Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Gebelikte Cep Telefonu Kullanımının Zararları
www.arsivbelge.com
Gebelikte Cep Telefonu Kullanımının Zararları dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Gebelikte Cep Telefonu Kullanımının Zararları başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Gebelikte Cep Telefonu Kullanımının Zararları

Prof. Dr. Metin Çapar

Konya’daKadınHastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Metin Çapar, hamilelik döneminde kadınların sürekli cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve kablosuz internet kullanmasının doğacak bebeklerde davranış bozukluğu ile beyinlerinde çeşitli hasara neden olduğunu belirtti. Prof. Dr. Çapar, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’da yapılan araştırmalarda bu bulguları doğrular sonuçlara ulaşıldığını söyledi.

Özel Medicana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Metin Çapar, hamile kadınların, bebeklerinin sağlığı için cep telefonu, kablosuz internet ve dizüstü bilgisayarların bulunduğu ortamlardan uzak durması gerektiğini belirtti. Bununla ilgili Rusya’da yapılan bir araştırmayı anlatan Prof. Dr. Çapar, şunları söyledi:

”10, 30 ve 60 dakikalık süreyle cep telefonuna maruz bırakılan gebe kobay farelerin doğurdukları bebeklerin beyin harabiyetlerinin bulunduğu gözlenmiştir. Bu çalışmalar çocukların doğumdan sonraki süreçlerinde de sürmüştür. Ayrıca, gebe kadınların cep telefonuna maruz kalmasıyla birlikte çocuklarında öğrenme fonksiyonlarında problemlerin ortaya çıktığı ve kablosuz ağ bulunan ortamlarda da öğrenme fonksiyonlarının az olduğu gözlemlenmiş. Sonuç olarak, cep telefonuna ve dizüstü bilgisayara çok yakın bir ortamda çalışmanın gebelik sırasında uygun olmayacağını düşünüyoruz. Bu tür ortamlar hücrelerdeki mitokondriyal bozukluklar neticesinde bir takım hasarlar meydana getireceğini öğrenmiş bulunmaktayız.”

EN SIK GÖRÜLEN PROBLEM, DAVRANIŞ BOZUKLUĞU
Yapılan araştırmalarda ciddi sonuçların ortayı çıktığını ifade eden Prof. Dr. Metin Çapar, “Hamile kadınların cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve kablosuz internet bağlantısı kullanmasıyla ilgili Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, çocukların doğumdan sonra 13 bin 600 vaka serisinde bir takım problemler ortaya çıkmış. Bu çocuklarda ortaya çıkan problemlerden en fazladikkatçeken ise davranış bozukluklarıdır. Bunu sırasıyla duygusal bozukluklar, rehberlik problemleri, hiperaktif ve iletişim problemleri izliyor” diye konuştu.

SİNİR SİSTEMİNİ DE BOZUYOR
İnsan vücudundaki organların çalışmasını sağlayan sinir sisteminin de etkilendiğini kaydeden Prof. Dr. Metin Çapar, “Erken dönemde kullanılan cep telefonları gelişim çağındaki çocuklarda öğrenme bozukluklarını daha da arttırdığı bilimsel olarak tespit edilmiştir. Başka bir çalışmada ise özellikle otonom sinir sistemi dediğimiz yani insan vücudundaki organları çalıştıran sinirlerde hasar meydana getirdiği bu hasara bağlı olarak dakaszafiyetlerinin meydana geldiği, gelişim problemlerinin ortaya çıktığı şeklinde birçok çalışma söz konusu” dedi.


kaynak: saglikekibi.com


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Alkol ve Zararları(5477)

Elmanın Fayda ve Zararları(5451)

Sigara ve Alkolün Zararları - Ayrıntılı(5410)

Paranın Toplumsal ve Genel Zararları(5379)

Sigara ve Alkolün Zararları(5374)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!