Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Kalkınmada İstihdam Artışının Rolü
www.arsivbelge.com
Kalkınmada İstihdam Artışının Rolü dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Kalkınmada İstihdam Artışının Rolü başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

BÖLGESEL KALKINMADA İSTİHDAM ARTIŞININ ROLÜ: İSTİHDAM ARTIŞI
ÖNÜNDEKİ ENGELLERDEN GENÇ İŞSİZLİĞİ VE GENÇ İŞSİZLİĞİNİN
ÖNLENEBİLMESİ İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ


Ayşenur ALTINAY

Ahmet ÇOŞKUN

Dünyadaki tüm ülkelerin temel amacı, ekonomik büyüme dolayısıyla kalkınmadır. Ülkeler ekonomik büyüme ve kalkınma amaçlarına ancak mevcut kaynaklarının rasyonel ve etkin kullanımı ile ulaşabilirler. Ancak, hemen hemen her ülkede sosyal ve ekonomik faaliyetlerin belirli bazı merkezlerde yoğunlaşmış olduğu da göze çarpmaktadır. Sonuç olarak bölgelerarası farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Bu süreç, bölgelerin ekonomik etkinliklerini, nüfus dağılımlarını, kentlerin, çevrenin ve doğal dokunun bütünlüğünü bozmakta, kalkınmanın ekonomik ve sosyal maliyetlerini yükseltmekte ve bütün bunlar daha ileri gelişmeye imkan vermeyen tıkanıklıklara yol açmaktadır.

Ülkeler, farklı nedenlerle ortaya çıkan bu bölgelerarası faklılıklarla mücadele edebilmek için bölgesel politika, bölgesel plan ve teşvik başta olmak üzere pek çok araca başvurmaktadırlar. Ancak, küreselleşmeyle birlikte bölgelerarası farklılıklarla mücadele görevi ülkelerin öncelikli görevleri arasından giderek çıkmaya başlamış bölgeler arası farklılıklarla mücadelenin yerine, küresel rekabette avantaj elde etmek ülkelerin öncelikli hedefleri haline gelmiştir. Bu yeni ortamda ülkelerden ziyade bölgeler önem kazanarak, küresel rekabetin temel unsuru haline gelmeye başlamıştır. Ülkeler, bölgelerin temel alındığı yeni kalkınma stratejilerini şekillendirmeye başlamışlardır. 

Bölgelerarası farklılıklarda önemli bir sorun haline gelen işsizlik oranlarının, bölgesel kalkınmayı engelleyen önemli bir sorun olması nedeniyle bu çalışmada öncelikli olarak bölgesel kalkınma ve istihdam ilişkisi incelenecektir.


Bölgesel Kalkınma ve İstihdam İlişkisi
Günümüzde bölgelerarası farklılıkların giderek artması, bölgesel farklılıkların nedenlerinin araştırılmasına olan ilgiyi de arttırmaktadır. Bu doğrultuda ekonomistlerin ekonomik coğrafyayı yeniden keşfetmeleri gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda, pek çok ekonomik olayın arkasında dünya kaynaklarının yerel dağılımı ve buna ek olarak faktör hareketliliğinin rolü olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla, belli coğrafi özelliklere sahip bölgelerin daha avantajlı olduğu ve daha fazla geliştiği gözlemlenmektedir. Aşağıda yer alan başlıklarda öncelikle kalkınma ve bölgesel kalkınma kavramları incelenecek ardından kalkınma ile istihdam ilişkisine değinilecektir.

Dokümanın tamamı için tıklayınız...


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!