Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Gürcistan Hakkında
www.arsivbelge.com
Gürcistan Hakkında dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Gürcistan Hakkında başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Gürcistan Hakkında Bilgi

Konum: Güneybatı Asya'da Karadeniz kıyısında, Türkiye ile Rusya arasında yer almaktadır.
Coğrafi konumu: 42 00 Kuzey enlemi, 43 30 Doğu boylamı
Haritadaki konumu: Güneybatı Asya
Yüzölçümü: toplam: 69,700 km²
Sınırları: toplam: 1,461 km
sınır komşuları: Ermenistan 164 km, Azerbaycan 322 km, Rusya 723 km, Türkiye 252 km
Sahil şeridi: 310 km
İklimi: Ilıman ve sıcaktır.
Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Karadeniz 0 m; en yüksek noktası: Mt'a Mqinvartsveri (Kazbek dağı) 5,048 m
Doğal kaynakları: Orman, hidro enerji, manganez, demir, bakır, kömür, petrol
Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %11.51
Nüfus: 4,615,807 (Temmuz 2009 verileri)
Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 76.09 yıl
Nüfusun etnik dağılımı: Gürcü %70.1, Ermeni %8.1, Rus %6.3, Azeri %5.7, Osetin %3, Abkhaz %1.8, diğer %5
Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler toplam nüfusta: %100
Ülke adı: Resmi adı: Gürcistan Cumhuriyeti
Yerel adı: Sak'art'velo
eski adı: Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
Yönetim biçimi: Başkanlık Tipi Cumhuriyet

Gürcistan’da Yaşam Hakkında Genel Bilgiler

Gürcistan toplam 4,4 milyon nüfusa sahiptir. Ülkenin başkenti Tiflis`dir ve yaklaşık 1,3 milyonluk nüfusuyla ülkenin insan yoğunlugu en fazla olan kentidir.Diğer büyük şehirleri Kutaisi,Rustavi,Batum,Sukhumi ve Gori (Joseph Stalin in doğduğu şehir).1991`den beri parlamenter/demokratik cumhuriyete sahiptir; devlet yasaları millet meclisi tarafindan çıkarılır.

Cumhurbaşkanı halk tarafından doğrudan seçilir. Resmi dil Gürcüce`dir.Gürcistan ın güneydoğusunda ağırlıklı olarak; Tiflis te ise %15-20 oranında Azerice; Kuzeyinde ağırlıklı olarak;Gürcistan genelinde ise orta yaş ve üzeri herkes Rusça konuşabilmektedir. Kişi başına düşen gayri safi milli hasıla 749,2 $ (2006 yili 2.donem)`dır.

69.700 kilometrekare bir alan üzerine yayılmış olan ve Türkiye,Rusya,Azerbaycan ve Ermenistan tarafından çevrilmiş olan ülkenin yarısı ormanlık alandır.Tiflis gerek yazın gerekse kışın çok ılıman bir iklime sahiptir;kış mevsiminde kar neredeyse hiç yağmamakta yada bir hafta etkili olabilmektedir. Kayak, dağ ve göl bölgeleri, gezi parkurları ve elbetteki kültür/sanat/müzik etkinlikleri ve güzel kentleriyle heryıl çok sayıdaki turisti çeker.
 

Para birimi

Gürcistan’ın para birimi Lari`dir.
Herhangi bir bankadan, havaalanı veya kent merkezi gibi yerlerde bulunan döviz büroları veya makinelerden, çoğu oteller ve bazı seyahat acentalarında Euro/Dolar bozdurabilirsiniz.
 

Yaşam Giderleri

Yaşam giderleri kişiden kişiye farklılık gösterir elbette, fakat aşağıda tahmini bir rakam verilmeye çalışılmıştır.

Yurtta kalan bir öğrencinin barınma giderinin hesaplanmasında, yurdun yerine ve durumuna göre, 300$ ile 500$, arasında değişen bir rakamdan hareket edilebilir.Yurt ücretine günde 2 öğün yemek dahildir. Eğer ev kiralamak isterseniz iki odalı bir ev için 300$ ila 400$ arasında, evin mevkiine ve genel durumuna göre değişen bir meblağı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Toplu taşıma ücretleri Türk lirası olarak; metro ve otobüsler 35 kuruşdan daha az, minibüsler ise 40 kuruş civarındadır .Böylece aylık ulaşım masrafınız sadece 10 TL civarında olacaktır.

