Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Mozaik Yapımı
www.arsivbelge.com
Mozaik Yapımı dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Mozaik Yapımı başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Mozaik Yapımı

Mozaik sanatında kullanılan 3 temel teknik vardır:

1.) Direct mozaik tekniği: Ahşap veya file üzerine tutkal ile yapıştırarak çalışılabileceği gibi mozaik taşları çimento içine gömerek de çalışılabilir. Her bir mozaik malzemesinin avantajları ve dezavantajları vardır, çalışmanın ihtiyaçları doğrultusunda ahşap, file veya çimento gibi mozaik malzemeleri arasında karar verilir.

10marifet.org ‘da yayınlanan direct mozaik tekniği ile ayna yapımını anlattığım videolarımı izlemek için tıklayın.

10marifet-Video-Mozaik Nasıl Yapılır?-1

10marifet-Video-Mozaik Nasıl Yapılır?-2

2.) Indirect mozaik tekniği:   Mozaik taşı yapışkanlı kağıt üzerine yapıştırarak veya normal kağıt üzerine evde hazırlanan un tutkalı ile yapıştırarak çalışılır. Çalışma ters olarak yapılır ve bittikten sonra kalıcı zemine nakledilir. Çalışma yüzeyinin pürüzsüz olmasına olanak sağladığından yer ve masa mozaiklerinde kullanılır.

3.) Ravenna tekniği: Kil veya kireç üzerine mozaik taşları gömme tekniği ile çalışılır. Çalışma sonuna kadar renk seçimi ve dizilim yönü istenildiği zaman kolaylıkla değiştirilebilme avantajı sağlar. Çalışma bitirildiğinde, tavşan tutkalı adı verilen özel bir yapıştırıcı kullanılarak sargı kumaşı üzerine alınır. Ardından çimento içine taşınarak kalıcı yerine alınır. İtalya’da mozaik sanatçıları tarafından yaygın olarak kullanılan avantajlı bir mozaik sanatı tekniğidir.

Mozaik kursumuzda tüm teknikler uygulanarak çalışmalar yapılmaktadır. Aşağıda ahşap üzerine direk mozaik tekniği uygulaması anlatılmıştır.

Mozaik çalışacağınız deseni resimdeki gibi çalışacağınız malzeme üzerine çizin. Kendiniz çizim yapabileceğiniz gibi, beğendiğiniz bir deseni karbon kağıdı ile kopyalayarak da mozaik çalışabilirsiniz.

Elinizdeki cam mozaik taşlarını ve kullanacağınız diğer mozaik malzemelerini yanyana koyarak renklerin ve malzemelerin birbirine uyumuna bakın ve hangi alanın hangi renk olacağına karar verin.

Kurşun kalemle kullanacağınız mozaik taşlarının büyüklük ve yönünü belirleyin. Elmas uçlu kerpetenle cam mozaik taşlarını uygun şekilde keserek yapıştırın. Yapıştırdığınız her taşın arasında eşit miktarda derz boşluğu bırakmaya özen gösterin.

Yapıştırıcıyı direk olarak uygulama alanına dökerek çalışabilirsiniz, fakat bu yöntemle mozaik taşlarını yapıştırmadan önce istediğiniz alana uyup uymadığına bakmak istediğinizde zorlanabilirsiniz. Bunun yerine bir plaka üzerine bir miktar yapıştırıcı döküp elinizdeki taşı bunun üzerine batırarak da çalışabilirsiniz. Bu yöntem oldukça zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Mozaik çalışmanızda ışık faktörünü dikkate alarak çalışacaksanız seçtiğiniz rengin birkaç farklı tonunda olan mozaik taşlarını kullanarak geçişler yapabilirsiniz. Işığın olduğu taraf daha açık, karanlık taraf aynı rengin daha koyu bir tonunda malzeme kullanarak ve geçiş bölgelerinde her ikisini de kullanarak resim etkisi yaratabilirsiniz..

kaynak: mozaikcalismalari.com


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Müzik Aletleri Yapım Örnekleri(4778)

Ud ve Kanun Hakkında Bilgiler(4540)

Evde Şarap Yapımı(4457)

Cam Nasıl Yapılır(4432)

Kapı Yapımı(4346)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!