Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Yalın Üretim ve Altı Sigma Arasındaki İlişki
www.arsivbelge.com
Yalın Üretim ve Altı Sigma Arasındaki İlişki dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Yalın Üretim ve Altı Sigma Arasındaki İlişki başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Yalın Üretim ve Altı Sigma Arasındaki İlişki

Aşağıdaki kısa referans tablosu Yalın Üretim ile Altı Sigma arasındaki farklılıkları özet olarak verebilir:

İçerik

Altı Sigma

Yalın Üretim

Hedef

 Spesifik, Yerel Çözümler

 Kültürel Dönüşüm

Kapsam

Dar olarak tanımlanan problem

Şirket Kapsamında

Statü

Sebebi bulunması zor, çözüm kolay

Tanımlanması kolay, ulaşılması ve devam ettirilmesi zor

Varsayım

Var olan sistem içinde

Var olan düşünce tarzına aykırı

Mantalite

“Ne” ve “Nasıl”

“Niçin” ve “Neden değil”

Metot

DMAIC düşünce süreci

PDCA (PUKÖ) bilimsel metodu

Sponsor

Operasyonlar ve kalite

Üst yönetim ve Liderlik

Katılımcılık

Uzmanlar, kara kuşaklar

Herkes, her zaman, şampiyonlar

Sonuçlar

Bir kerelik iyileştirmeler

Önce Kaikaku (hızlı ve radikal değişiklikler),
sonra Kaizen (sürekli iyileştirmeler)

Hâlâ sorulmakta olan sorulardan biri de, Yalın Üretim ve Altı Sigma’nın hangisinin daha etken olduğu, beraberce kullanılıp kullanılmayacağı ve sinerji yaratıp yaratamayacakları üzerinedir. Bizim düşüncemiz, belli kalıplar içinde kalmaktansa müşteri memnuniyetini göz önüne alarak Yalın Üretim bazı içinde harekete geçmek ve Altı Sigma’yı gerektiğinde kullanmak üzere tanımaya çalışmaktır. Unutulmamalı ki, Toyota’da varyasyonların elimine edilmesi en önemli unsurdur, bunu da TÜS (Toyota Üretim Sistemi) içinde sağlarlar, ayrıca bir Altı Sigma Siyah Kuşak sertifikasyonuna ihtiyaçları yoktur. Ancak ABD’de transfer edilebilen bir problem çözme kalifikasyonu olarak Altı Sigma siyah, yeşil, beyaz kuşak kursları ortaya çıkmış ve kısa vadede bir değişim programı olarak yaygınlaşmıştır.Yalın Üretim’e, kayıpları devamlı ve ısrarlı, sistematik bir şekilde yok eden araçlar menüsü ve insan bazlı eylemler olarak baktığımızda Altı Sigma ile ilişki açık olarak ortaya çıkar. Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere Altı Sigma’yı özel konumlarda kullanılan bir araç olarak ele alırsak, Yalın Üretim içinde gerektiğinde uygulanan bir metot olarak görebiliriz.

Altı Sigma programını benimsemiş bazı müşteriler tedarikçilerinden aynı sertifikasyon programlarını almalarını beklemektedir. Bir açıdan bakıldığında Yalın Üretim ve Altı Sigma arasında yakın bir ilişki kurulabilir. Ancak Yalın Üretim yaklaşımı Altı Sigma metodu olmadan da aynı sonuçları almaktadır. İkisinin beraber kullanıldığında daha güçlü bir sinerji olduğu her zaman söylenemez. Yalın-Altı Sigma programına beraberce başlayan yöneticiler zaman içinde yalın ofis ve siyah kuşak kadrolarının birbirinden kopuk çalışmalar yaptığını ve istenilen sonuçların alınamadığını görmüşlerdir.

Altı Sigma özet olarak kendi içinde formatlanmış bir eğitim, analiz ve problem çözme tekniğidir. Yalın Üretim ise tipik Toyota Üretim Sistemi’nden esinlenmiş bir felsefe ve metotlar manzumesidir. Ana öğeleri değer akışı içindeki kayıpları sistematik olarak yok etmek ve çevrim zamanlarını devamlı olarak azaltmaktır. İnsana, davranış değiştirmeye ve devamlılığa dayanır. Diğer taraftan özel uygulamalarda Altı Sigma’nın başarılı olduğu alanlar da vardır. Yoğun mühendislik ve teknolojik analizlerin gerektirdiği konularda Altı Sigma uygun bir problem çözme metodolojisi olarak kullanılabilir. Uçak, savunma, sağlık sektöründe ve kimyasal süreç üretimlerinde başarılı örnekler vardır.

Eğer problemler çok açıksa Yalın Üretim metotlarından biri kullanılır. Bu ortamda şeffaflık, katılımcılık, hız ve beraber öğrenme süreci gibi unsurlar problem çözümünü kolaylaştırır.

Başarılı Altı Sigma programları muhakkak Yalın metodolojileri süreçlerine katarlar ve performans etkinliğini alt kaizenlerle arttırırlar.

Tavsiye edilecek bir yaklaşım olarak şunu önerebiliriz: Değer Akış Diyagramı ile başlayıp bütün sürecin yapısını ortaya çıkarabiliriz. Burada kaizenler ile gerekli iyileştirmeleri yaptıktan sonra, varsa, kısa vadede kök nedeni bilinmeyen mühendislik projelerinde Yalın metodolojilerle Altı Sigma’yı kullanabiliriz. Örneğin; Motorola 1985, Allied 1995′te öncelikle talep akış süreçlerini geliştirdikten sonra Altı Sigma programına başladılar ve başarılı oldular.

Özetle Yalın Üretim (özünde Toyota Üretim Sistemi) çok güçlü bir iyileştirme ve kültürel değişim felsefesi, Altı Sigma da uygun ortamlarda kullanıldığı takdirde oturmuş bir problem çözme aracıdır, Yalın Üretim yaklaşımı içinde uzun vadeli analizi gerektiren mühendislik programlarında başarıyla uygulanabilir. Unutulmaması gereken, müşteri sesini yansıtacak sürekli iyileştirme kültürünün bütün kurumlarda kökleşip yaygınlaşmasıdır.

Ali Rıza Yönel


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
APQP – PPAP ( ÜRETİM PARÇASI ONAY PROSESİ )(5349)

Kadın Ve Erkek Arasındaki Düşünce Farkları(5305)

Felsefe ve Din Arasındaki İlişki(5303)

Ekonomi ve Üretim(5288)

Tarım Nedir? Türkiyede Tarımcılık(5283)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!