Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Sinüzit Hakkında
www.arsivbelge.com
Sinüzit Hakkında dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Sinüzit Hakkında başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Sinüzit Hakkında

Sinüzit, her yıl 37 milyon insanı etkilemektedir ve ABD'de en sık rastlanılan hastalıklardan biri haline gelmiştir. Sinüzit, artrit ve yüksek tansiyondan daha yaygın olup, diyabet ya da konjestif kalp yetmezliğine nazaran yaşam kalitesi üzerinde daha büyük etkiye sahiptir. Sinüzit, aynı zamanda doğrudan sağlık harcamalarında ve işyeri üretkenliğinin önemli ölçüde kaybında oluşan 8 milyar Dolarlık bir tutardan da sorumludur.   Sinüzit, genellikle bakteriyel, viral ve/veya mikrobik enfeksiyonlardan ve de sinüs deliklerinin bloke olması (ostium) gibi yapısal sorunlardan kaynaklanan sinüs duvarının şişmesi durumudur. Sinüzit semptomları arasında, nazal konjestiyon, yüzde ağrı, burun akması, baş ağrısı ve yorgunluk bulunur. Sinüzit, semptomlar 4 hafta ya da daha az sürdüğünde akut kabul edilir. Hastalık, 3 ay ya da daha fazla sürdüğünde kronik olarak kabul edilir.

Tedavi seçenekleri
Sıklıkla kullanılan tedaviler, ilaç alımı ve/veya Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS)'dir. Antibiyotiklerle ya da topik nazal spreyle tedavi de, sinüs ostium ve ostio-meatal bölgede görülen mukoz şişmeyi azaltmak ve obstrüksiyonları rahatlatmak için kullanılır. Ancak, hastaların tahminen %20-25'inin ilaçla tedaviye yeterince yanıt vermediği tespit edilmiştir.2

Bu hastalarla ilgili olarak, yapılan cerrahi, genellikle hastaların rahatlamaları için atılacak bir sonraki adımı ifade etmektedir. Sinüs cerrahisinin amacı, bloke olmuş sinüsleri açmak, normal anatomiyi ve mukoz dokuları korurken normal sinüs drenajı ve fonksiyonu eski haline getirmektedir. FESS ile birlikte, kapalı ostiumları kanal ile delmek için uzmanlık gerektiren problar kullanılırken, sinüs ostiumları genişletmek için periostial kemik ve dokuların kesilerek ayrılmasında küçük forsepsler kullanılmaktadır. Kemiğin ve dokunun çıkarılması, ameliyat sonrası ağrı, iz ve kanamaya sebep olabilir. Kanamayı kontrol altına almak için nazal tampon gerekli olabilir. Her yıl yaklaşık 330.000 FESS prosedürü, semptomları hafifletmede %80-90'lık başarıyla uygulanmaktadır.3

Daha önce karşılaşılmayan önemli bir klinik ihtiyaç

Tedavi görmek istemeyen 600.000'i aşkın hasta, sinüsleriyle yaşamaktadır.4 Bu hastalar tıbbi tedavi sayesinde yeterli iyileşmeyi sağlayamadıkları gibi, cerrahi için aday konumundadırlar; ancak bir dizi klinik ya da kişisel sebepten dolayı, mevcut cerrahi aletlerinden yararlanmak suretiyle, FESS yöntemini tercih etmemektedir. 

Balloon Sinuplasty Teknolojisi: Yeni, endoskopik, katetere dayalı aygıtlar

Balloon Sinuplasty ürünleri, bloke paranazal sinüs ostiumlarını genişletmek için kullanılan endoskopik, katetere dayalı ürünlerdir. Bu aygıtlar, endoskopik aygıtlar olup, diğer tıbbi tedavilerle ya da FESS teknikleriyle birlikte kullanılmaktadır.

Kaynaklar:

1.Anand V, Ann Otol Rhinol Laryngol 113:2004 * Enflasyona göre düzeltilmiştir. 
2.Hamilos, J Allergy Clin Immunol 2000; 106: 213-27
3.Josephson JS, Med Clin of North Amer 75: 1293-1309; 1991
4.Acclarent Inc. tahminleri ABD Nüfus İdaresi verilerine dayanmaktadır; Shashy, et al., Arch Otolaryngol Head Neck Surg 2004, 130: 320-323; Benninger, Otolaryngol Head and Neck Surg 2003, 129S: S1-S32; Hamilos, J Allergy Clin Immunol 2000, 106:213-27; Acclarent danışmanlarıyla yapılan görüşmeler; dosyadaki notlar.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!