Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Alternatif Katı Atık Düzenli Depolama Alanları Araştırması
www.arsivbelge.com
Alternatif Katı Atık Düzenli Depolama Alanları Araştırması dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Alternatif Katı Atık Düzenli Depolama Alanları Araştırması başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

MERSİN KENTİ İÇİN ALTERNATİF KATI ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA ALANLARININ ARAŞTIRILMASI


Cumhur KARACA ( DOKTORA TEZİ )

Çevre sorunlarını oluşturan temel ögeler; kentleşme, hızlı nüfus artışı, sanayileşme ve teknolojik gelişmelerdir. İnsanların aktiviteleri sonucu ortaya çıkan katı atık miktarı ve türü, nüfusun ve ihtiyaçların artması ile her geçen gün daha da artmaktadır. Halk dilinde çöp olarak bilinen katı atıklar ülkemiz için önemli bir çevre sorunu teşkil etmektedir. Türkiye’de halen kullanılan, halkın sağlığını tehdit eden ve hiçbir standarda uymayan iki bine yakın atık depo sahası (vahşi depolama sahası) bulunmaktadır. Şehirler ve endüstriyel alanlardaki katı atık problemleri en az bu alanlardaki hava kirliliği ve atık su problemi kadar önem arz etmekte olup, toplum ve çevre sağlığını korumak için katı atıkların usulüne uygun olarak bertaraf edilmesi gerekmektedir. Atıkların bertarafının tekniğine uygun yapılmaması durumunda yakın gelecekte olumsuz etkilerinin gündeme geleceği açıktır. Teknolojik gelişmeleri takiben hızlı endüstrileşme ve buna bağlı olarak üretilen atık miktarındaki artış, bu atıkların yürürlükte bulunan mevzuatlar çerçevesinde bertarafını zorunlu kılmaktadır. Yasal mevzuat ışığında katı atıkların toplanması, taşınması, geri kazanılması ve bertarafına ilişkin yükümlülükler, 5393 sayılı Belediyeler Kanunu, 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası ile Belediyelere verilmiştir. Kentsel atıkların depolanması problemi özellikle de büyükşehirlerde her geçen gün daha önem kazanmaktadır. Mersin ilinde katı atıklar Toroslar Belediyesi sınırları içerisinde olan Çavuşlu çöp döküm alanında bertaraf edilmektedir. Katı atıkların depolandığı bu alanda organik atıklardan kompost elde etmek amacıyla 1985 yılında Kompost Tesisi faaliyete geçirilmiştir. 1985 yılından bugüne kadar kullanılmakta olan bu alan çevre açısından sorunlar yaratmaktadır. Depolama kapasitesini doldurmuş, insan sağlığını ve çevre sağlığını tehdit edecek duruma gelmiş olan mevcut alan yerleşim alanının içerisinde kalmıştır. Gelecekteki nüfus artışına paralel olarak atık miktarının da artacağı göz önüne alınarak bu alanın ve tesisin yetersiz kalacağı düşüncesiyle yeni alan arayışına başlanmıştır.

Özellikle son iki yıldır atıkların düzenli depolanması için yer araştırması yapılmaktadır. Büyükşehir Belediyesi mücavir alanının genişlemesi ve nüfusun da hızla artmasıyla daha da büyüyen ve önem kazanan katı atık sorununun bir an önce çözülmesi amacıyla bu çalışma kapsamıyla tespit edilen dört alternatif alanın yer seçimine yönelik tüm şartlar göz önüne alınarak değerlendirmesi yapılmıştır.

Dokümanın Tamamı için Tıklayınız...


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Paleontoloji - Paleontologların ve Biyolojinin Çalışma Alanları(4222)

Katy Perry Kimdir?(4216)

Geleneksel ve Alternatif Ölçme - Değerlendirme(4214)

Bitkisel Atık Yağlar ve Zararları(4213)

Düzenli Fiziksel Etkinlikler ve Yaşam Üzerindeki Etkileri(4207)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!