Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Kostümler Hakkında - Çocuk Kostümleri
www.arsivbelge.com
Kostümler Hakkında - Çocuk Kostümleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Kostümler Hakkında - Çocuk Kostümleri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Kostümler Hakkında Bilgi ve Çocuk Kostümleri

ÇOCUK KOSTÜMLERİ

 İnsanlar sosyal hayatlarında kişiliklerini, kültür durumlarını, ekonomik güçlerini, mesleklerini ve daha bir çok özelliklerini giydikleri kıyafetlerle ifade ederler. Kişiler üzerinde hüküm verilirken ilk olarak kıyafetine bakılır. Bunun sebebi algının ilk aşamasının görme oluşudur. İnsanların kıyafetleri de göze hitap ettiği için kıyafet konusuna daima önem vermişlerdir.

Özellikle çocukların öğrenme yollarından en etkili olanı görerek öğrenmedir. Okul öncesi dönemde çocuklar okuma yazma bilmediklerinden her şeyi görerek öğrenmeye çalışırlar. Kostümler çocukların gözüne hitap ettiği için kostümle anlatılan konular daha ilgi çekicidir. Kostümün başlıca amacı da çocukların öğrenmeleriyle birlikte eğlenmelerini sağlamaktır. Çocuk için bir ağacın veya herhangi bir hayvanın konuşması son derece eğlencelidir. Ayrıca çocuklar farklı kıyafetler giymekten aksesuarları kullanmaktan zevk alırlar.

 Çocuk İçin Kostüm ve Aksesuarların Önemi Nedir?

Çocuk kulübünde yapılan aktivitelerde daha çok görselliğe ve hayal gücüne ağırlık verilir. Çünkü çocukların hayal dünyaları oldukça geniştir ve hayal ettikleri şeyleri görsel olarak izlemekten mutlu olurlar. Bunun için canlı ve cansız varlıkları anlatırken veya sembolize ederken özelliklerine uygun kostüm kullanarak anlatma, çocuğun daha iyi anlamasını ve yapılan aktiviteden haz almasını sağlayacaktır.

Kostümsüz veya yetersiz kostümle yapılan bir gösteri çocuğun dikkatini çekmediği gibi hayal ettiği şeyleri bulamadığı için onu hayal kırıklığına uğratacaktır. Örneğin, kırmızı başlıklı kızın başlığının olmaması çocuklar için çok önemli bir eksikliktir. Çünkü her çocuk kırmızı başlıklı kızı başındaki kırmızı başlıkla hayal eder. Tam tersine kullanılan başlığın dikkat çekici ve çocuklar için göze hoş görünür olması çocuğun hayallerini bir adım daha ileriye götürerek çocuğu mutlu edecektir.

Kostümle şahıslar ve kişilikler canlandırılabildiği gibi tarihin değişik dönemleri de izleyicinin kafasında oluşturulabilir. Tarihi bir konu anlatılırken izleyenlerin zihninde konuyu tam manasıyla oluşturmak yine kostümle sağlanır. Sahnede sergilenen oyunu bir tablo olarak düşünecek olursak tablonun içerisindeki renkleri de kullanılan kostümler oluşturur. Kostümsüz bir sahne gösterisinin renksiz bir tablodan farkı yoktur. Ayrıca çocuklar kostüm ve aksesuarları oyunlarında kullanarak başka rollere bürünürler. Bu da onları gerçek yaşama hazırlar. Tüm çocuklar anne babalarının kıyafet ve aksesuarlarıyla anne baba rollerini denemişlerdir. Canlandırılan role ait kostümler role bürünmeyi kolaylaştırır.

 Kostümün Çocuk Üzerindeki Etkisi Nedir?

Kostümün çocuklar üzerinde çift taraflı bir etkisi vardır. Oyunlarında kostüm giyip aksesuarları kullanırken yaşanan etkiler ve kostümlü bir gösteriyi izlerken izleyici üzerindeki etkileri olarak iki taraflı değerlendirmek gerekir. İnsanların karşılarındaki insanları etkilemede en önemli materyalleri dış görünüşleridir. Çünkü dış görünüş, karşımızdaki insanlara sunduğumuz ilk referansımızdır. Kostümler de kişilerin karşılarındaki insanlara verilen ilk mesajıdır. Giyilen kostümden, diğer insanlar hangi canlandırmalar yapılacağı konusunda fikir sahibi olurlar. İnsanların öğrenme süreçlerinden ilki görerek öğrenmedir. Çocuk yaşlarda öğrenmenin ve anlamanın çok büyük bir kısmı görselliğe dayanır. Bundan dolayı özellikle çocuk oyunlarında kostümü etkili kullanmak çocukların katılımlarını arttıracak ve oyunu eğlenceli bir hale getirecektir.

Kostümün izleyenler üzerindeki etkilerini iki bölüm halinde inceleyebiliriz:

1-Psikolojik Etkileri:

 1. Kostüm, kişilerin kendilerine olan güven duygularını arttırır.
 2. Kostümdeki karakterle kendi kişiliğinin bütünleşmesini sağlar.
 3. Kostüm giyen kişide duygusal coşku artar.
 4. Kostümdeki karakterin kişiliğine girerek empati kurar.
 5. Dışa dönük olmaya yardımcı olur.
 6. Lider olma duygularını geliştirir.

2-Sosyal Etkileri:

 1. Çevre ile iletişim kurma kolaylaşır.
 2. Kostüm giyen kişide giydiği kostüme göre belli bir gruba ait olma duygusu gelişir.
 3. Kostümle birlikte gizli kalmış yeteneklerin ortaya çıkması kolaylaşır.
 4. Topluma karşı olumsuz davranışlar ortadan kalkar.
 5. Çevresi ile kolay iletişim kurduğundan problemlerini kolay çözer.

Kaynak: megep.meb.gov.tr


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Çocuk Felci - Nedenleri, Belirtisi ve Tedavisi(5320)

Bebek İsimleri ve Anlamları(5320)

Çocuk Gelişimi ve Kreşler(5320)

Çocuk Edebiyatının Gelişimi(5320)

OKUL-AİLE İŞBİRLİĞİNİN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ(5319)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!