Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Oktay Akbal Hayatı ve Eserleri
www.arsivbelge.com
Oktay Akbal Hayatı ve Eserleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Oktay Akbal Hayatı ve Eserleri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Oktay Akbal Hayatı ve Eserleri

Oktay Akbal (d. 20 Nisan 1923İstanbul) Türk gazeteci, yazar.

20 Nisan 1923 tarihinde İstanbul'da doğdu. Avukat Salih Şehabettin Bey'in oğlu, ilk gerçekçi Türk romancılardanEbubekir Hâzım Tepeyran'ın ana tarafından torunudur.

Kumkapı'daki Saint Benoit Fransız Lisesi'nde başladığı ortaöğrenimini, 1942 yılında İstiklal Lisesi'nde bitirdi. Bir süreİstanbul Üniversitesi Hukuk (1944) ve Edebiyat (1946) fakültelerine devam etti, ancak yüksek öğrenimini yarıda bırakarak kendini yazarlığa verdi. 1943 ve 1944 yıllarında Servet-i Fünun Uyanış dergisinde sekreterlik, 1947 ve 1951yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu'nda memurluk yaptı. Fakat yaşamını asıl anlamda gazetecilikyaparak kazanmıştır.

1939 ve 1940 yıllarında Yeni Sabah ve İkdam gazetelerinde çevirileri ve öyküleri yayımlanmıştır. 1944 ve 1946 yılları arasında Vakit gazetesinde eleştiriler ve tanıtma yazıları yazmıştır. Büyük Doğu dergisinde her hafta Dünya Fikir Sanat Hareketleri sütununu yazmış, 1951 ve 1956 yılları arasında Vatan gazetesinde, düzeltmen, sekreter ve yazı işleri müdürü olarak çalışmıştır. 1956'da köşe yazarlığına başlamıştır. 1985 yılından itibaren Hürriyet gazetesi için köşe yazarlığı yapan Akbal, daha sonra Milliyet gazetesinde çalışmıştır. Halen Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığına devam etmektedir.

Öykü yazmaya ilkokul yıllarında başladı. Çeşitli çocuk dergilerinde öyküleri yayımlandı. 1939'da, henüz lise öğrencisiyken yazdığı bir öykünün İkdam gazetesinde yayımlanmasıyla edebiyat dünyasına girdi. İkdam ve Yeni Sabah gazetelerinde hemen her gün bir öyküsü; Bin Bir RomanÇocuk HaftasıYıldız gibi gazete ve dergilerde yazıları, öyküleri ve çevirileri yayımlandı. Akbal'ın asıl anlamda öyküye yönelmesi Sait Faik'in Semaver adlı kitabını okumasından sonra başlamıştır.

Servet-i Fünun Uyanış dergisinde çalıştığı sıralarda başlayan eski yeni tartışmalarının ve yeni edebiyatın içinde yer alan Akbal'ın sanatında böylece asıl edebiyatçı dönemi açılmıştır. Kendi yaşam deneyimlerinden, çocukluk anılarından yola çıkan, küçük kent insanını da gözardı etmeyen duygulu öyküler yazmaya başlamıştır. Bunlar toplumsal olaylarla ilgili gözlemlere değil, anılara ya da düşlere dayalı, içe dönük hikâyelerdir. Akbal hikâyeleri, Behçet Necatigil'in deyişiyle "Konulu hikâyeler değil de, belli konular çevresinde oluşan anılar toplamıdır". Yazın çevrelerinde geniş ve olumlu yankı yapan Önce Ekmekler Bozuldu adlı ilk kitabını 1946'da çıkarmıştır. Onu, 1949'da Aşksız İnsanlar izlemiştir.

Garipler Sokağı ve Bizans Definesi adlı kitapları Rusçaya; Dondurmalı Sinema Sırpçaya çevrildi. Suçumuz İnsan Olmak adlı kitabı Erdoğan Tokatlı yönetiminde 1986yılında filme çekildi.

 

Oktay Akbal’ın Eserleri

Anı:Anı Değil Yaşam Anılarda Görmek Cüce Çeşme Sokağı Nerde? Hiroşimalı Masahi Nii Kırmızı Tenteli Tramvay Babıali’de 50 Yıl Şair Dostlarım Şairlere Ölüm Yok Hiroşimalar Olmasın Çocuk kitabı Dondurmalı Sinema Yeşil Ev

Deneme : Bir de Simit Ağacı Olsaydı Dost Kitapları Geçmişin İçinden Kanatlı Sözler Uçar mı? Konumuz Edebiyat Odamda Bir Güvercin Önce Şiir Vardı Senin Adın Aşk Sözcüklerle Yolculuk Temmuz Serçesi Yaşam Bir Uzlaşmadır Yaşasın Edebiyat Yazar Bir Tanıktır Yeryüzü Korkusu Yüzyıldır Umutsuzluk Zaman Sensin

Roman:Akşam Kuşları: Bütün Öyküleri 2 Atatürk Yaşadı mı? Aşksız İnsanlar Batık Bir Gemi Bayraklı Kapı: Bütün Öyküleri 1 Berber Aynası Bizans Definesi Düş Ekmeği Ey Gece Kapını Üstüme Kapat Garipler Sokağı Güzel Düşlerin Sonu Hücrede Karmen İlkyaz Devrimi İnsan Bir Ormandır İstinye Suları Karşı Kıyılar Lunapark Ölümsüz Oyun Önce Ekmekler Bozuldu Suçumuz İnsan Olmak (Cumhuriyet Kitapları) Tarzan Öldü Yalnızlık Bana Yasak Yazmak Yaşamak (Cumhuriyet Kitapları)

Tarih Atatürk Bir Gün Gelecek Atatürk Bir Gün Gelecek 4. baskı(2008) Cumhuriyet Kitapları

Köşe Yazıları: Yazmak Yaşamak Ölümsüz Oyun Atatürk Yaşadı mı? Zaman Sensin Gezi : Hiroşima’lar Olmasın İncelemeler : Çağdaş Dünya Edebiyatçıları Sözlüğü.

 


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Hiroşimalar Olmasın Kitap Yorumları ve Özeti(4588)

Aşık Veysel ŞATIROĞLU - Hayatı ve Eserleri(4570)

Abdülhak Hamit Tarhan Hayatı ve Eserleri(4501)

Beylikler Dönemi Mimari Eserleri(4477)

Bingölün Tarihi Ve Kültürel Eserleri(4467)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!