Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Kan Basıncı Testi
www.arsivbelge.com
Kan Basıncı Testi dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Kan Basıncı Testi başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Kan Basıncı Testi Hakkında Bilgi

Kan basıncı testi, bir manşon ve kan basıncı monitörü kullanılarak yapılan, hızlı, kolay, ağrısız bir testtir. invaziv değildir.

Kan Basıncı Testi

Yetişkinler kan basınçlarını bir sağlık bakımı uzmanı tarafından en az iki yılda bir kontrol ettirmelidir. Yüksek kan basıncı, kalp hastalığı veya kardiyovasküler risk faktörleri olanlara tipik olarak daha sık kan basıncı testi yaptırmaları önerilir. Üç yaş ve üzerindeki çocuklarda yıllık kontrollerinin bir parçası olarak bir kan basıncı testi yapılmalıdır.

Testten önce

Bir rutin kan basıncı testi için herhangi bir özel hazırlık gerekmez. Ancak doktorunuza gitmenizin ana nedeni kan basıncınızın kontrolü ise mümkün olan en doğru ölçümün alınmasını sağlamak üzere bazı önlemler almanız istenebilir. Bu önlemler arasında testten önceki 30 dakika boyunca sigara içmemek veya kahve içmemek, testten önce tuvalete gitmek ve testin yapılmasından hemen önce beş dakika oturmak vardır.

Test sırasında

Kan Basıncı Ölçer ve Manşon

Test sırasında üst kolun etrafına şişirilebilir bir manşon yerleştirilir. Bu manşon bir kadranı veya dijital bir ekranı olan, sfigmomanometre adlı bir monitöre tutturulur. Önce manşon sıkı hale gelinceye kadar sıkılır ve böylece kolunuzdaki büyük bir arteri sıkıştırıp buradaki kan akışını geçici olarak durdurur. Sonra manşondan hava yavaşça dışarı bırakılır.

Klasik testte manşon sönerken bir sağlık bakımı uzmanı bir stetoskopla arteri dinler ve kadran veya ekrana bakar. İlk ses kanın arterden tekrar nabız gibi geçmesiyle duyulduğunda kadrandaki veya ekrandaki rakam sistolik basınçtır (ilk kan basıncı numarası). Son ses duyulduğunda görülen rakam diastolik basınçtır (ikinci kan basıncı numarası).

Kan basıncı nabzı algılayan ve rakamları kaydeden bir elektronik cihazla otomatik olarak da ölçülebilir ama prensip aynıdır. Kan basıncı ister manuel ister otomatik ölçülsün testi yapmak sadece yaklaşık bir dakika sürer.

Testten sonra

Herkes sağlıklı olsun veya olmasın kan basıncı rakamlarını bilmelidir. Doktorunuz rakamları söylemezse mutlaka sorun. Yüksek kan basıncından şüpheleniliyorsa birkaç kez geri gitmeniz ve testin tekrarlanması gerekebilir. Kan basıncı doğal olarak gün içinde ve bir günden diğerine değişir ve bu işlem doktorunuza genel kan basıncı durumunuzun da eksiksiz bir tablosunu verir.

Evde Kan Basıncı İzleme

Doktorun ofisinde kan basıncı testlerini düzenli olarak yaptırmak dışında birçok kişi evde kan basıncını izlemekten fayda görür. Amerikan Kalp Derneği (American Heart Association) yüksek kan basıncı olan herkes için kan basıncı izlemeyi önerir. Sağladığı ek veriler doktorun tedavinin zaman içinde ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmesine yardımcı olur.

Evde izleme doktorun ofisinde doğru bir kan basıncı ölçümü yapılması zor olan kişiler için faydalı olabilir.

Beyaz önlük hipertansiyonu eğer kan basıncı doktorun ofisinde anksiyete ve stres nedeniyle tutarlı olarak daha yüksekse mevcuttur. Evde izleme kan basıncının genelde normal olduğunu gösteriyorsa gereksiz tedaviden kaçınılabilir.

Maskelenmiş hipertansiyon eğer kan basıncı doktorun ofisinde tutarlı olarak normalden düşükse mevcuttur. Bu durumun nedeni evde daha fazla stres veya buradaki tütün, alkol veya kafein kullanımı olabilir. Evde izleme kan basıncının çoğu zaman yüksek olduğunu gösteriyorsa uygun tedavi başlanmalıdır.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Kan Grupları ve Kan Vermenin Önemi(5396)

Katıların ve Sıvıların Basıncı(5393)

Sıvı Basıncı Nedir? Sıvı Basıncına Etki Eden Faktörler Nelerdir?(5386)

Sıvı ve Gazların Basınçlarının Kullanım Alanları(5385)

6. sınıf 6. ünite Konu tarama testi(5384)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!