Araştırma ve ödevleriniz için her türlü kaynağı ve dokümanı En Geniş Araştırma ve Ödev Sitesi: www.arsivbelge.com ile bulabilir ve İsterseniz siz de kendi belge ve çalışmalarınızı gönderebilirsiniz!
Her türlü ödev ve dokümanı
www.arsivbelge.com ile kolayca bulabilirsiniz!

Araştırmalarınız için Arama Yapın:


Araştırmalarınız için Arama Yapın:

  
                    

Ramazan Ayında Mide Sağlığı
www.arsivbelge.com
Ramazan Ayında Mide Sağlığı dokümanıyla ilgili bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz. Binlerce kaynak ve araştırmanın yer aldığı www.arsivbelge.com sitemizden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
Ramazan Ayında Mide Sağlığı başlıklı doküman hakkında bilgi yazının devamında...
Ödev ve Araştırmalarınız için binlerce dokümanı www.arsivbelge.com sitesinde kolayca bulabilirsiniz.

Ramazan Ayında Mide Sağlığı için Yapılması Gerekenler

Ramazan Ayında Mide Sağlığı

Ramazanda oruç tuttukatan sonra; uzun saatler aç ve susuz kalan kişiler yanlış beslenme alışkanlıklarının kurbanı olabiliyor. İftar ve sahurda kişilerin aşırıya kaçması, sağlıksız beslenmesi ve uzmanların uyarılarına kulak asmaması geri dönüşü olmayan sağlık problemlerine yol açmaktadır. O nedenle bu dönemde dikkatli olmak ve bazı ufak ayrıntıları atlamamak son derecek önemli.
 
Orucu buz gibi bir su ile açmak, iftar sofralarının olmazsa olmazı çorbayı kaynar kaynar içmek, lokmaları yeterince çiğnemeden yutmak, yemekte çok fazla su içmek gibi basit davranışlar mide sağlığını olumsuz etkiliyor. İftar sonrası hareketsizlik ve sahuru atlamak da o yanlış davranışlar arasında.
 
İşte Ramazan ayında, iftar ve sahur sofralarında dikkat edilmesi gerekenler:
 
1.Orucu buz gibi bir suyla açmak
 
Havalar aşırı sıcak ve süre hayli uzun, doğru. Ama serinleme ve sıvı ihtiyacınıza rağmen bütün gün boş kalan midenizi orucunuzu açarken buz gibi bir suyla doldurmak mideyi vuruyor. Midede yaralanmalara, gaz, şişkinlik ve ekşime gibi problemlere neden olabiliyor. Tüm gün dinlenmeye alınan sindirim sistemini oda sıcaklığındaki sıvılarla açmak ve sonrasında da çok soğuk olmamasına dikkat etmek çok önemli. 
 
2.Çorbayı ve çayı kaynar içmek 
 
İftar öğününün vazgeçilmezi şüphesiz çorba. Midenin rahatlamasına yardımcı oluyor. Ama dikkat! Çorbayı tabağınıza tam orucunuzu açacakken koymayın. Birkaç dakika öncesinden koyup ılımasına fırsat verin. Aksi halde fayda yerine zarar veriyor. Aynı şekilde iftar sofralarının bir diğer lezzeti çayı da kaynar içmemek çok önemli. Çok sıcakken içilen çay, gırtlak kanserine bile yol açabiliyor. 
 
3.İftarda fazla su
Yapılan en büyük hatalardan biri de iftar sırasında fazla su tüketmek. Yemekle birlikte tüketilen su, sindirimi engelliyor. Bu nedenle suyu yemek esnasında suyu, orucu açacak şekilde tüketmek yeterli. İftar sonrasından sahur sonuna kadar günlük 2 litre su ihtiyacınızı tek seferde olmamak kaydıyla belirli aralıklarda tüketmeniz en doğru olanı. Aniden fazla miktarda alınan su böbrekleri çok yorduğu gibi zehirlenmeye de neden olabiliyor. 
 