Ayrıca her öğrencinin yaptırması gereken ve tüm acil sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği sağlık sigortası yıllık yaklaşık 80 Dolar dır.
Öğrencinin beslenme ve kişisel giderleri doğal olarak öğrencinin yaşam tarzına ve alışkanlıklarına göre belirlenir, fakat rakamı saptama noktasında ortalama 150 dolardan hareket etmek gerekir.
 

Geçici Barınma

Otel ve pansiyonlarda gecelik oda fiyatları 20 dolar ile 40 dolar arasında değişmektedir. Kurumumuz öğrencilerine en kısa zamanda kalıcı barınma yeri ayarlanmasında yardımcı olunacaktır.
 

Kalıcı Barınma

Bir ev bulmanın en hızlı yolu yerel gazetelerde çıkan ilanları takip etmek ya da bir emlak bürosu ile görüşmektir. Tiflis teki mobilyalı ya da mobilyasız dairelerin aylık kiraları 300-400 dolar arasındadır (iki oda +salon + mutfak + banyo). Kiralar evin bulunduğu yere ve evin niteliğine bağlı olarak değişmektedir. Resmi Öğrenci yurtları için bekleme süreleri vardır ve en geç bir sömestre önce başvuru yapmak gerekmektedir.
 

Sağlık Sigortası

Gürcistan`da devlet üniversitelerinde yada devlet tarafından tanınan üniversite ve yüksekokullarda okuyan öğrenciler sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Sağlık sigortası hastane ve doktor masraflarının acil müdahalelerde tamamını kapsar.Bu zorunlu olan sigorta çeşididir;isteğe bağlı olarak ayda 20 dolar karşılığında genel sağlik sigortası yaptırılabilir.
 

Trafik

Gürcistan da şoför olarak trafiğe çıkmak için Türkiye`de aldığınız ehliyeti kullanabileceğiniz gibi Gürcistan da 1 ay kursa giderek yaklasık 150-200 $ a da ehliyet alabilir bu ehliyeti Türkiye de Türk ehliyetine çevirebilirsiniz.
Gürcistan`da özel araba satın almak isteyenler araba pazarlarından veya özel satıcılardan ikinci el arabaları Türkiye şartlarına göre 3 kat daha cazip fiyatlarla edinebilirler.


Ulaşım ve Toplu taşıma

Tiflis ile Batum arasında demiryolu ağı vardır. Hızlı trenler ile bu mesafe 6 saattir. Şehirlerarası yolculukta, Türkiye`deki kadar yaygın olmasada, diğer bir seçenek olarak otobüs yolculuğu gösterilebilir. Son zamanlarda ucuz havayolu taşımacılığı giderek yaygınlaşmıştır.Özellikle yeni açılan Batum havaalanından birçok özel Türk havayolu şirketleri Türkiye nin birçok noktasına uçmaktadır ayrıca Tiflis-İstanbul hattında haftada 3 kez THY sefer yapmaktadır .Tiflis şehrindeki toplu taşıma, otobüs-metro, son derece gelişmiş ve kapsamlıdır.


Çalışma saatleri

Bankalar: Hafta içi: 10.00 - 13.00 ve 14.00 - 17.00; (Merkezi şubeler öğle vakitleride açıktır) Ayrıca Tiflis te Ziraat Bankası Tiflis şubesi bulunmaktadır bu şekilde para transferlerinizi daha sağlıklı yapabilirsiniz.
Devlet daireleri: (Yalniz hafta içi çalışır) 10.00`de açılıp kapanış saatleri çeşitlilik gösterir. Kimi daireler 13.00`e kadar, kimileri 15.00 veya 17.00`ye kadar açıktır.
Postaneler: Hafta içi: 10.00 - 13.00 ve 14.00 - 17.00;Merkez postaneler 10.00-23.00.
Mağazalar: Hafta içi: 10.00 – 19.00, Cumartesi,Pazar: 10.00 - 17.00.
Pazar günü tatil olması nedeniyle bankalar kapalidir, mağazalar, alışveriş merkezleri aciktir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     
Çalışmalarınız ve ödevleriniz için her türlü kaynak ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!
          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!