı adıyla Türkçeye çevirdi, 1995), Garbın İlim Zihniyeti ve Ahlâk Görüşü (1955), Şehit (1959), Komünizme Karşı Yeni Nizam (1960), Türkiye'nin Maarif Deavası (1960), Ahlâk Nizamı (1961), Yarınki Türkiye (1961), Büyük Fetih (1962), Bergson (1968), İradenin Davası (1968), Devlet ve Demokrasi (1969), İslâm ve İnsan (1969), Kültür ve Medeniyet (1970), Mehmet Âkif (1970), Mevlâna ve Tasavvuf (1974), Milliyetçiliğimizin Esasları (1978). Cevirisi: Varoluş Felsefesi (P. Foulquié'den, 1967).


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!