Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

19 Mayıs Hakkında Kompozisyon Örnekleri
www.arsivbelge.com
19 Mayıs için Örnek Kompozisyonlar19 Mayıs Hakkında Kompozisyon Örnekleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
19 Mayıs Hakkında Kompozisyon Örnekleri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

19 Mayıs Hakkında Kompozisyon Örnekleri

 Kompozisyon Örneği 1:

Mustafa Kemal Atatürk 19 mayıs 1919 tarihinde Samsuna ayak basmasıyla ulusal kurtulus savasına ilk adımı attıgını ve yeni bir devlet, medeniyet, savastan kurtulmanın ilk günü olarak, bır umudun yureklere yeserdiğini hepimiz bilmekteyiz.

Atatürk 19 mayısta padişah tarafından samsuna gonderılerek oradakı Turk halkının rumlara karşı ayaklanmasını önlemek, Wilson İlkelerinden taviz verdirmemek ve İstanbul Hukumetının başından bir nevi savmak için gönderilmiştir.Bunu bizzat kendi ulusal nutkunun ilk sayfalarında da aşağıdaki şekilde ıfade etmektedır:

-"Vatan parçalanmış, padişah ve halife denen şahış bu olaylara kayıtsız kalmakta ve sadece kendi menfaatini düşünmekteydi.Bana verilen görev Samsunda huzuru saglamaktı.Tabi bana verilen yetkinin sınırlarının ne derece yüksek oldugunu, onu ne şekilde ve nasıl kullanabileceğimi padişah ve diğer kişiler anlayamayacak durumdaydılar.Maksat ayrıca beni bir nevi İstanbul dan uzaklaştırmaktı...."
Mustafa Kemal istanbul hukumetı nın hıc de akıl erdıremeyecegı bır sekılde samsundan amasya ve havazaya gecerek genelgeler yayınlamıs ve halkı, Yunanlıların İzmir işgaline karsı protesto etmelerını saglayarak mitingler düzenlemiştir.Ardından erzurum ve sivas kongrelerıyle bırlıkte tbmm yi acmayı basarmıs hatta duzenlı orduyu kurarak ulusal mucadelenın haklılıgını ve gucunu tum dunyaya ıspatlamıstır.İşte bu durum içerisindekı 19 Mayıs 1919 tarıhının önemi çaresiz kalan Türk Milletini Kurtaracak olan ilk adım olmasıdır

Ulusal Kurtulus savasımızın bir başlangıcı olan 19 mayıs, spor ve genclik bayramı ilan edilmiş ve gelecek ülkenin genclerine devredilmiştir.

Kompozisyon Örneği 2:

19 Mayıs 1919 tarihi; Milletimizin, büyük bir onur mücadelesiyle Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde tarih sahnesinde bir kez daha şahlanışının destanıdır. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir zamanda içinde Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk Milleti için “ Bu millet esir yaşamaktansa ölse daha iyidir” diyerek Samsun'a çıkması ve bağımsızlık hareketimizin de fitilini ateşleyen bir meşale olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makûs kaderini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında yaşayamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal altında bulunamayacağını tüm dünyaya adeta haykırmıştır. 

“Kurtuluş Savaşı” bu milli mücadele destanının adı olurken Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi ise bu destanı yaşatan milletin kalbi olmuştur. 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan yakılan bağımsızlık meşalesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması ile birlikte kısa bir süre içerisinde dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü varlığımızı ve özgürlüğümüzü o günlere hiç kuşkusuz ki o günlere borçluyuz. Temelleri yine o dönemlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "Milli Egemenlik" kavramı ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, tek çarenin ancak millette olduğu tam manasıyla tescillenmiştir. Bugün gelinen noktada millet iradesi en büyük güç kaynağımız olmuştur. Bunun yaşatılması için hepimize ve bilhassa Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği Türk gençlerine büyük görevler düşmektedir.

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özveriler neticesinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti biz gençlere emanet edilmiştir. Bu sebeledir ki bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak ve gelecek nesiilere en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğumuz olmalıdır. İleride ülke yönetiminde söz sahibi olacak olan biz Türk gençleri, Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükseltecek dimağlar olarak ne denli büyük bir sorumluluk üstlenmiş olduğumuzun bilinç ve idrakindeyiz. Bu inaçtan aldığımız azim ve kararlılıkla ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde çağdaş medeniyet seviyesine taşımaka adına elimizden geleni yapacağız. 

Bütün bu anlatılanlar çerçevesinde birlik ve beraberliğimize yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında ise bir birimize daha da fazla kenetlenerek hiç kimsenin, ne amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermeyeceğiz. Unutmamak gerekir ki ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkân sağlayan unsur Atatürk’ün önderliğindeki milli mücadele sonucunda kurulan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kurum ve kuruluşlarıyla dimdik ayakta duran devletimiz, dıştan ve içten gelen her türlü saldırılara karşı Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. 

İşte Atatürk, doğum günüm dediği 19 Mayıs’ı en büyük eserim dediği ve halk egemenliğine yani milli arade gibi sağlam bir temel üzerine oturttuğu Türkiye Cumhuriyetini, Türk gençliğine armağan etmek suretiye bizlere duyduğu güveni en güzel şekilde ifade etmiştir. Bu nedenle bizler Türk geçliği olarak bu güvene layık olduğumuzu gayret ve çabalarımızla göstermeliyiz ki Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün de dediği gibi ilelebet paidar kalsın. Ne mutlu Türk’üm diye!


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Nasıl Bir Dünyada Yaşamak İsterdiniz? - Kompozisyon(5612)

19 Mayıs’ın Anlam ve Önemi(5569)

İngilizce Neden Uluslar Arası Bir Dildir? - Makale Örneği(5568)

19 Mayıs Şiirleri(5543)

Dil Sevgisi - Yazı(5514)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Toplam Yorum Sayısı: 2

Tüm Yorumlar Aşağıda Listelendi!

Ziyaretçi - 27.03.2019, 10:50
 

evvet buldum


sanasen - 20.05.2019, 12:30
 

güzel, sevdim


Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!