Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Akciğer Ventilasyonunda Rokuronyum ve Vekuronyumun Akciğer Mekaniği Ve Hemodinam
www.arsivbelge.com
Akciğer Ventilasyonunda Rokuronyum ve Vekuronyumun Akciğer Mekaniği Ve Hemodinam dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Akciğer Ventilasyonunda Rokuronyum ve Vekuronyumun Akciğer Mekaniği Ve Hemodinam başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

TEK AKCİĞER VENTİLASYONUNDA ROKURONYUM VE VEKURONYUMUN AKCİĞER MEKANİĞİ VE HEMODİNAMİ ÜZERİNE ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

Endotrakeal entübasyonu ve cerrahiyi kolaylaştırması için klinik anestezi pratiğinde çeşitli kas gevşeticiler kullanılmaktadır. Cerrahi sonunda normal solunum ve sinir-kas kavşağı aktivitesinin mümkün olduğunca hızlı düzelmesi, pulmoner ve kardiyak komplikasyonlardan kaçınmak için kas gevşetici seçimi önemlidir.

Genel anestezi uygulamaları sırasında nondepolarizan kas gevşeticilerin kullanılması histamin salınımına neden olur. Bu salınım sonucunda kalp atım hızında (KAH) artış, sistemik damar direncinin (SDD) düşmesi sonucu hipotansiyon, bronkospazm ve deri döküntülerinden oluşan bir klinik tablo görülür. Bu tablonun şiddeti hafif deri döküntüsünden bazı olgularda anaflaktik reaksiyona kadar varan değişkenlik gösterir. Ayrıca laringoskopi girişimi ve endotrakeal entübasyon sempatoadrenerjik aktivite artışıyla katekolamin salımına neden olur. Bunun sonucunda aritmi, kan basıncında ve KAH artış görülür. KAH artışı miyokardın oksijen tüketimini arttırır, diyastolik dolum zamanını azaltarak koroner kan akımını düşürür (1, 2, 3, 4, 5, 6).

 Laringoskopi girişimi ve entübasyona bağlı istenmeyen etkileri ortadan kaldırmak, entübasyon kalitesini arttırmak için daha kısa sürede etki eden ve daha az histamin salınımına neden olan kas gevşetici ilaçlar kullanılmaktadır. Orta etkili aminosteroid gurubu nondepolarizan kas gevşetici olan rokuronyumun histamin salınımına neden olmadığı ve etki başlama süresinin kısa olduğu bilinmektedir (7).

 Biz çalışmamızda göğüs cerrahisi operasyonu geçirecek hastalarda cerrahi görüş alanını rahatlaştırarak cerrahi girişimi kolaylaştırmak ve süreyi kısaltmak amacıyla hastalara TAV (tek akciğer ventilasyonu ) için çift lümenli tüp uyguladık. Kas gevşetici ilaç olarak anestezi indüksiyonunda aynı gruptan olan vekuronyum veya rokuronyum kullandık.İki ilacın hemodinamik parametrelere, akciğer mekaniği parametrelerine olan etkilerini ve kas gevşetici etkinliklerini TOF (TOF-Watch® SX, Organon-Teknika) yardımıyla araştırdık ve karşılaştırdık.TAV sırasında akciğerlerin ventilasyonu pulmoner vagal afferent sinirin deşarjına yol açmaktadır. Bunun sonucunda iskelet kas aktivitesi özellikle interkostal kaslarda ve diyafragmada artmaktadır. Çalışmamızda kas gevşetici ilaçların bu süreçteki etkilerini de değerlendirdik (8, 9, 10, 11).

Dokümanın Tamamı İçin Tıklayınız…


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Kuantum Mekaniği - Kuantum Mekaniğinin Matematiği ve Kaos(5429)

Akışkanlar Mekaniği(5419)

Akciğer ve Solunum Yolu Hastalıklarından Korunma Yolları(5418)

Zemin Mekaniği Ders Notları(5417)

Kuantum Fiziği(5413)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!