Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Memuriyet Mahalli
www.arsivbelge.com
Memuriyet Mahalli dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Memuriyet Mahalli başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Memuriyet Mahalli Hakkında Bilgi

Devlet memurları için “memuriyet mahalli” ve sınırları, haklarında yapılan bazı işlemler bakımından önem taşımaktadır.

Harcırah ödemelerinin yapılması ve sağlık raporu alınması gibi durumlarda da gündeme gelen memuriyet mahallinin sınırları konusunda tereddüt yaşanabilmekte ve bu durum memurların mağduriyetine neden olabilmektedir.

Memuriyet mahallinin tanımı, 6245 sayılı Harcırah Kanununun 3 üncü maddesinin (g) bendinde yapılmıştır. Kanunda, memuriyet mahalli; “Memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü veya kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerler” olarak tanımlanmış ve bu yerler dışında kalan yerler ise “başka yer” olarak değerlendirilmiştir.

Öte yandan, Kanunun geçici 4 üncü maddesinde; yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu uyarınca büyükşehir belediye sınırlarında yapılan değişikliklerin, memuriyet mahalli uygulanmasında dikkate alınmayacağı hüküm altına alınmıştır.

Bu hükümleri memurunyeri.com olarak birlikte değerlendirdiğimizde, büyükşehir belediyesi olan illerde “memuriyet mahalli” belirlenirken, o yerin büyükşehir belediyesi olmadan önceki belediye sınırlarının esas alınacağı sonucuna ulaşılmaktadır.

Örneğin harcırah ödemesi bakımından memuriyet mahalline baktığımızda, Harcırah Kanununun “Memuriyet mahalli dışına gönderilenlerin gündeliği” başlıklı maddesinde “Resmi bir görevle memuriyet mahalli içinde bir yere gönderilenlere gündelik verilmez. Geçici bir görevle memuriyet mahalli dışındaki bir yere gönderilenlerden, buralarda ve yolda öğle (saat 13.00) ve akşam (saat 19.00) yemeği zamanlarından birini geçirenlere 1/3, ikisini geçirenlere 2/3 oranında ve geceyi de geçirenlere tam gündelik verilir.” denildiğini de görmekteyiz.  Bu düzenleme kapsamında yapılan bir görevlendirmede yaşanan tereddüt üzerine açılan bir davada Danıştay 5. Dairesi Başkanlığı tarafından verilen Karar için tıklayınız  …

Ayrıca, Devlet Personel Başkanlığı tarafından hastalık raporları konusunda verilen bir mütalaada,  Devlet memurlarının mesai saatleri içerisinde memuriyet mahalli dışından alacakları hastalık raporlarının hastalık iznine çevrilmesinin mümkün olmayacağı ifade edilmiştir. Söz konusu görüş için tıklayınız …

kaynak: memurunyeri.com


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Mahalli İdare Birlikleri ve Hukuki Yapı - Görevleri(4408)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!