Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Jean Paul Sartre
www.arsivbelge.com
Jean Paul Sartre dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Jean Paul Sartre başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Jean Paul Sartre (1905 - 1980)

Fransız asıllı filozof, oyun yazarı,yazar ve gazeteci.Kendine özgü geliştirdiği varoluşçuluğu ve çizdiği entellektüel kişilik ile 20.yy'a damgasını vuran düşünürlerden birisi olmuştur.

Varoluşçu Marksizmin şeklillenmesini sağlamıştır. Dönemin siyasi karmaşasına katılan düşünür, dünyayı çok yakından takip ederek tepkisini dile getirmekten çekinmemiştir.

Jean-Paul Sartre, 21 Haziran 1905'te Paris'te varlıklı bir burjuva ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Jean-Bastiste Sartre, Fransız ordusundan bir memur; annesi Anne-Marie Schweitzer ise Nobel ödüllü Alman Albert Schweizer'in kuzeniydi.

Sartre henüz 15 aylık iken babasını kaybetti. Annesi eğitimiyle yakından ilgilendi. küçük yaşta matematik ve edebiyat dersleri almasını sağladı.

Gençlik yıllarında filozof Henri Bergson'nun "Essay on The Immediate Data of Consciousness" adlı çalışmasını okurken çok etkilendi. Batı felsefesiyle yakından ilgileniyordu. Immanuel Kant, Georg Wilhelm Friedrich Hegel ve Martin Heidegger gibi kişilerin yazıları ilgisini çekiyordu.

Louis le Grand Lisesi'ni bitirdikten sonra Fransa'nın ünlü okulu Ecole Normale Supérieure'de eğitimine devam etti. Burada okurken 1928 yılında, Sorbonne'da çalışan Simone de Beauvoir ile tanıştı. Sartre 1929 yılında felsefe doktorasını alarak buradan mezun oldu.

1929 yılında birincilikle felsefe öğretmenliği aldı. Ardından 1931 yılına kadar Fransız ordusunda görev aldı. 1933-1934 yılları arasında Berlin'de ve Neuilly'de öğretmenlik yaptı. 1931-1936 yılları arasında Le Havre'de lise öğretmenliği yaptı.Yazabilmek için bir süre öğretmenliğe ara verdi ve 1936 yılında ilk kitabı "İmgelem" yayınlandı. Öğretmenliğe ara vermesine karşın eğitmen olmaktan vazgeçmemiştir.

Felsefe eğitimine devam ederken, "Ego Alışkanlığı" (1937), "Bulantı" (1937) ve "Duvar" (1939) adlı kitaplarını yazdı. 1940 yılında, Padoux'da Almanlar tarafından tutuklanmasından sonra direniş hareketine katıldı. "Sinekler" adlı oyunununu ve "Varlık ve Hiçlik" adlı kendi felsefesini açıkladığı kitabını da bu dönem yazdı. 1944 Ağustos'undan itibaren Albert Camus, André Malraux gibi isimlerle birlikte Fransız gazetesi "Combat" için çalıştı.

1939'da "Özgürlük Yolları",1945'te "Yaşanmayan Zaman/Bekleyiş" ve 1949'da "Tükeniş" adlı kitaplarını yazdı."Varlık ve Hiçlik" adlı çalışmasıyla başladığı kariyerine 1945 yılında "Les Temps Modernes" adlı edebi-politik dergi ile devam etti. 1946 yılında ise "Saygılı Yosma" ve "Mezarsız Ölüler" adlı oyunlarını yazdı.

Soğuk savaş dönemince Sovyetler Birliğini desteklemiş ve Fransa'nın Cezayir'e karşı yürüttüğü savaşa karşı çıkmıştır. 1948 yılında yayımlanan "Kirli Eller" adlı kitabı hem entellektüel hem de politik öğeler içermektedir. Komünist parti taraftarı olması karşın hiçbir zaman parti içinde yer almamış ve çalışmamıştır. 1961- 1962 yıllarındaki büyük gösterilere katılmıştır.

1960 yılında Küba ziyareti sırasında Che Guevara ile tanışır. Ayrıca 1966-67 yılları arasında Vietnam Savaşı'ndaki katliamı sorgulamak üzere kurulmuş Russel Mahkemesi'nin başkanlığını yapmıştır.

Sartre, 1964 yılında yazdığı "Sözcükler" adlı kitabıyla edebiyata nükte ve alaycılığı kattı. Edebiyat onun için oyunların olduğu bir dünya idi. Edebi dilinde felsefenin somutlaştırılmasını ve Marcel Proust tarzı kelime arajmanlarını kullandı.

Aynı yıl Nobel Ödülü'ne layık görüldü. Yapıtlarına ve politik konumuna zarar vereceğinden ödülü reddetti. 1968 olayları Sartre'ın kendi fikirlerini ve geleneksel entelektüel konumlarını da sorguladığı bir dönem olmuştur.

Sovyetler'in Prag'a müdahalesinin ve Fransa'daki öğrenci hareketlerinin üzerine, teorik politik alanı yeniden değerlendirmeye başlamış, 1973'te Liberation'u kurmuştur. 1974 yılından gözleri bozulmaya başlamış ve büyük oranda görmez olmuştu. 15 Nisan 1980'de Paris'te akciğer ödeminden vefat etti. Geriye kendi varoluşçu felsefesini işlediği birçok yapıt bıraktı.

17. yy'dan beri varolan varoluşçuluğa kendi siyasal ve felsefi yaklaşımını katmıştır. Kendi deyimiyle "Varoluşçuluk hümanizmdir". Sartre tüm bunların yanında Fransa'da belirgin bir entellektüel tavır çizmiş ve özel bir konuma gelmiştir.


Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Giyim Teknolojisi - Kadın-Erkek Kot Pantolon Çizimi(5122)

Jean Baudrillard(5101)

J J Rousseau - Toplum Sözleşmesi Kuramı(5101)

Jean-Jacques Rousseau(5093)

Jean Bodin Hayatı ve Eserleri(5093)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!