Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Küvöz Hakkında ve Bebeklerin Küvöze Konma Nedenleri
www.arsivbelge.com
Küvöz Nedir? Bebekler Neden Küvöze Konur?Küvöz Hakkında ve Bebeklerin Küvöze Konma Nedenleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Küvöz Hakkında ve Bebeklerin Küvöze Konma Nedenleri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Küvöz Hakkında Bilgi ve Bebeklerin Küvöze Konma Nedenleri

Genel Bilgiler : Erken ve/veya sorunlu doğan bebekler, vücut sıcaklığını gerekli düzeyde ve kararlı tutamadıkları için, sağlık koşullarının giderek kötüleşmemesi amacıyla, sabit sıcaklıktaki steril bir ortama; belli bir oranda neme sahip, anti-bakteriyel bir filtreden geçirilerek arındırılmış taze havaya; uykularının bölünmeyeceği bir sessizliğe; doktor gözetimine ve hemşire bakımına gereksinim duyarlar. İşte bebek küvözleri bu gereksinimi karşılamak üzere üretilirler.  Küvöz temel olarak, şeffaf kapaklı kabin bölümü; küvözün ısıtma, havalandırma, nemlendirme gibi işlevlerini yürüten denetleç birimi ve gövde bölümlerinden oluşur. Kabin bölümünde bebeği yatarken tartabilecek bir terazi, röntgen filminin bebeği rahatsız etmeden takılıp çıkarılabileceği bir kızak düzeneği, bebeği yukarı-aşağı veya sağa-sola hareket ettirmeye veya çevirmeye yarayan mekanik düzenekler de olmalıdır.

Küvöz Denetleci : Küvözün yaşamsal işlevleri Küvöz Denetleci tarafından denetlenir. Küvöz denetleci, kabiniçi sıcaklığı ya da bebeğin cilt sıcaklığını düzenleyip değişmez tutmak üzere bir elektrikli ısıtıcı devresine kumanda eder. Bu amaçla ortam (hava) sıcaklığını ölçen sensörler ve bebeğin cilt sıcaklığını ölçen bir sensör bulunur. Bir üfleç yani fan, kabin içine dışarıdan taze hava alınmasını ve kabin içindeki hava sirkülasyonunu sağlar. Fan tarafından çekilen hava, su dolu bir kap üzerinden dolaştırılarak içeri alınır ve bu sayede nemlendirilmiş olur.

Alarm ve Uyarılar : Bebeğin hayatı sözkonusu olduğundan, küvözün uygun şekilde çalışması, hiç hata yapmaması ya da hata durumlarında  kullanıcı hemşireyi uyarması gerekir. Elektriğin kesilmesi önemli bir hata durumudur.Bu durumda ısıtıcı çalışmayacağından, sıcaklık düşecektir. Elektrik kesintisi durumunda, denetleç bir pil veya bataryadan beslenerek çalışabilmeli ve sesli ve ışıklı olarak alarm vermelidir. Sıcaklık ölçümünü sağlayan sensörlerin kopması veya arızalanması da hemen algılanabilmeli ve alarm verilmelidir. Bu amaçla aynı sıcaklık ölçüm probu içinde çift sensör yer alması güvenilirliği arttırmaktadır. Sıcaklığın herhangi bir nedenle denetlenememesi yani yüksek veya düşük olması durumunda da kullanıcı uyarılır. Hatta aşırı yüksek sıcaklık durumunda denetleçten bağımsız çalışan bir termostat ısıtıcıyı devredışı edebilmelidir. Nemlendiricinin su haznesinde yeterli düzeyde su bulunmaması veya başka bir nedenle, kabin içinde bağıl nem belli bir sınırın altına düştüğünde, denetleç uyarı verebilmelidir. Bu amaçla bir düşük nem sınırı, kullanıcı tarafından parametre olarak programlanabilmelidir. Hava akışının normal düzeyin altına düşmesi durumunda alarm verilmelidir. Havalandırma fanının herhangi bir nedenle çalışmaması veya havalandırma kanallarının önemli ölçüde tıkanması durumunda bu hata oluşmaktadır. Tüm bunların yanı sıra denetleç son derece güvenilir olmalı, kendini test edebilmeli ve arıza olasılığı durumunda kullanıcıyı uyarabilmelidir.

Denetlecin Diğer İşlevleri : Küvöz Denetleci, temel işlevlerinin yanı sıra veri toplama, kaydetme ve raporlama görevini de yerine getirmelidir. Son 72 saate ilişkin şebeke gerilimi, kabin sıcaklığı, cilt sıcaklığı, bağıl nem, bebeğin vücut ağırlığı gibi parametreler bellekte saklanmalıdır. Bu işlevlerin yerine getirilebilmesi için, küvöz denetleci bilgisayara bağlanabilme yeteneğine sahip olmalıdır. Hatta aynı yerel birimdeki küvözlerin bir yerel ağ (network) şeklinde bilgisayara bağlanması daha da faydalı olabilir. El tipi (örneğin PALM) bilgisayarlara kızılötesi ışınlama yoluyla veri aktarabilme, İnternetten erişilebilir olma gibi özellikler ise küvöz kullanımına yeni ufuklar açabilir. Ayrıca, küvöz kapağı açıldığında, bir alarm durumu ortaya çıktığında veya benzeri önemli durumlarda, küvöz denetlecinin, önceden kaydedilmiş bazı mesajları seslendirmesi çok yararlı olabilir.

Bebeklerin Küvöze Konma Nedenleri

Prematüre bebeklerin ısılarının çok yakından takip etmek gerekiyor. Çünkü bu {Simply:2} ısılarını doğru ayarlayamıyorlar kendi başlarına. Ve çok soğumaları durumunda da bu hayati tehlike yaşıyor. İşte kuvöz dediğimiz kapalı veya açıkları da var bunların ortamlara alınıyorlar ve burada ısı ayarları çok dikkatli biçimde yapılıyor ve nötr al ısı ortamı dediğimiz kalori harcamalarının en ideal seviyede tutulduğu bir seviyede bu bebekler izleniyorlar. Ve bu izlemler haftalarca sürebiliyor.
Onun için kuvöze alınınca kendi ısılarını koruyana kadar kuvözde kendi ısıları yükselene kadar beklenir ondan sonra da kuvöz ısısı düşürülerek bebekler kuvözden çıkartılır. Genellikle 34 haftanın altında ki bebekleri kuvöze koymak gerekebilir. Isı kontrolü için. Nadiren 34 36 hafta aralığındaki bebeklerde de ısı kontrolü problem  olabiliyor. Kuvöze ihtiyaçları olabiliyor.

Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!