4.Bu üçlüye dikkat
Fazla baharat ve tuz kullanımı, rafine şeker içeren aşırı tatlı gıdaların tüketimi ve yağ oranı yüksek kızartmalar sindirim sisteminde hasar meydana getirebiliyor. Susamayı engellemek, daha uzun süre tok kalmak ve yavaşlayan metabolizmanın dezavantajıyla kilo almamak adına bu üçlüden mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var. 
 
5.Yeterince çiğnememek
Sindirim ağızda başlıyor. Ağızdaki mekanik sindirim ve enzimlerle birlikte yoğurulan besinler yemek borusundan mideye gönderiliyor. Hızlı bir şekilde tüketilen gıdalar ağızdaki sindirim kanalını atladığı için mide bu tip gıdaların sindiriminde zorlanıyor. Aynı zamanda hızlı bir şekilde yenilen yemekle birlikte yutulan hava, gaz ve şişkinlik problemine neden olabiliyor. Acıbadem Etiler Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu “Mide sağlığı açısından tüketeceğiniz besini iyi çiğnemek, en az yediğiniz besin kadar önemli” diyor. 
 
6.Sahuru atlamak
Ramazan'da en kritik öğün olarak karşımıza çıkan sahurun kesinlikle atlanılmaması gerekiyor. Metabolizmanın açlık süresini kısaltmak ve böylece yavaşlama eğrisini azaltmak adına sahura kalkılması şart. Özellikle uzun açlık ve susuzluk sürelerine aşırı yaz sıcağı da eklendiğinde sahura kalkılmadan tutulacak oruç sağlığa zarar verebiliyor. Ancak sahurda sindirimi zor ağır gıdalardan kaçınılması, gün boyu tok kalmayı sağlayacak protein kaynaklarının yoğun olduğu bir kahvaltı yapılması gerekiyor. 
 
7.İftar sonrası hareketsizlik
Hareketsizlik günlük yaşantıda da sağlığı vuran en önemli yanlışlardan biri. Hele ki iftar sofrasının ardından hareketsizlik son derece vücuda zarar verebiliyor. Hafif bir iftar yemeğinden 1-1,5 saat sonra 30 dakikalık bir yürüyüş, sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlıyor. Bu dönemde yavaşlayan bağırsak hareketlerinin de hızlanmasına destek oluyor.
 
Kaynak: milliyet.com.tr (Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu röportajından alıntıdır.)

Ekleyen:Ümit SERT
Kaynak:(Alıntıdır)
Aradığınız Dokümanı Bulamadıysanız, Farklı Araştırmalar Yapmak İstiyorsanız Site İçi Arama Yapabilirsiniz!

Ödev ve Araştırmalarınız için www.arsivbelge.com Sitesinde Kaynak Arayın:

Ödev ve Araştırmalarınız için Arama Yapın:
     Benzer Dokümanları İnceleyin
Rumen Asidozu Hakkında(4200)

Sağlığımız için Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?(4199)

Ramazanda Beslenme Önerileri(4198)

Evde Sağlık Hizmetleri Esasları -Halk Sağlığı Hemşireliği Ev Ziyaretleri(4195)

Toplum Sağlığı Merkezleri(4181)

          Tanıtım Yazıları
      
Türkçe İtalyanca ve Almanca Cümle Çevirisi İçin Birimçevir Sitesi

Esenyurt, Beylikdüzü ve Kartal Bölgelerinde Satılık Daire İlanları

Belge Çevirisi

Siz de Tanıtım Yazısı Yayınlamak İçin Tıklayın

Diğer Dökümanlarımızı görmek için: www.arsivbelge.com tıklayın.          

Siz de Yorum Yapmak İstiyorsanız Sayfanın Altındaki Formu Kullanarak Yorum Yazabilirsiniz!

Yorum Yaz          
Öncelikle Yandaki İşlemin Sonucunu Yazın: İşlemin Sonucunu Kutucuğa Yazınız!
Ad Soyad:
          
Yorumunuz site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır!