Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Rezervasyon Sistemleri
www.arsivbelge.com
Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Rezervasyon Sistemleri dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Rezervasyon Sistemleri başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ

REZERVASYON SİSTEMLERİ

REZERVASYON

Tanımı

Seyahat acentelerinin temel faaliyetlerinden birisi de rezervasyon işlemleridir.Rezervasyon, turizm işletmelerinde isim belirterek yer ayırma ve kayıt işlemi yaptırmak demektir. Otel odalarında, diğer işletmelerde ise; uçak koltuklarının, restoran masalarının ya da salonların önceden ayrılması işlemine denir. Bu işlem, bir kişi veya gruplar için kişisel olarak ya da seyahat acentesi aracılığı ile yapılabilir.

Rezervasyon; kara, deniz, hava araçlarının tarifeli veya tarifesiz seferlerine ilişkin olarak ve her türlü konaklama yeme içme ve eğlence işletmelerinde tüketici adına yer ayırtmak, kayıt işlemi yapmak şeklinde tanımlanmıştır.

Seyahat acenteleri, dünya genelinde en çok rezervasyonu hava yolu ulaşımı konusunda yapmaktadır.

Kapsamı

Acenteler, rezervasyon işlemlerini hızlı ve düzenli yapmak için çeşitli otomasyon proğramları kullanır. Bizzat görüşerek, faksla, telefonla, e-postayla yoluyla veya bilgisayar ortamında online olarak rezervasyon yapmak mümkündür. Mektup, telgraf ve teleks rezervasyonları artık kullanımdan kalkmıştır. Rezervasyonların mutlaka yazılı olarak belgelendirilmesi gerekir.

Seyahat acentelerinde rezervasyon çeşitleri; otel rezervasyonu, uçak bilet rezervasyonu vb. münferit ve grup rezervasyonlarıdır.

Rezervasyon süreci, kişi veya grupların rezervasyon için seyahat acentelerine başvurması ile başlar. Konukların otel, tarih v b. hizmet özelliklerine uygun olarak düzenlenen rezervasyon talep formu tur operatörü tarafından karşılayıcı acenteye gönderir. Karşılayıcı acente; kontenjan dâhilinde işletmelerle bağlantı kurarak rezervasyonları yaptırır, rezervasyon teyidini alarak tur operatörüne bildirir. Rezervasyon yapılırken konaklama yapılacak oda şekli, pansiyon durumu, odanın nitelikleri, transfer ile ilgili ayrıntılar, uçak saatleri ve müşteri isteklerinin yanı sıra hangi müşterinin hangi uçakla yolculuk edeceğini de gösteren transfer listesi hazırlanır. Bu bilgiler çeşitli yöntemlerle periyodik olarak gönderilir. Bunlardan birisi de Co-mail (company mail) yani şirket postasıdır. Düzenli olarak evraklar bu sistemle gider ve gelir.

Bu yöntemin yanı sıra bilgisayar, faks, e-posta sistemleri ile de listeler karşılayıcı acenteye iletilir. Rezervasyon görevlileri, kendilerine ulaştırılan odalama listelerine göre otellere gerekli rezervasyonları yapar. Rezervasyon yapılırken en önemli konu, rezervasyon onayıdır; müşteri istekleri, pansiyon durumu, diğer ayrıntılar vb. işlemlerin yapılması sağlanır. Müşteri ödediği paranın karşılığını almalıdır.

Rezervasyon listesinin, transfer listeleri ile karşılaştırmasının görevli personel aracığıyla yapılması karışıklıkların önlenmesini sağlar. Transfer listeleri operasyon bölümüne iletilir. Bu bölüm hangi yolcuların, hangi ulaşım aracı ile hangi saatte transfer edileceğini düzenler. Operasyon bölümünün görevlendirdiği hostesler müşterileri hava alanından otele götürür.

Yapılan rezervasyonlar hakkında ilgili olan birimlerin bilgilendirilmeleri gerekir. Gerek acentelerin gerekse müşteriler rezervasyonlarını doğru otel ve doğru ulaşım araçlarına yapabilmesi için bazı kuruluşlar (uluslar arası otel rehberleri gibi) katalog ve otel rehberleri yayımlamıştır.

Dokümanın Tamamı için tıklayınız...


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Rezervasyon Sistemleri(5392)

TURİZM OLAYI HAKKINDA(5379)

Yer Hizmetleri Bölümü(5363)

Destek Hizmetleri Hakkında(5360)

Göç Etmek ve Seyahat Etmek Arasındaki Fark(5354)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!